Komiksy

Mystérium dračí krve

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zena

Dragonero je temnou comicsovou fantasy, která v sobě zahrnuje všechny klasické prvky tohoto žánru. Nechybí tu zlobři, elfové, mágové či od nich odloučení technokrati.knihaPříběh se odehrává v imaginární krajině, která je rozdělena na civilizovanou část císařství a Zemi draků tzv. Velkou baštou, která až nápadně připomíná Velkou čínskou zeď. I zde totiž tato uměle vytvořená bariéra brání před nájezdy barbarských nepřátel. V našem případě se jedná o Algenty – zmutované elfy.

Nutno podotknout, že zvolená forma tohoto comicsu může u značné části populace zastoupit literaturu tvořenou výhradně textem. Jednak to způsobuje její rozsah čítající bezmála 300 stran, které jsou snadno stravitelné i pro polovičního analfabeta, a pak také cena, která je tomu odpovídající.
Tímto pojetím se jako by „navracíme“ do období hieroglyfů. Samozřejmě bráno s nadsázkou.
V dnešní době, pro níž je příznačný stres a uspěchanost, může právě takový comics poskytnout příjemnou kratochvíli, jejíž obrovskou výhodou je, že se od ní můžete kdykoli odtrhnout, aniž by to nepříjemně poznamenalo návaznost takto narušeného děje.

Sám příběh je originální a dynamický. Plný zvratů a napětí. I přesto, že kulisy včetně samotných hrdinů podléhají šablonovitosti odpovídající žánru.
Kresba, za níž stojí Giuseppe Matteoni, je zdánlivě jednoduchá, ale přesto precizní s výrazným smyslem pro detail. Méně srozumitelnou se však stává volba černobílého pojetí u vyobrazení bojových scén, pro něž je nepřehlednost příznačná.

Je to otázkou ryze osobního vkusu, ale za sebe mohu konstatovat, že mi výrazně schází barevnost. Svým vizuálnem nám může připomenout Usagiho Yojimbo od japonského autora Stana Sakaie. Ale s klidným srdcem můžeme zabrousit do českých vod a zmínit buďto Jiřího Gruse a jeho sérii prostě pojmenovanou Voleman či Lips Tulliana od geniálního Káji Saudka.

Pekelné obelisky stvořené z krve padlých draků se hroutí a ze země vylézá zlo v podobě démonů. Ti svými výpady narušují hranici a schyluje se ke zkáze císařství. Hrdinný rek Ian a jeho společníci mají za úkol tomu zabránit.
Jsou neohrožení, stateční a čestní. Jsou krásní a silní jako nadlidé. Snad až na zlobra Gmora, který to vynahrazuje brejličkami na čtení a inteligentním výrazem děsuplné tváře, a pak také mystika Albena, za jehož věk by se pomalu dala považovat věčnost sama.
Vstupují do Starověkého lesa plného bizarních tvorů a hledají zázračnou rostlinu. Naprosto běžně se tu létá na různých ještěrech a podivných strojích. Svoji nemalou úlohu zde sehrává magie, ale i technologické výdobytky.

A to vše je zahaleno do mýtů a legend. Fanoušky fantasy Dragonero italských autorů Lucy Enocha a Stefano Viettiho jistě nezklame.
Meritum příběhu je vystavěno na klasickém principu souboje světla a tmy. Vlastně Dragonero nepřináší nic nového. Jeho klad spočívá na kvalitním obsahu, který je opravdu zdařilý.

Na tomto místě stály hrobky nejmocnějších draků! Byli to pánové svého druhu… Půjdeme tam dolů, kde je hranice mezi naším světem a světem monster nejtenčí, provedeme tam rituál znovuzrození!

(Enoch, L. Dragonero: Temný drak. Přel. M. Barányi a P. Švanda. Crew: Praha, 2010, s. 241)

Komiks Dragonero vydalo nakladatelství Crew


 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení