Komiksy

100 nábojů: Dalších šest dílků do skládačky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
komiks

Než se pustím do hodnocení této knihy, byl bych rád, kdybyste si se mnou něco vyzkoušeli. Zkuste si představit nově rozbalené puzzle nějakého náročného obrazu, které jste si právě vysypali na stůl a chystáte se ho začít skládat. A teď si zkuste přestavit, že každý jeden dílek v té hromadě je krátká povídka. Máte to? Fajn. Tak si představte, že máte celou knihu těchto povídek, kde každá jedna z nich dokáže stát samostatně, ale pokud je začnete spojovat dohromady jako ty dílky skládačky, začínají dávat nový význam. Ale nejsou seřazené za sebou, aby vám to ulehčili, to ne. Musíte to poskládat sám, prohrabovat se tou hromadou dílků a k některým se vracet zpátky. Pokud jste stále se mnou tak vám gratuluji, právě jste odhalil podstatu kouzla série 100 nábojů.knihaJasně, u klasické literatury by  bylo docela peklo, vracet se pořád zpátky a dohledávat v textu kdo kde byl, co kdo komu řekl a kdo stal za nimi a poslouchal je. Normální čtenář by to asi vzdal a prostě to dočetl do konce a nechal to být. A u filmové podoby byste pravděpodobně zavařili svůj dvd přehrávač neustálým přetáčením a posunem. Ale komiks, to je jiná. Tam tuto možnost máte docela lehce dostupnou. Když narazíte v jedné povídce na tu samou ulici a ty samé lidi, o kterých jste už předtím četl, jednoduše si nalistujete tu původní povídku a můžete je porovnat a koukat na jednu ulici ze dvou různých stran a sledovat dva rozdílné osudy odehrávající se v tu samou chvíli i když je časový rozestup mezi jejich napsáním třeba půl roku. Pokud jsou to navíc povídky v žánru kriminálního thrilleru jaké píše Brian Azzarello, musíte uznat, že to zní aspoň zajímavě. Sranda je, že tohle vám dojde až po nějaké době.

U první knihy První výstřel, poslední šance to bylo ještě jasné. Na začátku byli jenom hlavní postavy jednotlivých příběhů a jejich zničené životy. A taky podivný chlápek, který si nechal říkat agent Graves. Představte si, že jste na tom fakt špatně a pak přijde tento chlap a dá vám kufr, ve kterém je fotka člověka co vám zničil život, spis o tom jak to udělal a taky stovka nábojů a nevystopovatelná pistole. A ten chlápek vám řekne, že když se rozhodnete pomstít, nikdy vás nikdo nechytí. Řešení mravního dilematu u jednotlivých povídek vás bude bavit přesně tak dlouho, dokud se jedna z těch postav nezačne ptát „Proč? Proč právě já mám tu moc? A co z toho Graves má?“ V této chvíli už máte s těch pomyslných dílků puzzle složený rám a teď vás čeká to horší. Dát dohromady ten zbytek.

Vzhledem k tomu, že teď už vychází šestá kniha z této série, vaše puzzle už je asi tak z půlky hotové. Už víte pár detailů. Víte o Trustu a o tom, že něco provedli se světem, ale nevíte co. Víte o Minutemanech a o tom že je vedl Graves a že je Trust zničil. Teda možná zničil. Máte střípky, ale ne tolik, aby vám byl jasný celkový obraz a tak sbíraní pokračuje. V šesté knize najdete šest samostatných povídek a každá z nich je o jedné z postav, s kterou jste se již setkali a všechny sehrají roli v tom co má přijít.

Azzarello je v povídkách mistr, takže pokud byste se rozhodli za těmi příběhy nic nehledat, budou vás bavit i tak. Kresba Eduarda Rissa je už s touto sérií tak silně propojená, že se jedná o dokonalou symbiózu. Takže pokud rádi trochu namáháte mozek a máte kladný vztah k temných thrillerům a detektivkám, mohu vám tuto sérii jenom vřele doporučit. Rozhodně představuje inovativní prvek v daném žánrů a to v jakémkoliv médiu.

Série 100 nábojů vyšla v nakladatelství BB art

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení