Komiksy

Y: Post-apokalyptická road-movie na plátnech našich knih

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Vím, že ten titulek je mírně matoucí, ale chtěl jsem tím upozornit hlavně na fakt, že komiks jako médium má velice blízko především k médiu filmovému. Koneckonců, máte tady obraz, uhel záběru, střih, postavy hrající pohybem a mimikou, dialogy a jediné co chybí je zvuk. A pokud jde o rozpočet, omezuje vás pouze vaše fantazie. U některých komiksů platí toto přirovnání s filmem více, u některých méně. Ale pokud budeme mluvit o sérii Y: Poslední z mužů, platí to téměř doslovně.knihaJejí tvůrce, Brian K. Vaughan, patří rozhodně mezi ty nejtalentovanější autory mladé generace. Živil se síce i psaním televizního serialu Ztraceni, spolupracoval i s uznávaným spisovatelem Michaelem Chabonem, ale známý je především v okruhu příznívců komiksu a to svou vlastní autorskou tvorbou. Ať už je to oceňovaný grafický román Smečka z Bagdádu (Pride of Bagdad), který staví na skutečné události z roku 2003, kdy při bombardování Bagdádu z místní Zoo utekli čtyři lvi, nebo jeho další komiksové série Ex Machina, Runaways a především právě Y: Poslední z mužů. Všechny jsou nositeli cen Willa Eisnera za nejlepší scénáře, nebo série jako takové. Jen pro informaci dodám, že ceny Will Eisnera jsou komiksovým ekvivalentem filmových Oscarů. Kvalitu své práce dokázal už rozehrávkou této série v první knize Jako jeden muž, kde během prvních třiceti stran stihl čtenáře seznámit téměř se všemi hlavními postavami a zlikvidovat všechny samce na planetě. Teda... téměř všechny. Každopádně na pulty našich knihkupectví se dostal už 6. díl této skvělé série, takže by trochu rekapitulace bylo na místě. Už jen kvůli těm, kteří ještě neměli možnost se s touto skvělou sérii seznámit.

Takže s kým vlastně máme tu čest? Především je to Yorick Brown, nezaměstnaný absolvent univerzity žijící momentalně v New Yorku, amaterský kouzelník specializující se na úniky a lůzr, který si nedávno pořídil samce malpy Ampersanda (čtěte jako malá opička), jen aby měl pocit, že jeho život neskončil v slepé uličce. Jeho přítelkyně Beth, studentka antropologie toho času na studijním pobytu v Australii. Tajná vládní agentka, známa pouze pod označením 355, toho času na misi v Al Karaku v Jordánsku, kde má získat Helenin amulet a doručit ho zpátky do států. Doktorka Mannová původem japonka, věnující se protizákonnému genetickému výzkumu, která se právě v Bostonu chystá porodit vlastní klon. Yorickova sestra Héró, která pracuje v Bostonu jako zdravotní sestra a konečně má pocit, že našla muže svých snů. A Alter Celonová, kapitánka izraelské armády, krotící na západním břehu Jordánu povstalce. Osudy těchto postav se dají do pohybu když během jediného momentu udeří epidemie, která během chvilky vybije všechny samce na planetě. Následuje totální kolaps společnosti: výbuch jaderné elektrárny v Černobylu, pády letadel, hromadné bouračky na dálnicích, mrtvá zvířata, zničené elektrárny..... a celý svět se ponoří do tmy.

Přešli dva měsíce, ale Yorick i ze svým opičákem jsou pořád naživu (i když netuší proč).Ukrývající se pod maskou, směřuje Yorick za jedinými cíly, které mu zbyli a sleduje, jak se kolem něj z popela staré společnosti rodí společnost nová. Ženy totiž nové rozložení společnosti nesou různě. Některé páchají na místě sebevraždy, některé se jen bezcílně potulují kolem jako zombie anebo předstírají, že se nic nezměnilo. Samozřejmě se rodí i nové extremistické feministické skupiny jako jsou třeba Nové Amazonky, které si uřezávají prsa, nosí luky a kravaty místo skalpů, pálí po celé zemi spermobanky a oslavují vládu žen jako boží vůli. Yorickovi se v tom chaosu podaří dostat nepozorovaně z New Yorku až do Washingtonu, kde hledá svou matku, která pracuje v Bílém domě. Chce ji ujistit, že je v pořádku a oznámit ji, že má v plánu vyrazit do Austrálie najít  svou snoubenku Beth. Ale jeho matka, která má v novém kabinetu úplně jiné postavení, má pro něj už jiné plány a to nic jiného než návrat chlapů na planetu Zemi. Na starost ho dostane razantní agentka 355 a má ho dostat k doktorce Mannové, která je teď největším žijícím odborníkem na genové inženýrství a s její pomocí mají zjistit, jak je možné že Yorick přežil. Poté co se dostanou do Bostonu sice najdou doktorku  Mannovou, ale její laboratoř vyhoří a díky Yorickově hlouposti jim jdou po krku amazonky. Jejich dalším cílem je San Francisco v Kalifornii, kde má doktorka Mannová druhou laboratoř i se všemi záznamy výzkumu a je čeká cesta přes celou Ameriku, o které bych se tady nerad rozepisoval, abych případným čtenářům nezkazil překvapení. Stačí když řeknu, že popravčí rukou z řad amazonek není nikdo jiný, než Yorickova sestra Héró, která ztratila pevnou půdu pod nohama. Že na oběžné dráze Země se nachází vesmírná stanice s dvěma kosmonauty a o Yoricka jeví zájem i izraelská armáda, kterou naviguje tajemný hlas z vysílačky, který ví o Yorickově existenci víc než je zdrávo. Takže všechny tyto dějové peripetie ponechme stranou a pojďme se teď věnovat aktuálnímu dílu Holky s holkama.

Jediné co potřebujete vědět je to, že doktorka Mannova v kalifornii konečně přišla na to, jak je možné, že je Yorick naživu. Klíčem k tomuto tajemství je opičák Ampersand, který přenesl svou imunitu i na Yoricka. Doktorka Mannova se chystala na podrobnější zkoumání, ale Ampersand byl ukraden tajemnou japonkou, která ví očividně o celé té věci s pohromou daleko víc. Ampersand je tedy na nedobrovolné cestě do Japonska, které je rodištěm naší doktorky. A tak se naše trojice vydává na námořní plavbu, ale rozhodně to nebude plavba poklidná. Nejde totiž jenom o čas a vychladlou stopu Ampersandova únosce, ale i o náklad opia v podpalubí a australské královské námořnictvo.

 

Po pátém dílu, který byl spíše pomalejší a nabídl hodně nových odpovědí, ale i otázek, je díl šestý spíš zaměřený na přímočařejší akci. Vaughan s přehledem dávkuje akci, napětí i otázky  a daří se mu napínat čtenáře/diváka až do úplného konce. Jeho svět perfektně funguje a působí realisticky především díky tomu, že Vaughan umí pracovat s kontextem a nesoustředí se jen hlavní postavy. Pokud jste už věrným fanouškem této série, díl vás nezklame a opět budete mít pocit, že jste zase o krůček blíž k nalezení všech odpovědí. Pokud jste o tomto výborném komiksu nikdy neslyšeli, tak vám rozhodně doporučuji jej zkusit. Všechny díly jsou pořád k dostání a tak epický příběh se jen tak často nevidí.     

Sérii Y - Poslední z mužů vydalo nakladatelství BB art

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení