Knižní novinky

Vychází literární debut Toma Hankse ve skvělém překladu Vladimíra Medka

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Pro všechny fanoušky Toma Hankse i milovníky dobré literatury dnes nastává svátek. Nakladatelství DOMINO přináší do českých knihkupectví literární debut celosvětově oblíbeného hollywoodského herce Toma Hankse. Soubor povídek s názvem Neobvyklý typ do češtiny mistrně převedl pan Vladimír Medek a dle hodnocení ze zahraničí se máme opravdu na co těšit.

 

neobvykly-typMezi zahraničními recenzenty i čtenáři panuje vzácná shoda v tom, že Tom Hanks je autorem nesmírně vynalézavým a řemeslně zručným. Pokud někdo při prvním setkání s prvotinou dvojnásobného oscarového herce zaváhá, jestli autor nespoléhá (či snad dokonce nehřeší) na svou filmovou slávu, pak se této nejistoty velmi rychle zbaví. Tom Hanks napsal výtečnou knihu, jak je ostatně patrné i z níže citovaných ohlasů.

 

Ve své literární prvotině Hanks čtenářům předkládá sedmnáct naprosto rozdílných příběhů, které zasadil do rozličných prostředí i časů; zvolil také několik odlišných forem vyprávění. S jistou nadsázkou se dá říct, že kolekce povídek v této sbírce je pestrá jako autorova herecká kariéra. A v parafrázi výroku jeho nejslavnější filmové postavy můžeme knihu přirovnat k bonboniéře – při četbě Neobvyklého typu čtenář taky neví, co dobrého na něj na dalších stránkách ještě čeká.

 

Sbírka je psána zručně, lehkým perem, ovšem autor umí sklouznout i k melancholii. Pečlivě propracované postavy zasazuje do rutinního běhu života i do zlomových životních okamžiků. Britský herec a spisovatel Stephen Fry se nechal slyšet: „Pan Hanks je opravdovým spisovatelem s velkým S. Píše tak ryze, jako zní klapky jeho psacího stroje. Dokázal v plné míře uplatnit svůj skvělý pozorovací talent a obrovskou empatii. Zkrátka – dočetl jsem a jen zírám v němém úžasu.“ Americká spisovatelka Ann Patchettová své čtenářské dojmy shrnula takto: „Četba povídkové sbírky Toma Hankse ve mně vyvolala stejně intenzivní údiv, jaký by vyvolalo zjištění, že Alice Munroová je zároveň největší herečkou naší doby.“

 

Takto se pro změnu vyjádřil slavný americký komik Steve Martin: „Zdá se, že Tom Hanks je krom jiného také moudrým a velmi vtipným autorem s úžasnou invencí. No kruci!“

 

O opodstatněnosti této chvály se čeští čtenáři můžou přesvědčit od dnešního dne. Už teď ale můžeme věřit, že „pokud máte rádi Toma Hankse – a kdo by neměl, že ano? – pak si jeho povídkovou sbírku opravdu užijete“. (AM New York).

 

Kniha vychází ve výtečném překladu pana Vladimíra Medka a je opatřena originální obálkou z dílny studia Tomski&Polanski.

 

Tom Hanks

Tom Hanks se narodil roku 1956 do rodiny s portugalskými a anglickými kořeny. Jeho herecká kariéra začala v divadle, ale od roku 1979 se věnuje výhradně filmu. Má na svém hereckém kontě bezpočet rolí, jejichž výčet by si vyžádal mnohem větší prostor, než skýtá knižní záložka, a tak zmíníme jen dvě, za které získal Oscara: Forresta Gumpa a právníka Andrewa v dramatu Philadelphia.

 

Tom Hanks je také režisérem, producentem... a vášnivým sběratelem psacích strojů. A právě na jednotlivých exponátech ze své sbírky napsal svou literární prvotinu Neobvyklý typ, jejíž český překlad vydává nakladatelství Domino.

 

 

 

(C) 2013 Columbia Pictures Industries, Inc. All Rights Reserve

 

Ukázka ZDE

Trailer ZDE

 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení