Knižní novinky

S knihou vstříc podzimním dnům

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
listy

Déšť, vítr, promáčené listí na chodnících a zalezlo za nehty. A nebo hrnek horkého čaje, teplo rozlévající se do konečků prstů, větrem ohýbané koruny stromů za oknem, přicházející večer a vy s knihou v pohodlném křesle. Oběma způsoby se dá zažít podzim. Pro první variantu si nakupte pár holinek a paralen.Vyberete-li si však druhou možnost, tak vězte, že: čaj je dobrý s citrónem a medem, nejlepší křeslo je to u vás doma a knihy na podzim - to jsou ty následující.


NĚKDO TO MÁ RÁD KRVAVÉ

Patříte-li mezi příznivce krimi, jistě už jste si také za poslední roky všimli, že to severské se dostalo na špičku. Jakoby bylo psáno hrotem ostrým jako mráz a inkoustem temným jako polární noc.


ilDAVID LAGERCRANTZ: DÍVKA V PAVOUČÍ SÍTI


Četli jste Milénium? A mysleli jste si, že smrtí autora příběh končí? Pak budete překvapeni. Nový díl série o dívce, kterou by nejeden z nás chtěl za kamarádku, je zde! 

Dívka v pavoučí síti přímo navazuje na předchozí díl (Dívka, která kopla do vosího hnízda). Novinář Mikael Blomkvist potřebuje nutně poutavou reportáž a shodou okolností na něco opravdu narazí. Bude ale muset požádat o Lisbethinu pomoc. Dokáží ti dva společně rozplést pavoučí síť?

Zjistěte to! Až bude venku chladno, tato kniha vám jistě rozproudí krev v žilách.

JO NESBO: POLICIE 

Znáte Harryho Holea? Četli jste Přízrak? A zajímá vás, jak to všechno bude dál? Pak je tahle kniha pro vás ta pravá.

Jo Nesbo opět rozvíjí příběh o lidské zlobě, do kterého vtáhne nejen oběti a policii, ale bravurním způsobem i své čtenáře. V nemocnici v Oslu leží zraněný člověk v kómatu. Policie ho přísně střeží a nikdo se nesmí dozvědět jeho jméno. V téže době najdou zabitého policistu na místě, kde byla v minulosti spáchána vražda, kterou neúspěšně vyšetřoval. Když k němu přibudou další dva zavraždění kolegové, je jasné, že nejde o náhodu. Všichni byli zabiti mimořádně brutálním způsobem a spojují je jejich nevyřešené případy z minulosti. Kdo trestá policii za zpackané vyšetřování? Neexistují žádné stopy a ani nejlepší policejní inspektor Harry Hole není k dispozici.JE LIBO KLASIKA?

Nikdy není nesprávný čas. Vždy je dobré otevřít klasiky, kteří už sice na papíře strávili pár desítek let, ale zaprášení tedy rozhodně nejsou. Nesprávný čas není nikdy, ale ten nejsprávnější - ten je snad právě na podzim!

ERNEST HEMINGWAY: STAŘEC A MOŘE

ilJméno autora známe všichni. A titul zrovna tak. Ale upřímně, kdy jste si tuto novelu naposled v klidu přečetli? Jsou knihy, ke kterým se můžeme vracet. A Stařec a moře mezi ně rozhodně patří! Odpoutejte se od sloty za okny a vydejte se na moře. Jen vy, on a moře. Užijte si existenciální drama na malém prostoru, žasněte nad vnitřní vůlí a silou a nechte se znovu, anebo možná poprvé, inspirovat.


JACK KEROUAC: NA CESTĚ


Nechcete-li na moře, vydejte se na jinou cestu. S kým jiným by měl člověk chuť se ztratit, než s profesionálním zbloudilcem?

Kerouacova Odyssea Na cestě patří mezi nejznámější díla moderní literatury, jež krátce po svém vydání v roce 1957 způsobila malou revoluci a ze dne na den vytvořila nového idola v beatnickém hnutí.

Nechte se tedy i vy strhnout proudem myšlenek, které se můžou podobat těm vašim stejně snadno, jako být jejich pravým protipólem.PŮJČTE KŘESLO DĚTEM

ilMáte doma ratolesti? Zabavte je. Dokažte jim, že kniha skýtá stejné a nezřídka daleko lepší a dramatičtější příběhy než sociální sítě.JOHN GREEN: HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY


Je vaše dítko dospívající slečna? Nechte ji se zamilovat. Do knihy. Nechte ji prožít dramatický příběh, který, stejně jako všechny velké literární lásky, končí smrtí. Romeo a Julie tak trochu jinak. 

Kniha o lásce, šestnáctileté dívce a sedmnáctiletém chlapci, rakovině a splněných snech. Autor knihu napsal tak, že je čtivá nejen pro mladé čtenáře. Příběh plný citlivého humoru, ale i sarkastického pohledu na nemoc, má neuvěřitelně silné vyznění, které si zaslouží být přečteno.

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení