Knižní novinky

Vražedný advent

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

 

Podzim se pomalu sune k zimě a Matylda Pekárková je doma. A stále si neujasnila, co bude celé dny, kromě příprav na Vánoce a procházek s fenkami Dorotkou a její novou kamarádkou Madlou, dělat.  Z rozjímání o volném čase a bezradnosti, co s ním, ji vytrhne někdejší kolegyně Lenka s nabídkou brigády. Matylda by mohla utřídit zanedbaný archiv na svém bývalém pracovišti. Manžel Petr není dvakrát odvázaný, dcera Alena se také diví, proč maminka nechce odpočívat. Jen syn Filip vše lakonicky zhodnotí slovy: „Alespoň nám nezesenilníš!“ Jak se však dá předpokládat, pohodové třídění archiválií vyústí v nečekané záhady a zapeklitá propojení zdánlivě nesouvisejících událostí. A nebyla by to Matylda, aby všem záhadám nepřišla na kloub – jak by také ne, když už má dvě psí pomocnice, které jí v pátrání ochotně pomáhají.knihaNakladatelství JaS vydává knihu Ivany Hutařové Vražedný advent - Matylda na stopě 2 s ilustracemi Kláry Mayerové.

O autorce

Ivana Hutařová (1945) vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky a na celý život zakotvila pracovně v knihovnách. Měla to štěstí, že mohla dlouho dělat to, co ji nejvíce zajímá – zabývat se problematikou literatury pro děti a mládež a dětské četby nejen u nás, ale i ve světě. Zároveň si pro radost píše povídky a fejetony, které jí občas otisknou noviny nebo časopisy. Je také autorkou životopisných knížek o dětech našich prezidentů, o slavných zpěvácích a hercích Národního divadla šedesátých let dvacátého století a o herečce Slávce Budínové. Se ženou spisovatele Františka Nepila řadu let pořádala a redakčně zpracovávala knihy ze spisovatelovy pozůstalosti. V roce 2011 vydala v JaS nakladatelství svou první knihu ze série Matylda na stopě Jedna vražda stačí, kterou nazývá detektivkou-nedetektivkou. Její hrdinku s malým psíkem si čtenáři oblíbili, a tak nyní vychází další případ, ve kterém Matylda Pekárková přijde na kloub dalším záhadám, které jí přicházejí do cesty.

Ukázka:

Skladník Bárta někam zmizel, manipulační místnost byla opuštěná. Sklad působil v pozdním odpoledni poklidným, i když trochu opuštěným dojmem. Sluníčko ještě na chvíli vylezlo a přes zamřížovaná okna vytvořilo zajímavé obrazce na podlaze. Dorotka šlapala nadšeně v čele následovaná opatrnou Madlou a průvod uzavírala hekající Matylda. Najednou Dorotka zabrzdila a natáhla ocásek dozadu. Větřila.
„Copak, že by myška?“ zeptala se jí panička.
Pes nic. Stál a větřil. Pak se tázavě otočil, nerozhodně zavrtěl ocasem a vydal se ke dveřím se starými knihami. Zůstal stát a velice soustředěně je očichával.
„Jo, jo, přesně tam jdeme,“ pochválila fenku a začala odemykat. Dveře nebyly zamčené. „To je binec,“ uvažovala Matylda polohlasně, „vidět to Tuháčková, zblázní se.“
Překročila Dorotku, které se dál nechtělo, a vešla dovnitř. Sáhla po vypínači a v tu chvíli dostala přes ruku takovou ránu, že bolestí vykřikla. Vzápětí ji někdo popadl za rameno a smýkl s ní, až upadla na schůdky opřené v rohu. Rychle se snažila vydrápat na nohy a rozsvítit, ale dveře od skladu se zabouchly a přes ně slyšela Dorotčino vrčení, poštěkávání a nakonec zapištění. Vzpomněla si na nevítanou návštěvu na Istrii, kde Dorotka málem přišla o život, a v panice křičela přes dveře nesmyslné pokyny: „Fuj je to! Zůstaň! Sedni!“
Konečně se postavila a vyrazila ven. Za dveřmi seděla navztekaně se tvářící Dorotka. Po Madle ani stopy. Dveře na dvorek byly zase otevřené a přes něj běžela známá postava v modré bundě pronásledovaná Madlou, která jí šla po patách. Muž se zjevně psů musel bát, protože místo aby utíkal přímo, kličkoval, uskakoval a otáčel se. Podařilo se mu rozrazit dveře protějšího domu a zmizet. Madla chvíli stála za dveřmi, a pak se pomalu vydala na cestu zpátky. Přišla k paničce a k nohám jí složila oslintaný chomáček niti, patrně z ponožky. Dorotka se taky nechtěla dát zahanbit, zvedla se a pod jejím zadkem se objevil cucek ze stejného materiálu.
Matylda se třásla jako osika. Prohmatala zběžně Dorotku, jestli nemá nějaké zranění. Chvíli se odhodlávala, než vstoupila znovu do skladu, kde ji čekalo tak nemilé překvapení. Opatrně otevřela dveře, pomalu vešla dovnitř a rozsvítila. Místnost byla na první pohled v pořádku. Nikde nic vytahaného z regálů, žádný nepořádek. Nic dalšího Matylda zjišťovat nehodlala, zhasla, zamkla a vydala se se psy na zpáteční cestu.
„Vy jste jako vítr,“ hlaholil nezvykle bodře Bárta, „to už jste hotová?“
Matylda neodpověděla a zmizela ve dveřích k úzkému schodišti. Ruka ji bolela tak, že se nemohla přidržovat zábradlí. Obě fenky ji předběhly a čekaly netrpělivě na horní podestě.
„Tos to vzala rychle, myslel jsem…,“ začal Ondráš, ale umlkl, jakmile se na Matyldu podíval. „Co se ti stalo?“ chtěl vědět a přisunul jí židli. Matylda mu všechno podrobně pověděla. Koukal na ni s nevěřícným výrazem. „Je ti jasné, že to nemůžeme přejít jen tak?“ ujišťoval se.
(Huntařová, I.: Vražedný advent - Matylda na stopě 2. Praha: JaS, 2012.)

Připomínáme

Ivana Hutařová, Jedna vražda stačí ze série Matylda na stopě 1

Matyldu Pekárkovou s její malou fenkou Dorotkou vyslaly děti na podzimní dovolenou na Istrii – maminka jde do důchodu, tak ať si jeho začátek trošku zpestří. Ani děti s manželem, ani sama Matylda netušili, že ji nečeká jen důchodcovská dovolená s koupáním, procházkami a posedáváním na terase apartmánu. Od prvního dne ji pronásledují události, které se s poklidnou dovolenou zase moc neslučují. A tak čerstvá důchodkyně s malým psíkem, aniž by chtěli, se setkají s dvěma záhadnými úmrtími, odhalí stíny minulosti a úspěšně rozkryjí motiv dvou zločinů… Ivana Hutařová napsala velmi milý příběh, který může potkat každého z nás kdekoli. Její hlavní hrdinka se ke všem událostem jen nachomýtá, sama přímo nepátrá, jen zvědavě přihlíží, kombinuje a dedukuje. Díky životním zkušenostem pak dochází velmi rychle k správnému řešení všech záhad. Připomíná nám tak trošku slavnější Jane Marplovou, která by si s Matyldou a její Dorotkou určitě dobře rozuměla.

 

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení