Knižní novinky

Švédský autor Jonas Jonasson vypustí do světa svůj druhý román. Stoletý stařík v Českém rozhlase i na CD

1 1 1 1 1 (1 hlas)
divka

Jonassonova prvotina Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel zaznamenala mimořádný mezinárodní ohlas, proto není divu, že světová média věnují novému Jonassonovu románu pozornost už v době, kdy se teprve chystá jeho vydání v domovském Švédsku (je ohlášeno na 25. září). Román vyjde pod názvem Analfabetka, která uměla počítat.

 

knihaJisté je, že stoletý stařík Alan Karlsson, který si získal přízeň a sympatie milionů čtenářů, se na scénu nevrátí. Hlavní hrdinkou událostmi nabitého příběhu je tentokrát mladá černá Jihoafričanka. „Kromě toho je všechno stejné,“ řekl s nadsázkou Jonasson švédskému deníku Expressen. „Setkání, která jsou nepravděpodobná, ale docela dobře možná, společenská satira a udivené mrkání očima.“ Podle dosud zveřejněných informací se Jonasson ironicky strefuje do fundamentalismu ve všech jeho podobách. Kniha je cestou z plechových chatrčí a latrín v Sowetu až do bramborové dodávky ve Švédsku, v němž pobývají neuvěřitelně podivné postavičky. V příběhu se objeví například švédský premiér Fredrik Reinfeldt či král Carl Gustaf. Autor sám mluví o románu typu „feel good“, tedy o knize, z níž máte jednoduše dobrý pocit.

Přesný termín vydání českého překladu zatím není známý. „Jonasson dopsal Analfabetku teprve v červenci, ale nechceme nechat české čtenáře čekat dlouho. Českého vydání by se mohli dočkat na jaře 2014,“ upřesňuje Roman Schmidt, ředitel nakladatelství Panteon.

Čtenářům, jež oslovil Jonassonův Stoletý stařík, zpříjemní čekání na druhý román jejich oblíbeného autora novinka na CD – audiokniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Dosud byla k dispozici pouze verze v mp3 ke stažení do telefonů, tabletů atp. Příběh o jednom veselém útěku z domova důchodců a také o neuvěřitelném životním osudu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století, načetl populární herec a dabér Martin Stránský. Audiokniha vychází v kompletním znění. Záznam má 12 hodin a 43 minut. Koncem srpna navíc Český rozhlas na stanici Praha (Dvojka) vysílá pasáže z knihy Stoletý stařík v rámci desetidílné četby na pokračování. Tuto verzi čte Michal Pavlata v režii Vlada Ruska.

Ambiciózní nakladatelství Panteon pravidelně zásobuje tuzemský knižní trh aktuální světovou špičkou. Na podzim vyjde Konec vosí sezóny – nejlepší britská detektivka roku 2012 od významné představitelky světové krimi, skotské autorky Denise Miny a románová prvotina Dolores Redondo Neviditelný strážce, která už před prvním vydáním ve Španělsku ohromila 20 zahraničních nakladatelů i filmového producenta Petera Nadermanna (mimo jiné produkoval filmy podle knih Stiega Larssona). Oba tituly vyjdou současně v tištěné i elektronické verzi a také jako audiokniha. Tím Panteon posouvá český knižní trh blíže k západoevropským standardům. 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení