Komiksy

Na cestách s Indianou Jonesem

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Máte rádi exotická místa? Chtěli byste jednou navštívit Káhiru, prosekávat se divokým porostem jihoamerické džungle nebo stoupat po vrcholcích Nepálu? Pak nemusíte zoufat, že by cesty do těchto exotických míst s největší pravděpodobností zruinovaly rodinný rozpočet. Stačí totiž začíst se do některého příběhu s Indianou Jonesem v hlavní roli a za pár chvil se přesunete, kamkoliv si budete přát. Umožní vám to například komiksový omnibus, jehož první díl nedávno vydalo nakladatelství BB art pod názvem Indiana Jones: další dobrodružství.ilV tomto omnibusu se můžete těšit na prvních dvanáct čísel komiksové série, která vznikala pod taktovkou legendárního Walta Simonsona, Howarda Chaykina nebo Johna Byrnea. Jde o čísla, která vycházela v jednotlivých měsících roku 1983. Ve výboru jim předchází o dva roky starší příběh Dobyvatelé ztracené archy (tři čísla), který vznikl jako oficiální komiksová adaptace stejnojmenného filmového hitu. Celek tak tvoří jedinečný soubor, shrnující v sobě historii celé komiksové řady, z níž se stal celosvětový fenomén. 

Omnibus obsahuje osm příběhů. První z nich se dějem nijak neliší od jeho filmové předlohy. Indy v ní je na stopě biblické arše úmluvy, která vládne zvláštní mocí, schopnou porazit celé armády. Spolu s ním ji však chtějí získat i nacističtí vojáci v čele se zákeřným Belloqem, kteří jdou na rozkaz fanatického Hitlera doslova přes mrtvoly. O život nejde pouze Indymu, ale i jeho krásné společnici Marion Ravenwoodové. 

V Dalších dobrodružstvích Indiany Jonese bude Indyho doprovázet na první pohled křehká slečna Edith. Oba se snaží vypátrat ikony z Ikammanenu, které se z kamene umí proměnit v oživlé mstitele poslouchající svého vlastníka na slovo. Tento příběh se od ostatních liší téměř detektivní zápletkou, v níž bude muset Indy vyřešit jednu základní otázku: kdo zavraždil muže, který ho informoval o nálezu ikon? Zjištění bude naprosto nečekané. Poněkud slabší je příběh Ďáblovo sedlo, v němž se Indy zaplete do místní roztržky mladíka a jeho šíleného dědečka, který prý dokáže vyrobit elixír nesmrtelnosti, s táborem vojáků, sídlících v blízkosti těchto dvou podivínů. V Bráně do nekonečna se s Indym přeneseme do Stonehenge, kde na chvíli oživnou bytosti, které naši zemi obývaly dávno předtím, než se na ní objevil první člověk. K detektivní zápletce se vrátíme v Noční můře v klubu, kde bude muset Indy vyluštit záhadu řady neštěstí, která postihují jeho přítelkyni Marion. Zpět do divočiny Indy zamíří v příběhu Afrika volá. Tentokrát ho tajemná mapa dovede k osídlení kmene Šintajů, klanu pocházejícího z bájné Atlantidy. V Africe na chvíli zůstaneme i v dalším dobrodružství Zlatá bohyně, odkud nás však tato vzácná čačapojská soška zavede až do amazonské džungle plné nebezpečných domorodců a krokodýlů. Osmici příběhů uzavírá Čtvrtý hřbet, který vás provede španělským cikánským táborem, vlastnícím artefakt spjatý s křižováním Ježíše Krista.

Z kratičkých anotací na jednotlivé příběhy lze vysledovat hlavní rysy komiksové série s Indianou Jonesem. Hlavním hrdinou je dobrodruh, který nebere ohled na nebezpečí čekající ho na každé cestě za vzácnou kořistí. Jeho úhlavními nepřáteli jsou nacističtí vojáci, ale i jednotlivci, kteří se na první pohled zdají být Indymu přátelsky nakloněni, vzápětí však na něj klidně vytáhnout pistoli nebo ho alespoň, pro zpestření možností zabití nepřítele, přivážou ke kůlům nedaleko řeky plné krokodýlů. Příběhy jsou tak plné akce. Kromě různých živých potvůrek, jako jsou už zmínění plazi (krokodýli nebo hadi), se můžete těšit i na ostré bodáky, otrávené šípy nebo bezedné jámy, kterým se – jak jinak – Indy vždy nějakým zázračným způsobem vyhne. Po přečtení více příběhů vám budou připadat náhody, díky nimž se Indy zachrání, až bizarní, avšak vzhledem k době vzniku komiksu může čtenář přimhouřit oči. Vždyť Indy musí být mistrem v přežití!

Přestože jsou příběhy vždy zaměřeny na jiný artefakt, na pozadí každého z nich lze sledovat životní příběh hlavní postavy a jeho přátel (i nepřátel). Jde zejména o rozvíjející se vztah Indyho s krásnou Marion, která se z divošky stane majitelkou ne příliš prosperujícího klubu a nakonec opět dobrodružkou, jež dokáže držet krok se svým nespoutaným přítelem. Přitom jako každá žena řeší neustále svůj vztah k Indymu, kterého chvíli nenávidí, chvíli se mu oddaně vrhá do náruče, aby vzápětí své lásky litovala a hořekovala nad Indyho zaneprázdněností a pozdními příchody. 

Každý příběh je originální, přesto se při kontinuálním čtení nelze ubránit určité stereotypnosti. Tu však vyžaduje samotný žánr dobrodružného komiksu, v němž se vše točí kolem nějaké staré sochy nebo jiného historicky cenného předmětu, o který bojují dvě strany, tedy Indy a ti druzí. Bohužel řada zápletek se opakuje, mění se pouze prostředí a sem tam některá z postav (např. Marion je vyměněna za jinou pohlednou dámu). Celé vyústění je pak snadno předvídatelné, což čtenáři poněkud kazí radost ze čtení (přece jen očekáváme jisté překvapení, které se v tomto případě bohužel nedostavuje).

Čtenář samozřejmě ze dvou soupeřících stran po celou dobu fandí Indymu, mě samotnou ale občas znepokojovala otázka, zda je to tak správně. Měl americký dobrodruh na cenné předměty vždy právo? Nebylo by někdy lepší, kdyby zůstaly v rukou původních majitelů, například jihoamerických kmenů, jako je tomu v příběhu Zlatá bohyně? Postavy jsou v komiksu bohužel příliš černobíle rozvrženy, na což si naštěstí většina dnešních příběhů, ani těch komiksových, nepotrpí.

Ještě jednou upozorňuji, že omnibus obsahuje příběhy vzniklé v letech 1981 a 1983. Tehdy komiksová řada o Indianu Jonesi patřila k nejkvalitnějším dobrodružným komiksům, které byly do té doby vytvořeny. Přestože jsem upozornila na některé nedostatky, které jsem při čtení příběhů (zmlsaná soudobou komiksovou tvorbou) uvědomovala, dokážu si představit, že v době vzniku museli čtenáři tyto sešity přímo hltat. Ti z vás, kteří si tuto dobu pamatují, tak budou číst komiks s jistou dávkou nostalgie a jejich vnímání bude samozřejmě odlišné od toho mého. 

Komiks doporučuji všem fanouškům dobrodruha Indiana Jonese a všem komiksovým fajnšmekrům, kteří by si rádi svou sbírku komiksů rozšířili o další legendární kousek. Děkuji také českým nakladatelstvím, mezi nimi i BB art, že se pustila do vydávání světových komiksových legend, které dosud čeští čtenáři znali spíše z vyprávění. Nyní je nám konečně umožněno koupit si v českých knihkupectvích prvořadé „obrázkové knihy“, a to dokonce v českém překladu (v případě zde recenzovaného omnibusu se překladu ujala Michaela Macková).

il


„Indiana Jones vždy přežije, a i když to někdy nebývá lehké... nakonec vždy zvítězí...“
(Indiana Jones:  další dobrodružství  1. Přel. M. Macková. Praha: BB art 2011, s. 87.)

Komiks Indiana Jones:  další dobrodružství 1 vydalo nakladatelství BB art

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení