Komiksy

Daredevil, muž beze strachu

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
ilustrace

Už několikrát zde byly představeny omnibusy, tj. souhrnná vydání komiksů, které vycházely v sešitových vydáních v zahraničí a získaly si velikou oblibu u čtenářů. Výhodou těchto omnibusů je to, že českému čtenáři naservírují to nejlepší jako celek. A samozřejmě i to, že se konečně seznámí se zahraničními komiksy, které jsou u nás těžko k sehnání. Jedním z takových omnibusů i Daredevil, muž beze strachu, který mě zaujal jak napínavým příběhem, tak netradiční kresbou.komiksHlavním hrdinou je slepý právník jménem Matt Murdock. Ten se jednoho dne rozhodne vzít právo do svých rukou, a tak se převlékne za rudého ďábla. V přiléhavém oblečku brázdí po nocích tmavé uličky a snaží se je vyčistit od zlých živlů. Ty představuje místní mafie v čele s Kingpinem (který však dovede s Daredevilem vycházet poměrně přátelsky) i řada podivínů, kteří se podobně jako Daredevil halí do pestrobarevných masek, ale místo dobra je jejich krédem zločin.

V tomto komiksu hraje samozřejmě hlavní roli postava superhrdiny. Tím je, jak bylo zmíněno, slepý právník. Zde bych zdůraznila především onen přívlastek slepý. Ačkoliv by se zdálo, že právě tento hendicap může bránit ve vedení normálního života, Daredevil nás přesvědčí o pravém opaku. Právě ztráta zraku jej přiměje vnímat věci pomocí zbylých smyslů, které se mu vyvinou do nevídaných rozměrů. Je silný, rychlý a také nesmírně chytrý, prostě ideální superhrdina. Přesto z něj právě ono superhrdinství necítím. Nejde o suveréna, který si je vědom své výjimečnosti. Naopak se projevuje především jako obyčejný člověk, který je zranitelný. Daredevilova zranitelnost spočívá především v hrozbě odhalení totožnosti. Co by se třeba stalo, kdyby se svět dozvědět, kdo je Daredevil? A když se pravda dostane na světlo, lze to ještě nějak napravit?

V omnibusu je věnováno více prostoru i dalším postavám, především Benu Urichovi, který pracuje jako novinář u Daily Bugle. Jako jeden z mála lidí ví, kdo je ve skutečnosti Daredevil. A to mu zaručuje stálé místo u místního plátku, přestože jej jeho šéf nemá zrovna ve velké lásce. S touto postavou se čtenář seznámí hned v úvodu knihy a díky ní rozluští záhadu traumatu jednoho malého chlapce, syna maskovaného zločince Leap Froga. Zároveň nás seznámí s příběhem samotného Daredevila. Přestože je Ben Urich šedá myška, která většinu času tráví ve své kanceláři psaním článků, stává se hybatelem celého děje a skvěle sekunduje hlavní postavě. V příběhu se tak dočkáte promyšlené hry kontrastů, a to v rovině jednotlivých postav i zápletek.

Scénář jednotlivých čísel zahrnutých do omnibusu napsal Brian Michael Bendis. Skvělý text by však byl ničím bez kvalitní kresby. Té se chopili David Mack, Alex Maleev, Manuel Gutierrez, Terry Dodson a Rachel Dodsonová. Vzhledem k tomu, že jednotlivá čísla byla ilustrována jiným kreslířem, je zřejmé, že se bude lišit i jejich výtvarná stránka. Zatímco Klaus Janson, uznávaný komiksový kreslíř, který rovněž ilustroval některé sešity Daredevila, vyzdvihl v předmluvě omnibusu kresbu Alexe Maleeva, mě nejvíce zaujalo zpracování Davida Macka. Ten v úvodním příběhu propojil řadu výtvarných technik od kresby tužkou přes fotografické zachycení s použitím rozmazaných barev po koláž. Díky užití těchto výrazně odlišných postupů mohl zachytit  atmosféru jednotlivých situací, například i náznaky šílenosti či strachu malého dítěte.

Omnibus obsahuje komiksová čísla 16–19 a 26–40. Je v něm tedy zachycena tvorba Briana Michaela Bendise, což bylo záměrem tvůrců omnibusu. Díky tomu budete moci ve scénáři nalézt řadu odkazů na to, co bude vysvětleno v některém z pozdějších sešitů. Tím se četba stává napínavější (a také návykovější, protože se nebudete moci od komiksu odtrhnout, dokud se nedozvíte odpovědi na všechny otázky).

Komiks doporučuji k přečtení všem, kteří ocení zajímavý příběh v kombinaci s jedinečným výtvarným zpracováním. I když se cena omnibusu může zdát na české poměry poněkud vysoká, stojí opravdu za to.  

Komiks Daredevil, muž beze strachu vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení