Komiksy

Magie nepřemožitelné muskulatury

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
komiks

Green Lantern z pera scénáristy Geoffa Johnse je klasickým představitelem superhrdinských comicsů, kdy za zrodem postavy hlavního protagonisty zákonitě stojí nějaká tragická událost společně s pohnutým osudem.komiksHrdina je krásný a mužný bijec, jenž logicky nemá daleko k ráně. Jeho povaha se vzpírá racionalitě a místo toho dává průchod emocím. Jeho mentální náladovost pak často vrcholí cholerickými výbuchy a uraženou ješitností… A přesto o něm nemůžeme říci, že je to špatný člověk. V podstatě to myslí dobře, a nejen z tohoto důvodu je zvolen k tomu, aby zabránil zkáze universa, jež ohrožují přeživší obludy ze sektoru 666, které nesou označení Pět zvrácených.

Neodmyslitelná od hrdiny je sličná děva, o níž se ostýchavě uchází. Ta se mu na oko vzpírá a staví se chladnou profesionálkou, jíž nejde o nic jiného než o kariéru, a na nějaké pitomé city nemá čas.

Vždyť co to jsou city? V současnosti mi to připadá, že je jimi míněn především pud pohlavní žádostivosti. Toneme v promiskuitě, nehledíme si rizik z toho plynoucích a jsme lehkovážní, protože, alespoň zatím, máme celý život před sebou. Jsme mladí, pohlední a hubení přesně podle aktuální módy. A pokud ne, tak jsme naprosto nemožní a k ničemu.

Green Lantern trpí mnoha klišovitými neduhy, avšak v rámci žánru je nutné je dodržet a de facto jsou tyto nedostatky podružné. Podobně je tomu i s příběhem. Ten se taky zuby nehty drží klasických předloh, jakými jsou kupříkladu Superman či Batman. V důsledku jde vždy o boj mezi těmi zlými a hodnými, přičemž v sázce není nic menšího než holá existence.
Přesto je vyprávění, nepostrádající napětí ani dynamičnost, jako takové velmi originální. Nechybí v něm nádech tajemna s decentními prvky humoru. Nálada je až mysteriózní a odhalující zvrhlost spočívající kdesi hluboko v lidském nitru.

Oprašují se zde takové hodnoty, jakými jsou čest a sebeobětovaní se v zájmu vyššího principu. Jistým způsobem jde o morální apel, kdy se čtenáři předkládá schéma základních hodnotových prvků, které, pokud by byly dodržovány, velice usnadnily lidské soužití na planetě Zemi a učinily ho mnohem snesitelnějším. Tou největší hrozbou v celém vesmíru je totiž, jak jinak, sám člověk, z něhož má vzejít tak zvaná Nejčernější noc.

Green Lanternové jsou strážci zákona a pořádku. Zajišťují bezpečný a spravedlivý chod v celém kosmu. Pět zvrácených temnými rituály dociluje vidění budoucnosti, a protože ta není vždy a bezvýhradně jednoznačná, snaží se všemi silami dopomoci nástupu věčné temnoty. Zelené lucerny jsou jediné, které zkáze apokalyptických rozměrů, dokáží zabránit.

Závěrem bych chtěl podotknout, že kresba Ivana Reise je excelentní a celá série je formována tak, že v potencionálním čtenáři bude nebezpečně narůstat touha zvědět, jak to celé vlastně dopadne.

Papírově jsi možná nejlepší pilot, ale ve skutečnosti jsi ten nejdražší a nejnebezpečnější.
Možná by ses měl konečně naučit používat ten beďar, co máš na krku.

(Johns, Geoff: GREEN LANTERN – Tajemství původu. BB art: Praha, 2011, s. 25.)

Komiks GREEN LANTERN – Tajemství původu vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení