Komiksy

Fenomén Warcraftu v komiksu a barvě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vyrez

Komiks, který se právě dostává čtenářům do ruky, tvoří jeden ze střípků mozaiky jménem Warcraft. Tato mozaika se skládá z úspěšné série tahových strategií, karetní sběratelské hry, deskové hry, spousty knih a také komiksů... a samozřejmě, především z veleúspěšné masivní online hry World of Warcraft, World of Warcrat, alias WoW, neboli též familiárně wowko, je jednou z nejrozšířenějších a nejúspěšnějších online her.komiksJe tak úspěšná, že vytvořila nejen novou subkulturu, ale i zbrusu nová zaměstnání a druhy obchodu. Dnes už mnoho obyvatel Číny nepracuje na polích, ale sedí u počítačů a vyrábí a shání v online světě tamní komodity, aby je mohli prodat (už za skutečné peníze), zahraničním hráčům. Ve světě WoW nejsou neobvyklé ani svatby či hromadná loučení se zemřelými hráči.

World of Warcraft je prostě kult – koneckonců, byl mu věnovaný celý jeden díl South Parku a to už něco znamená. Zážitky s Warcraftem je inspirovaný i komediální seriál Guild. A není třeba se ošklíbat nad tím, že svět WoW není reálný... zážitky a emoce, které v něm prožijete, reálné jsou.

A samozřejmě, že si takováhle ikona musela vysloužit i komiksovou sérií. Nevznikla hned, dlouho trvalo, než dali tvůrci World of Warcraft svolení, ovšem čekání se vyplatilo. Autoři komiksů se ve spolupráci s herními vývojáři snaží co nejpřesněji vystihnout a vykreslit tvář online světa. Na sérii spolupracují slavní komiksoví tvůrci (jako Walter Simonson – Thor, X-Force) a podílejí se na ní i přímo herní scenáristé. Tak je to alespoň u uzavřeného a samostatného příběhu Ashbringer. Ten napsal Micky Neilson z firmy Blizzard Entertainment, jeden z tahounů herního světa WoW... a kreslili Ludo Lullabi (Lanfeust Quest, World of Warcraft 1) a Tony Washington. Jejich styl vnáší do fantasy vesmíru svěží nádech mangy.

Text na obálce praví:
Království Loraeronu si snad ani na jeden rok neodpočine. Když zrovna lidé nevyhlásí válku orkům, tak jsou to šiky nemrtvých, které roznášejí na prohnilých kopytech lidská města anebo tajemná partička bytostí z jiné dimenze, kteří nechtějí nic menšího, než převzít vládu nad světem. Válka není složena jen z odletujících hlav - válku dělají lidé. A právě osudům rytířů Řádu Stříbrné ruky, který se rozpadá na Bělostný úsvit a Šarlatové křižáky, se věnuje kniha World of Wacraft: Ashbringer. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o osudu Azerothu, se v ní dočtete.
V příběhu se vrátili k vzniku jednoho ze slavných herních artefaktů, meče Ashbringer – a k osudům několika legendárních postav. Pro hráče je to vysvětlení skutečností, které ovlivnily historii Azerothu... pro lidi hrou World of Warcraft nezatížené je to klasická a pořádná fantasy, příběh souboje dobra se zlem, přičemž oboje nemusí mít tak úplně jasnou podobu. Je to příběh efektní a silný, a ti hodní v něm vždycky nevyhrávají.

Překladatel komiksu a herní novinář Pavel Dobrovský říká: Při hraní online her si hráč nemusí všimnout všech příběhových částí, protože jeho pozornost je upřena jinam. Ashbringer tuto mezeru vyplňuje a dokonce víc, než by se zdálo: řada událostí naznačených ve hře je tu plně vysvětlena a komiks tak zapadá do univerza, který Blizzard ve World of Warcraft vytvořil.

České vydání bylo konzultováno s lidmi z českých herních skupin a bylo vyvážené, aby se v něm neztratili nováčci a zároveň aby nemátlo lidi, kteří už mají se světem Warcraftu své zkušenosti.

Komiks vydává Nakladatelství Crew s.r.o., které se mimo jiné žánry věnuje i fantasy komiksům. Vydalo už epický příběh Dragonero, desítkami cen ověnčeného Kůstka, příběhy irského bijce Sláinea, slavnou samurajskou ságu s králíkem v hlavní roli Usagi Yojimbo a klasiku evropského komiksu Výprava za ptákem času.

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení