Čtenářský deník

Haruki Murakami - Na jih od hranic, na západ od slunce

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
tvar

Dospívající Hadžime je jedináček a má pocit, že se tímto liší od ostatních dětí. Cítí se méněcenný. A „nezapadá“ do standardního světa. Hadžime je rád, když se v jeho životě objeví dívka Šimamoto. Šimamoto je také jedináček (navíc kulhající), a tak si obě děti brání svoje přátelství. Na jih od hranic, na západ od slunce je novela Haruki Murakamiho.

 

Ten je považován za jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů současného Japonska. Próza Na jih od hranic, na západ od slunce se četla moc dobře. Byla jsem příjemně překvapena. Co mají hlavní hrdina a autor společného? Minimálně jazzový bar. Stejně jako Haruki Murakami i hlavní hrdina si jeden otevírá na předměstí Tokia.

obal knihyUž jako dítě byla vysoká a hezká. Měřila skoro stejně jako já. O pár let později se z ní měla stát krasavice, jaká nenechává nikoho lhostejným. V době, kdy jsme se potkali poprvé, na to ale ještě nevypadala. Jako by v sobě tehdy měla nějakou nerovnováhu, kvůli které mnoha lidem nepřipadala až zas tak přitažlivá. Něčím už byla dospělá, něco v sobě naopak měla ještě dětského, a tyhle dvě věci spolu nešly dohromady. Takový nesoulad nejspíš některé lidi znervózňoval.

Hadžime si už v dětství vytváří vlastní svět, do kterého moc lidí nepouští. V podstatě se sám vyčleňuje. V dětství se rozvíjí vztah s dívkou Šimamoto, který je přerušen jednak odchodem na různé střední školy a částečně rodiči Šimamoto. Hadžime v dospívání tápe, zlehka si uvědomuje, že ho ke kamarádce nepřitahuje jen porozumění. Nicméně v této fázi života asi dává přirozeně přednost přátelskému duchu jejich vztahu. Společně poslouchají desky a vykládají si o plánech do budoucnosti.

Ten dotek si pamatuju i teď, úplně přesně. Takový pocit jsem nepoznal nikdy předtím, a nikdy potom. Byla to jen malá, hřejivá ruka dvanáctileté holky. V její dlani a prstech jako by se ale ukrývalo všechno, co jsem tehdy toužil poznat.

Hadžime na Šimamoto nikdy nezapomenul a celým jeho dospíváním se její stín plíží jeho duší. Ve druhém ročníku školy nachází určité zalíbení v dívce Izumi, která sdílí jeho zájem o literaturu. Nesdílí už ovšem jeho zájem o tělesný kontakt a Hadžime to těžce nese. Když pocítí silnou přitažlivost k sestřenici Izumi, bortí se jeho vztah s Izumi a ta odchází ze vztahu zlomená a rezignuje i na svoje studijní ambice. Později se dozvíme, že v té době se její život změnil na pouhé přežívání a že zůstala jen stínem.

Když jsem překročil dvacítku, napadlo mě, že už ze mě možná nikdy nebude slušný člověk. Že možná všechny ty chyby, které jsem do té doby udělal, nebyly ani tak chyby, jako spíš jenom důsledky mých přirozených sklonů. Bylo mi z toho nanic.


Hadžime jde studovat na vysokou školu a má několik krátkodobých vztahů. Pracuje v nakladatelství a tahle práce ho ani zdaleka neuspokojuje. Za záhadných okolností se potká s Šimamoto, která mizí tak rychle, jako se objevila. Ve třiceti letech si bere Jukiko, se kterou je šťastný. Díky tchánovi opouští nemilovanou práci a otevírá si jazzový bar. Nějakou dobu žijí ve spokojeném manželství. Tedy pokud pomineme Haždimovy občasné „nepodstatné“ nevěry.

Průměrnost nikoho nenadchne. Lidé chtějí zažít něco výjimečného a jdou si za tím, i když se třeba v devíti případech z deseti zklamou. A to je to, co hýbe světem. Přesně to je podle mne umění. Znovu jsem se zadíval na své ruce na kolenou. Pak jsem znovu vzhlédl k Šimamoto. Čekala, co jí povím dál.

Nečekaně se na „scéně“ objevuje Šimamoto, atraktivní a záhadná. Hadžime je k ní přitahován jako můra ke světlu. Šimamoto se pak pravidelně objevuje a ztrácí a Hadžime je rozpolcený a postrádá ji. Je to jeho osudová žena. V době, kdy dává přednost Šimamoto a je zcela zaslepený její přítomností, jeho žena trpí. Jejich vztah narušuje také požadavek tchána, aby Hadžime figuroval jako ředitel tchánovy fiktivní společnosti, kam chce zřejmě „odlévat“ peníze ze svojí stavební firmy.

Já už se nikam vracet nebudu, Šimamoto. A co když třeba už žádné zítra nebude? To bych se potom nedozvěděl nic, řekl jsem. Byla bych radši, kdyby se to stalo. Kdyby nebylo žádné zítra a ty by ses nic nedozvěděl.

A tak Šimamoto zmizela navždy. Hadžime se snaží obnovit svůj vztah k Jukiko a týrá ho vzpomínka na záhadnou kamarádku a milenku. Přesto se chápe šance na obnovu rodinného štěstí. Jukiko mu dává příležitost změnit jejich vztah. A Hadžime opouští přízrak tajuplné ženy.


Ráda si přečtu i další novely z pera tohoto autora. A vám také doporučuji najít tituly, jako jsou Kafka na pobřeží, Norské dřevo nebo Sputnik, má láska.

Soutěže

Aktuality

 • Představujeme CREW KIDS, novou edici nakladatelství Crew

  Superhrdinky, a dokonce i superzáporačky, musí chodit do školy. A pro ně je zřízená superhrdinská škola, kde učí i studují lidé se superschopnostmi a v lavicích najdeme například Batgirl, Harley Quinn, Supergirl, Wonder Woman či Poison Ivy. 

  Číst dál...  
 • Nová kniha Miloše Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

  PRAHA, 4. 9. 2018 – Laureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml, jeho novela Na odstřel o problematickém hledání mužského vzoru se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy. Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení