Čtenářský deník

Roderick Gordon, Brian Williams – Volný pád do podzemí

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
divky

Předchozí vyprávění skončilo velkým neštěstím – Cal zahynul a Will s Chesterem a Elliott spadli do díry, kam se zřítil i doktor Burrows. Stejně dopadly i obě Rebeccy, které shodila do propasti umírající Sára. Všichni se řítí vstříc jisté smrti, náhle se ale začne jejich pád zpomalovat...

 

Jako první se probudí Chester, který zjistí, že dopadl na jakousi obrovskou houbu. Ta obrůstá všechny stěny průduchu, dokonce vytváří jakési terasy, které mu zachránily život. Vydá se najít své kamarády a doufá, že přežili. Připojí se k němu Bartleby, který za nimi dobrovolně skočil do propasti. Chester nechápe, jak je možné, že ho pád z takové výšky nezahubil. Poté ale pochopí, že je v podzemí nižší gravitace, dokonce se i pohybuje snadněji, jako by byl ve stavu beztíže.

obal knihyNachází nejdříve Willa a společně se rozhodnou, že musí vypátrat Rebeccy – ať živé nebo mrtvé – a vzít jim ampule s Dominiem, aby zachránili svět. S Willem se ale něco děje – cítí výčitky svědomí za smrt svého bratra, strýčka Tama i babičky Macaulayové, navíc v sobě pociťuje touhu spáchat sebevraždu. Tyto pocity se zhorší, když najde Calovo mrtvé tělo; tehdy ví, že všechny zklamal a že není způsob, jak vše odčinit.

Chlapci naleznou Elliott, která je ale v bezvědomí. Je jim jasné, že nezůstane dlouho naživu, pokud jí nezajistí léky. Kde je ale vzít uprostřed ničeho? Navíc je po cestě napadají obří pavouci. Při jednom takovém útoku těchto masožravých zvířat jsou zachráněni ženou jménem Marta. Dětí se ujme a zavede je do své chaty, kterou obklopuje zahrádka s podivnými rostlinami. Do průduchu ji spolu se synem Nathanielem prý hodil její manžel, její dítě nedávno zemřelo. Začne se citově upínat na Chestera, který jí připomíná Nathaniela. Elliott trápí vysoké horečky, léčba je stále neúspěšná a chlapci propadají beznaději.

Drake neví, zda tito tři pád dolů přežili. Rozhodne se zničit bunkr, ve kterém Styxové dělali pokusy na lidech a koprolitech, aby z jejich těl nemohli získat vzorky Dominia. Poté se vrací do Havranova, tj. do ghetta, které obývali lidé nespokojení s vládou Styxů a také spodina. Tam nyní dochází k likvidaci – domy jsou bořeny a lidé v nich umírají. On se cítí bezmocný, protože proti němu stojí celá armáda Styxů. Proč to dělají? Drake tuší, že mají Styxové něco velkého v plánu, ale stále nechápe, co.

Mezitím na povrchu paní Burrowsová, Willova nevlastní matka, opouští léčebnu a zahájí vlastní pátrání po svém synovi a muži. Začne se konečně chovat normálně, najde si práci a pečuje o svůj vzhled.

Pád se podaří přežít i Rebeccám a dvěma styxským vojákům, kteří byli donuceni skočit do propasti svým nadřízeným. Dívky mají opět tajný plán – touží se pomstít Willovi a najít cestu zpět k ostatním Styxům. Naleznou doktora Burrowse a předstírají, že existuje pouze jedna Rebecca, protože pan Burrows vůbec nemá ponětí o tom, že měl po celou dobu v domě dvojčata. Namluví mu, že se ho vydala hledat, proto je nyní v Průduchu.

Zatímco jedna Rebecca doprovází pana Burrowse a snaží se jej přimět k rozluštění znaků, které nachází po cestě a jsou zřejmě jakýmisi ukazateli, druhá Rebecca naleznete Martinu chatu a vydá se za Willem. Nalže mu, že ji do Průduchu hodilo její zlé dvojče. Ona prý nikdy nechtěla dělat nic špatného, ale její sestra ji ke všemu přinutila. Chester chce Rebeccu zabít, ale Will mu v tom zabrání. Aby jí chlapci uvěřili, předá jim ampule s Dominiem a protijedem. Oni tyto ampule chtějí dopravit na Povrch, aby se dostaly do dobrých rukou a aby površáci měli protijed pro případ, že by se Styxům podařilo vir opět vytvořit.

Will zjistí, že Marta zakopala na zahrádce léky. Nechápe, proč to udělala – vždyť mohly pomoci Elliott! Marta se přizná, že měla strach, aby se nevydali k lodi, z níž léky pochází. Cesta tam je totiž nebezpečná a ona nechce o chlapce přijít. Will s Chestrem jsou odhodláni Elliott zachránit, na cestu se s nimi proto vydá i Rebecca, Marta a samozřejmě Bartleby. Elliott po celou cestu nesou na nosítkách, aby jí mohly být léky podány co nejdříve. Nyní se vyostřují spory mezi Willem a Chesterem kvůli přítomnosti Rebeccy, které druhý chlapec nechce věřit.

Po cestě si musí dávat pozor na jasoně, kteří jsou podobní obřím netopýrům a umí rychle létat. Ukáže se, že loď je ve skutečnosti moderně zařízenou ponorkou, v jejichž útrobách naleznou léky. Ty dají Elliott a její stav se zlepšuje. V té chvíli se ale objeví druhá Rebecca s doktorem Burrowsem. Nabízí výměnu: doktora Burrowse propustí výměnou za ampule s virem a za Martu, protože ta zná dokonale místní terén a pomohla by jim v cestě z Průduchu. Elliott rozumí jejich tajnému styxském jazyku (její otec byl totiž Styx) a dozví se, že Rebeccy stejně chtějí všechny zabít. Proto odpálí nálože, nastane zmatek a po ponorce zůstane jen velký kráter...

Will si uvědomí, že měl Chester pravdu, nemůže se mu ale omluvit. Spolu s doktorem Burrowsem totiž zůstal odříznut od svých přátel a neví, zda oni výbuch přežili. Navíc jeho otec nevěří, že jim chtěli Styxové ublížit! Sám se totiž nesetkal s Černým světlem, neviděl jejich kruté experimenty na lidech a koprolitech, ani ho nikdo neohrožoval přímo na životě. Marta, Chester a Elliott také přežijí a snaží se dostat do Vlčích jeskyň, kam putuje také druhá skupina.

Will a pan Burrows narazí při cestě na podzemní přístav, který vypadá jako dílo površáků. Ukáže se, že spolu s dalšími budovami, kde nalezli jídlo, zbraně i postele, tvoří tento přístav vojenský komplex. To znamená, že se sem museli lidé z povrchu nějak dostat! Will se chce na povrch vrátit, aby předal odpovědným lidem Dominium, jeho otec souhlasí, ale plánuje si, že se poté vrátí dolů a najde Zahradu druhého slunce.

Skutečně se jim podaří najít cestu ven z podzemí, pana Burrowse ale čeká zklamání – nikdo ho neoslavuje, dokonce i jeho místo v muzeu zaujal někdo cizí. A až nyní si uvědomí, jak jsou Styxové nebezpeční. Zaútočí na něj stařenka, která mu kdysi věnovala zářící kouli. Tu mu také nastražili Styxové, aby ho vylákali do podzemí, čímž by mohli dostat Sáru Jeromeovou do svých spárů. Naštěstí se obou ujímá Drake ve chvíli, kdy se z Highfieldu stala válečná zóna.

Dochází k setkání pana a paní Burrowsových, mezi nimiž se rozpoutá vášnivá hádka. Ukáže se, že Styxové dlouhou dobu tajně pozorovali i ji, proto je rovněž ve smrtelném nebezpečí. Drake mezitím zjistí, že v ampulích žádné Dominium nebylo – musí jej tedy mít stále Rebeccy, které opět Willa obelhaly. Ten se spolu se svým otcem vydává znovu do podzemí, zatímco paní Burrowsová zůstává na povrchu s Drakeem a chce mu pomoci v boji proti Styxům. Nabídne proto jejich veliteli výměnu ampulí a dvojčat – které samozřejmě nemá – za svobodu pro svou rodinu. Tímto velitelem je dědeček Rebecc, který samozřejmě na výměnu přistoupí jen na oko. Při nepodařené výměně jsou Drakeovi přátelé zabiti, Drake jen štěstím vyvázne a paní Burrowsová je odvedena do cely v hlubinách. Zde podstoupí Černé světlo, u něhož se ukáže, jak dokáže být silná. Jako jediné se jí totiž podařilo tomuto světlu odolávat, přesto mu nakonec podlehla. Když je na pokraji svých sil, ujme se jí Druhý důstojník.

Pan Burrows, který je zpět v podzemí, skočí do další propasti. Je si jistý, že tam najde Zahradu druhého slunce. Will se opět setkává s Chesterem, Elliott a Martou, rozhodne se ale, že bude svého otce následovat. Ostatní si myslí, že oba spáchali sebevraždu. Elliott si uvědomí, že dole může být ještě menší gravitace, tedy že pád mohou přežít. Navíc by v tom případě mohly být stále naživu i obě Rebeccy, které měly stále Dominium, proto také spolu s Bartlebym skočí dolů.

Will, Elliott a pan Burrows se ocitnou v džungli, která musí být Zahradou druhého slunce! A skutečně se zdá, že jsou ve středu Země, kde žijí podivná zvířata a kde se vyskytují úplně jiné rostliny a horliny než nahoře. Navíc jsou zde podivné stavby podobné mayským pyramidám, na kterých objeví doktor Burrows své milované znaky, které začně luštit. Will a Elliott vystopují obě Rebeccy a Likvidátora, který je provází. Podaří se jim ukrást ampule s jedem, které zakopou hluboko do země. A také odpálí další nálož, která podle nich určitě zahubila Styxe. A v té chvíli uslyší podivný zvuk... a spatří na nebi německý bombardér...


Čtěte také:

Vítejte v podzemním světě!

Dobrodružství v podzemí pokračuje!


Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje...

Roderick Gordon, Brian Williams – Ztracený svět v podzemí

Roderick Gordon, Brian Williams – Hlouběji do Podzemí (čtenářský deník)

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení