Knižní novinky

Trest smrti za jeden doušek vody?!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hlava

V Nakladatelství Fragment vyjde již 4. dubna titul, který čtenáře přenese do Pákistánu. Kniha Rouhání? přibližuje skutečný příběh ženy, která se jako křesťanka napila muslimské vody. Tím ji znesvětila a tamější soud rozhodnul na základě zákona o rouhání o trestu nejvyšším – byla odsouzena k trestu smrti oběšením.knihaAsia Bibi, matka pěti dětí, křesťanka žijící dle své víry, čeká nyní ve vězení na výsledek odvolacího soudu, jehož jednání je však neustále odkládáno. Neví, zda se dostane na svobodu. Neví, který den bude jejím posledním. Její budoucnost je nejistá.

Rodina žila jako jedna z mála křesťanských domácností v čistě muslimské vesnici ve východním Pákistánu. Asia pracovala na místní farmě s ostatními muslimskými ženami. Ty ji označili jako křesťanku za „nečistou“ a zakázaly jí pít stejnou vodu. Později vypověděly, že Asia Bibi urazila a zhanobila proroka Mohameda. Soud jim dal za pravdu a Asia Bibi byla odsouzena k trestu smrti oběšením za rouhání.

Rozhodnutí soudu vyvolalo protesty po celém světě a mnoho významných osobností včetně papeže se za Asiu Bibi postavilo. Dva významní politici, paňdžábský guvernér Salmán Tasír a ministr pro záležitosti menšin Šáhbáz Bhattí, byli kvůli negativnímu postoji vůči zákonu o rouhání zabiti. Rodina se musí skrývat, protože byla často vystavena hrozbám a útokům ze strany islamistů.

Ukázka:

Mám strach, mučivý strach, od zavraždění ministra. Čekám na chvíli, kdy mne Bůh přijme, jako v oáze uprostřed pouště. Jsem vyčerpaná. Potřebovala bych si odpočinout. Myslím si, že lidé nemohou a nesmějí nahrazovat boží rozhodnutí a sami rozhodovat o životě a smrti jiného člověka. Až přijde moje hodina, podrobím se. Jediná věc, která mne ještě stále drží na nohou, navzdory všemu útlaku, zlobě a úzkosti, která mne neopouští, je jistota, že jsem nevinná. Jistota, že na mně byla spáchána nespravedlnost. A také potřeba svědčit, pokusit se, aby můj boj nebyl marný a sloužil i ostatním. Nejsem vzdělaná, vždycky jsem žila prostě a dnes si říkám, že i takový život možná zasáhne do života celé mé země.

Slavnostní křest knihy „Rouhání?“ je naplánován na 11. dubna 2012 od 16 hodin v Paláci knih LUXOR (v prostorách kavárny v 1. patře). Kromě překladatele knihy MUDr. Jana Cimického se můžete těšit na setkání se zajímavými hosty, jakými bezesporu jsou emeritní kriminální rada plk. JUDr. Miloslav Dočekal, spisovatel a publicista PhDr. František Cinger a česká herečka Taťjana Medvecká. 


 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení