Čtenářský deník

Emily Roddaová – Tajemná země Rondo – Klíč

1 1 1 1 1 (9 hlasů)
pes
Leo Ziflak je obyčejný kluk, který zdědil po své staré tetě hrací skříňku. Pro její používání byla kdysi napsána zvláštní pravidla: „Otoč klíčkem pouze třikrát. Nikdy neotáčej klíčkem, dokud hudba hraje. Když hudba hraje, nikdy skříňku nezvedej. Nikdy nezavírej víko, dokud hudba nedohraje.“ (S. 15) Leo tato pravidla dodržuje, aby se jeho oblíbená hrací skříňka nepokazila.

 

Jednoho dne za ním přijede sestřenice Mimi a přiveze si s sebou i pejska Mata. Leo tím není nijak nadšen – Mimi je na svůj věk až příliš vážná, jako by ani nebyla dítětem, je podle jeho názoru ošklivá a navíc jejím jediným koníčkem je hra na housle. „Poslední věc, po které Leo toužil, bylo mluvit s Mimi Langlanderovou. Byla divná a nafoukaná a ten její pes byl příšerný. A navíc ho nenapadalo nic, co by jí mohl říct, aby se cítila lépe. Taky bylo zřejmé, že ona ho nemá ráda o nic víc než on ji.“ (S. 22)

obal knihyPřesto se Leo své sestřenici svěří s tím, že se mu zdá, jako by se obrázky na skříňce pohybovaly. A tedy Mimi poprvé otočí klíčkem více než třikrát! Najednou se v pokoji objeví dva motýli – přesně takoví, jací jsou namalováni na obrázku hrací skříňky. Ve chvíli, kdy hudba dohrála, se motýli opět vrátili do skříňky. Děti si uvědomí, že hudba odemyká bránu, která vede do světa hrací skříňky. Rozhodnou se, že se o tom znovu přesvědčí.

Tentokrát ze skříňky nevyletí motýli, ale vystoupí z ní Modrá královna. Ta dětem prozradí, že se její svět jmenuje Rondo, a nabídne jim, že jim ukáže jeho divy. Přemlouvá je, aby s ní odešly tam, kde budou moci být tím, čím chtějí. Mimi však pozná, že je tato žena ve skutečnosti čarodějnicí, a proto její nabídku nepřijme. Královna zmizí, s sebou si ale odnese pejska Mata, který pro Mimi znamenal mnoho. Dívka se proto chce vydat svému zvířecímu kamarádovi na pomoc, vstoupí do Ronda a s sebou nevědomky odvede i Lea. Ten tím není nijak nadšen a nejraději by se ihned vrátil domů, navzdory tomu se ale Mimi vydává na nebezpečnou cestu.

V tomto podivuhodném světě je vše vzhůru nohama – právě zde propuklo zemětřesení, které ve skutečnosti způsobily děti, které skříňkou otřásaly ve chvíli, když ještě hudba hrála, čímž porušily jedno z jejích pravidel. V Rondu se Leo a Mimi nestačí divit podivným bytostem, které jej obývají – na obloze létají draci, po zemi se honí malí puntíci, kteří se podobají perníčkům, a dokonce jsou zde mluvící díry, které rády skrývají lidi prchající před zákonem.

Děti se setkávají s podivným mužem, který si říká Kazisvět. Ukáže se, že pracuje pro Modrou královnu a že chce Lea a Mimi k této čarodějnici odvést. Naštěstí se jim podaří utéct a již od první chvíle je jim jasné, že s nimi zamýšlí Modrá královna něco nekalého. Se svým plánem osvobodit pejska Mata se svěří mluvící kachně Fredě a jejímu lidskému společníku Kaštanovi. Ti se rozhodnou dětem pomoci, a tak se vypraví na dobrodružnou výpravu na hrad Modré královny. Dostávají se do mihotavého lesa, kde žijí mihotalky, což jsou malé zelené bytůstky podobné můrám. Ty varují děti, že jim hrozí nebezpečí, proto od Kaštana a Fredy uprchnou, neboť to jsou zřejmě také zvědové vládkyně Ronda.

Při útěku narazí na prasátko Bertu, jejíž portréty spatřili v jednom hostinci. Předstírají, že jsou jejími fanoušky, čímž si získají její přízeň. Domýšlivá Berta se k nim připojí, dokonce se jí na cestě podaří zachránit malou dívenku Poupětu před vlkem. Tím si děti na svou stranu získají další spojence, a to dívčiny rodiče, kteří tuto nezvyklou trojici pokládají za hrdiny. Ve své chaloupce jim Poupětina babička vypráví příběhy o tajemném národu ze světa jménem Langland. Děti pochopí, že tyto legendy vypráví o jejich předcích, kteří se zřejmě dostali do Ronda stejně jako oni, a že onen lump Kazisvět je jejich ničemný strýc George, o kterém často slýchaly. Rozhodnou se ale o tomto zjištění raději pomlčet, protože by jim stejně nikdo nevěřil.

Také se dozvídají, jak to bylo s Modrou královnou. Ta prý byla odjakživa zlá. Vzala si za muže krále poté, co mu zemřela jeho první žena. Neměla v lásce svou nevlastní dceru, proto ji přikázala zabít. Když ale její sluha, babiččin manžel, rozkaz neuposlechl, proměnila jej i většinu jeho rodiny v labutě. Ty nyní bloudí krajem, aniž by věděly, že dříve byly lidmi. Po králově smrti jeho žena ukázala svou pravou tvář a nastala Temná doba. Zemi sužovalo vojsko jejích příšer, dokonce nechala pokácet Starý les, vyhubila všechny tygří lidi a spolu s Kazisvětem po Rondu rozsévala strach. Královnu se nakonec podařilo zastavit jednomu čarodějovi, který ale v konečném boji ztratil veškerou sílu.

Další den se děti vydají opět na cestu. Tentokrát jsou nuceny střetnout se s Trolem, který je nechce nechat přejít přes most. Naštěstí jim pomůže neznámý muž, který děti i s Bertou zavede do svého domu, kde ale na ně čeká Kaštan, Freda a tygří žena jménem Taja. Vysvětlují dětem, že nejsou jejich nepřáteli, a onen tajemný muž se představí jako Hal – čaroděj, který kdysi dávno ukončil Temnou dobu. Tito ví, že děti přišly z jiného světa, a něco před Mimi a Leem tají. Děti se bojí, že je plánují zabít, proto opět utečou. Vkradou se do hradu, kde je přistihne ve své komnatě Modrá královna. Ta nabízí Mimi výměnu: vrátí jí pejska Mata, pokud jí dá dívenka přívěsek, který zdědila po staré tetě. Ukáže se ale, že se jedná ve skutečnosti o klíč k Rondu! Strhne se o něj bitka, do které se zapojí i Kazisvět. Do komnaty navíc vtrhne Hal se svými přáteli. Vysvětlí se také, kým Hal ve skutečnosti je – on je také strýcem dětí, bratrem jejich druhého strýce George, který do Ronda přišel zastavit svého ničemného sourozence, jenž se spolčil s Modrou královnou.

Mimi bitku ukončí tím, že hodí klíč do ohně. Moc královny se tím zruší, ona i s Kazisvětem prohrají, z prokletých labutí se opět stanou lidé a Leo, kterého Modrá královna začarovala, je zachráněn. Všichni čekají, že v té chvíli dojde ke zkáze Ronda, Mimi jim ale vysvětlí, že ve skutečnosti do ohně hodila jen bonbon a klíč schovala do bezpečí. Také se všichni dozvídají, že majitel klíče dokáže vykouzlit vše, na co právě pomýšlí. To proto se na mostě objevil hrozivý trol a v lese medvědi, protože si je Mimi ve strachu představovala. Pokud by se tedy klíč dostal do spárů Modré královny, ta by získala moc nad všemi obyvateli Ronda.

Děti se nakonec loučí se svým přáteli, které poznali v Rondu. Jejich strýc Hal jim nabídne, že se sem mohou vracet, kdykoliv budou chtít – alespoň nebude mít Modrá královna podezření, že je klíč stále v jejím dosahu. Mimi a Leo odchází domů, kde si nikdo nevšiml, že byli několik dnů pryč, protože v Rondu plyne čas jinak.


Zdroj citací:
Roddaová, E. Tajemná země Rondo – Klíč. Přel. E. Drozdová. Praha: Fragment, 2009.

Čtěte také:

Fantastický svět ukrytý pod víkem hrací skříňkyAktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení