Knižní novinky

Tabook - Takniha Talivre Tabuch Taksiążka Takonyv

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
festival

Jménem týmu festivalu Tabook bych ráda poděkovala Vám všem, kteří jste pomohli dostat první ročník do širšího povědomí. Festivalový stan přitáhl (odhadem dle rozdaných brožur) zhruba tisícovku příznivců
literatury, kteří mohli procházet produkci vystavujících nakladatelů, účastnit se čtení nebo výtvarných dílen.

 

 

festivalProdejci, většinou samotní nakldatelé, mohli ke knihám podat ta nejlepší doporučení a komentáře. Na čteních se představili přední tvůrci pro děti i dospělé. Pro dětské čtenáře byly připraveny také výtvarné dílny, ze kterých zaujaly například vytváření vlastní skládací knihy s Dagmar Urbánkovou, Babočkárium Lukáše Urbánka a v exteriérech v okolí stanu nekonečný strip s Lucií Lomovou či sprejerská dílna slovenských výtvarníků. Původně plánovaná otvírací doba stanu se v první den prodloužila o hodinu.
Tabook hostil nakladatele, knižní odborníky, knihovníky, spisovatele, výtvarníky-ilustrátory i laickou veřejnost.

Přáli jsme si, aby se Tabook stal živým festivalem, který umožní nakladatelům kvalitně se prezentovat před čtenáři, živě se zapojit do vytváření programu, potkávat se vzájemně a i s hosty- nakladateli a
autory ze středoevropského regionu při společných veřejných debatách, čteních, výstavách a kulatých stolech. Tabook měl umožnit veřejnosti blízká setkání s tvůrci kvalitní literatury. Ulice města se příjemně
zaplnily, v kavárnách se četlo, promítalo, hrálo divadlo, diskutovalo a setkávalo. Výstavy našly své místo v klasických galerijních prostorách, v antikvariátu, ve vitrážnické dílně, ve výlohách, ale i v listí nebo na
bertonových plochách. Výstavy jsou k vidění do konce října!!!

Tabook měl být kulturním oživením, dotekem, který zasáhne město zvenku i zevnitř. A to se skutečně splnilo.

Tereza Horváthová, pořadatelka festivalu:
"Zájem o festival Tabook byl překvapivě velký. Lidé nebyli jen ve stanu, kudy proudili celý den, ale i na všech doprovodných akcích: na autorských čteních v kavárnách, na výtvarných dílnách, na výstavách v
galeriích... ale přišli i na odbornější setkání: moderované debaty a setkávání nad profesními tématy (distribuce, knihovny...) Zdálo se mi, že město skutečně ožilo literaturou. Doufáme, že festival Tabook bude mít příští rok pokračování. Vše samozřejmě záleží na tom, zda se nám podaří sehnat peníze. Nerada bych Tabook zvětšovala, chtěla bych, aby se nám podařilo zachovat komorní ráz a pestrost programu. Nicméně o to propracovanější a pečlivější by měl být dramaturgicky. Ráda bych i rozšířila a propracovala profesionální program pro nakladatele a knižní profesionály, zachovala dětskou sekci festivalu, která se přirozeně vyvinula z letošního tématu kvalitní literatura pro děti a mládež a opět dovezla do Tábora zajímavá evropská malá nakladatelství."

Dle původních plánů se měl festival konat jednou za dva roky. Nyní je ale již jasné, že se do roka sejdeme v Táboře znovu.

festivalIva Procházková, spisovatelka: Fascinovalo mě, že celý pátek a sobotu centrum Tábora festivalem opravdu žilo. Kromě místních návštěvníků se sjelo hodně zainteresované veřejnosti z Prahy, z dalších koutů republiky a ze zahraničí. Spektrum prezentovaných nakladatelství považuji za úctyhodné, při čemž nabídka publikací byla nejen bohatá, ale i velmi různorodá, zajímavá především pro náročného čtenáře stojícího mimo střední proud, který dosud snad nikdy neměl možnost vidět malá nakladatelství takhle "na hromádce". Vedle textové, vyprávěcí či čtecí formy byla na Tabooku grandiózně zastoupena výtvarná stránka, ať už ve formě výstav nebo vývarných a komiksových dílen. Zapojení knihovny, nejrůznějších galerií, obchodů a kaváren přitom umožnilo spojit festivalový zážitek s vnímáním historického komplexu Tábora. Znám poměrně dost literárních festivalů jak u nás, tak v Německu a Rakousku, a proto mám s čím srovnávat. Určitě ze mě nemluví vlastenectví, když řeknu, že Tabook patří k tomu nejlepšímu, co jsem měla možnost v tomto oboru shlédnout a prožít. I když je Tabook mladý, má zdravé sebevědomí,
jasnou orientaci a určitě musí pokračovat!

Markéta Pilátová, spisovatelka: Na Tabooku byla přítomná krása okamžiku, vkus, legrace a naděje, že malá nakladatelství jsou dobrá volba. 

Lenka Horejsková, místostarostka města Tábor: Tabook přilákal do města evidentně, na první ročník i překvapivě spoustu návštěvníků, což je pro Tábor skvělá reklama. Ale potkala jsem i řadu místních tváří, takže doufám, že si ho užili všichni zúčastnění (včetně organizátorů). Pro mě je i pěkným příkladem spolupráce různých subjektů, které se na pořádání podílely. Od baobabího prvotního hybatele přes knihovnu, město až k jednotlivým soukromým podnikatelům a dobrovolníkům, každý přispěl tím, co umí, tak by to mělo fungovat i do budoucna. O tom, že Tabook by měl pokračovat, nemůže být po úspěšném startu pochyb.

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení