Knižní novinky

Čáp nejni kondor. Radůza píše o dětství nesentimentálně

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
cap

Nakladatelství Baobab právě poslalo na pulty knihkupectví knihu svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy. Třináct povídek o jejím dětství nese název Čáp nejni kondor. Zpěvačka v ní přesvědčivě načrtává realitu sklonku 70. let. Očima hubené svéhlavé holčičky, která už ve svých čtyřech letech mána život jasný názor, a jejím prostřednictvím vypráví historky rodinné i vesnické a vykresluje Radůza citlivý literární obraz svých prarodičů i rodinných peripetií.knihaV povídkách s lapidárními názvy (Veranda, Kondor, Zavinovačka atd.) vykresluje babičku a dědu a především jejich venkovský způsob života – od všudypřítomného koloběhu: pouť, narozeniny, práce na dvoře, zabíjení králíků, nemoci psů, malé vesnické katastrofy (požáry, úmrtí), po nepodstatné detaily jako smetání drobků z igelitového stolu, které však dodávají textu naprosto hmatatelný rozměr a přenášejí nás do atmosféry vesnice, která dnes už v podstatě zanikla.

Podařilo se jí ale ještě mnohem víc: na tomto živém základě stvořila ze svých vzpomínek neméně živé postavy: dědu, přesvědčeného komunistu, který se zřejmě vymyká z průměru ssvéhlavostí, laskavou, životem trochu utýranou babičku, a především tu hubenou holku, kterou rodiče tak trochu odkládají, než si vyřeší své osobní problémy, která nechce nic jíst a působí babičce trápení příliš citlivou, příliš divokou povahou...

Radůza vládne temperametním prozaickým talentem, který v tomto případě oživila i krajovým nářečím z východních Čech. A stejně jako ve svých písňových textech dokázala i zde vytvořit výborný koncentrát nabitý energií.

Knihu ilustrovala Dagmar Urbánková.

"Dalo se tušit, že se dětství téhle divoké muzikantky neodehrávalo ve vzorově panelákové šedi sedmdesátých let, pro její generaci tak příznačné. Také se dalo tušit, že Radůza vládne temperametním prozaickým talentem. Své vzpomínky na rané dětství přetavila do třinácti povídek. Lapidárně úsečným a přitom humorným stylem historky čistě rodinné: život u babičky a dědy na vsi se závanem starých časů, strejdu, kterému táhla kořalka z pusy, vzdálený rozvod rodičů, blechy i úmrtí domácích psů, sousedy, pouť... Není to však rozhodně nějaké sentimentální vzpomínání: na to je ještě mladá, spíš věrný otisk přesně odpozorovaných vzpomínek, které nijak nebilancují, nýbrž
prostě jsou. A podařilo se jí zaznamenat tu dobu (stále ještě relativně blízkou, ale pro generace mladší vlastně už prehistorickou) obzvlášť přesně a živě.”

Nakladatelka Tereza Horváthová

Ukázka z knihy:

“Večer je dobrej. Ležíme s dědou a s babičkou v seknici a všude je tma. Jenom u stropu svítěj korálky. Je v nich fosfor, děvenko, proto svítěj. Jsou posraný od much. To víš, holčičko, i mouchy serou. Babička hudrá na dědu, ať na mě nedejchá, že mu smrdí z huby. Pak se ještě vyštrachá ke kredenci. Tumáš, holčičko, ať se ti hezky spinká. Cejtim v puse kostku cukru s francovkou. Nejdřív to pálí, a pak hřeje. A sladký. A pak už skoro spim, ale ještě se stihnu těšit, že zejtra pojedeme do Třebechovic. S tou kůží. Nebo zajdeme na smeťák. Dědo, pudem zejtra na smeťák?”

raduza


Radůza (*1973)

- Písničkářka, skladatelka, zpěvačka, hráčka na několik hudebních nástrojů, autorka textů a dětské knížky „O Mourince a Lojzíkovi“.
- Vystudovala gymnázium a po jeho skončení se živila jako pouliční muzikantka. Na ulici ji objevila Zuzana Navarová, která i poté bděla nad její kariérou. Na její popud vystudovala na Pražské státní konzervatoři dva obory - populární zpěv (prof. Lída Nopová) a skladbu (prof. Angelo Michajlov a prof. Jiří Cerha).
- Studia ukončila samostatným absolventským koncertem, kde zazněly výhradně její skladby (zpěv), a duchovní kantátou (skladba), kterou natočil Český rozhlas.
- Vydala sedm autorských alb a jedno DVD.
- Založila label Radůzarecords.
- Má syna a dceru a žije v Kladně.
- Webové stránky: www.raduza.cz

V edici Mi.Mo vyšlo: Já to doufejme zmáknu (připravil Marcello D´Orta) a Ryba (Erlend Loe).

Detaily o knize:
Brož., 72 stran, 179 Kč, Baobab, ISBN 978-80-87060-44-5

Baobab je alternativní nakladatelství ilustrovaných knih pro děti a mládež. Věnuje se vydávání původních textů a zajímavých překladů. Při jejich výtvarném zpracování spolupracuje s nastupující generací výtvarníků. Baobab organizuje a iniciuje menší kulturní akce, zaměřené na propagaci nekomerční literatury a divadla, pořádá literární čtení a výstavy.

 

Komentáře   

 
Evina
0 RE: Čáp nejni kondor. Radůza píše o dětství nesentimentálněEvina 2011-08-07 13:25
Radúziny písničky mám ráda, nevěděla jsem, že i píše. Na knížku jsem zvědavá
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení