Čtenářský deník

Agatha Christie – Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha 100x100
Jednoho dne se setkal vynikající detektiv Hercule Poirot s doktorem Burtonem. Při rozhovoru se dostali k Poirotovu křestnímu jménu, které dostal po antickém hrdinovi. Po návštěvě se rozhodl vyřešit dvanáct herculovských případů.

 

1) Zabít nemejského lva – měl vyřešit záhadné únosy palácových psíků. Jeden takový byl ukraden lady Hogginové. Musela zaplatit výkupné ve výši 200 liber. Potom jí byl psík Šan Tung navrácen. Únosy měla na svědomí slečna Carnabyová, společnice lady Hogginové, a její další společnice, které se bály, že na stará kolena zůstanou samy a nebudou mít ani na zaplacení bytu.

2) Usmrtit lernskou hydru – tentokrát musel Poirot čelit pomluvám. Sestra Harrisonová žila tři roky v blízkosti doktora Oldfielda a nabyla dojmu, že kdyby paní Oldfieldová zemřela, doktor by se s ní oženil. A místo toho se po smrti paní Oldfieldové dozvěděla, že doktor miluje Jean Moncriffovou. Hnaná hněvem a žárlivostí začala okamžitě šířit pomluvy, že doktor Oldfield svou ženu otrávil.

herkulovske pripady obal3) Chytit kerynejskou laň – Poirot měl najít dívku, do které se zamiloval mechanik Williamson. Jeden týden byla baletka Katrin bez komorné. Cítila počátky nemoci, proto, když se ostatní přátelé vydali na výlet po řece, zůstala v domě sama. Někdo zazvonil – Ted Williamson, jenž se do ní nyní zamiloval. Katrin později odjela. Ted si myslel, že Katrin byla komorná, ale Hercule Poirot za pomoci svých šedých mozkových buněk přišel pravdě na kloub. Katrin se tak vrátila za Tedem.

4) Přinést živého kance z hory Erymanthu – tedy vraha Marrascauda. Ten jel do alpského hotelu, kde se měl setkat s chirurgem, jenž mu měl provést plastiku obličeje. Vrah byl však prozrazen, proto unesl policejního důstojníka, který se vydával za číšníka. Gang zorganizoval poruchu na lanovce. Ten večer zavraždili muže, aby si Poirot myslel, že mrtvola je onen hledaný zločinec.

5) Vyčistit chlév krále Augeia – tím je trefně myšlen parlament. V jednom týdeníku získali informace o podvodech bývalého politika Johna Hammeta a chtěli je uveřejnit. Hercule Poirot chce skandálu zabránit, proto jim poslal falešné fotky se známou manželkou Dagmar Ferrierovou jiného politika. Když je uveřejnili, Dagmařin manžel noviny zažaloval. Po trestním řízení, kde se lidé dozvěděli o falešných zprávách, které noviny vytiskly, bylo se zpravodajstvím konec.

6) Zahnat stymfalské ptáky – paní Claytonová zabila v sebeobraně svého manžela. Její matka, paní Rideová, a přítel Harold chtěli případ „ututlat“ a podplatit policii. Díky Poirotovi je ale případ vyřešen nečekaným způsobem: neboť Harold neuměl cizí jazyky, vyjednávala s policií vždy paní Rideová. Ta před ním skvěle zahrála Elsina manžela, takže nikdo nebyl ve skutečnosti zavražděn. Tyto dvě ženy si vydělávaly vyděračstvím. Namluvily Haroldovi, že jsou vydírány dvěma Polkami, ale ve skutečnosti si jeho peníze rozdělily mezi sebou.

7) Zkrotit zuřivého krétského býka – u Charlese Chandlerela se začínaly jevit příznaky šílenství. Jeho žena se jej začala bát, proto se zamilovala do pana Frosbishera. Měla s ním syna Hugha. Charles se dozvěděl, že Hugh není jeho, tak se chtěl pomstít. Jeho matku zabil na loďce a nyní přišla řady na chlapce, kterého postupně trávil rulíkem. Hugh měl být dohnán k šílenství, doveden až do stádia, kdy si ze zoufalství sám sáhne na život., Hercule Poirot ale zasáhl dříve, než to mohl udělat. Charles se zastřelil v lese.

8) Přemoci divoké koně krále Dioméda – v ulici Connighy News se konala divoká párty, kde se podával kokain. Hercule Poirot dostal za další úkol vypátrat dealera drogy. Byl to generál Grant, jenž měl čtyři „dcery“ – těmto dívkám nabídl místo, aby předváděly, že jsou jeho dětmi. Slíbil jim spoustu peněz a dobré bydlo. Měly jediný úkol – rozšiřovat mezi svými přáteli šňupací prášek a předstírat, že jej samy dostaly od někoho jiného.

9) Přinést pás královny Amazonek Hippolyty – tentokrát měl detektiv najít ukradený obraz od Rubense a zároveň vyřešit záhadné zmizení dívky Winnie Kingové. Všichni si mysleli, že byla unesena ve vlaku, ale ve skutečnosti zmizela již v Londýně. Skvěle ji zahrála ve vlaku slečna Burshowová. Jaký smysl měla tato maškaráda? Šlo o kufr Winnie Kingové! V něm chtěla slečna Burschowová propašovat do Anglie Rubensův obraz.

10) Přihnat Géryonovo stádo – vdova Emmeline Cleggová se stala členkou sekty Pastýřovo stádo. Přilnula k ní natolik, že své veškeré úspory odkázala právě jí. Slečna Cornabyová se o ni začala strachovat, a tak se do sekty také přihlásila, aby dělala zvěda Herculu Poirotovi. Vypátrali, že Mistr – doktor Andersen – zavraždil již několik žen, které mu odkázaly své jmění. Nyní byla na řadě slečna Cornabyová. Pravidelně při slavnostech vstříkl svým ovečkám dávku hašiše. Vybraným obětem místo drogy podal bakterii, která oběť usmrtila.

11) Přinést tři zlatá jablka ze zahrady Hesperidek – Poirot měl najít panu Powerovi ukradený pohár. Nakonec se mu to podařilo: dcera jednoho zloděje se totiž stala jeptiškou. Po otcově smrti chtěla jeho hříchy odčinit, proto kořist věnovala klášteru pro větší slávu boží. Řeholnice si neuvědomily, jakou má cenu. Nakonec jej pan Power klášteru daroval.

12) Vynést z podsvětí živého trojhlavého psa Kerbera – přítelkyně Hercula Poirota, hraběnka Vera Rossakoffová, vlastnila klub Peklo. Inspektor Japp měl podezření, že se zde obchoduje s drogami. Za tímto obchodováním stála nepříjemná doktorka Alice Cunninghamová, která měla pro drogy originální skrýš – tlamu ohromného psa, jenž patřil hraběnce Veře.

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení