Čtenářský deník

Richelle Mead – Vampýrská akademie

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
divka 100x100
Vampýrská akademie je prvním dílem románové série, která po vzoru o něco slavnějšího bestselleru Stmívání uvede čtenáře do světa  upírů. Mezi ně patří i sedmnáctiletá princezna Lissa, která spolu se svou nejlepší kamarádkou Rose uprchne z Akademie svatého Vladimíra a právě nyní se ukrývají před svými nepřáteli.

 

Rose, která celý příběh vypráví, je dhampýrem, tedy křížencem mezi lidmi a Moroji. Jejich nevýhodou je, že nemohou mít dítě s jiným dhampýrem nebo člověkem, ale pouze s Morojem, proto je pro ně tak důležité, aby Morojové přežili. Jejich životním posláním se tak stala ochrana Morojů.

vampryska akademie obalMorojové jsou upíři, kteří potřebují ke svému životu lidskou krev. Na akademii mají k tomuto účelu zvláštní „jídelnu“, v níž jsou jídlem lidé, kteří nabízí dobrovolně svou krev. Sliny Morojů totiž vylučují látky, které mají stejné účinky jako omamné drogy. Dárce se cítí jako v sedmém nebi, když z něj Moroj saje krev, zároveň se z něj tímto způsobem stává jakási troska neschopná normálního života.

Kromě Morojů existují také Strigojové – ti byli původně Moroji, ale když zjistili, že získají nesmrtelnost, pokud svou oběť vysají, začali dychtit po krvi. A zvláště po té morojské. Zabíjením získávají i větší sílu, proto se s nimi Morojové nemohou v boji srovnávat a musí je vždy doprovázet strážce.

Vraťme se však k ději. Rose má zvláštní nadání, díky kterému čte Lisse myšlenky. Díky tomuto psychickému poutu může proniknout do jejích snů i pocitů:

„Její strach jsem cítila dřív, než jsem ji uslyšela křičet. Pulzovala ve mně její noční můra, která mě vykolejila z mého vlastního snu o jakémsi pěkném klukovi, jenž mě na pláži natíral opalovacím mlékem. Obrazy – její, ne moje – mi vířily v mysli: oheň a krev, pach kouře, prohnuté plechy auta. Ty obrazy byly všude kolem, úplně mě dusily až do té doby, než jsem si racionálně uvědomila, že tohle není můj sen.“ (S. 7)

Když Lissu vzbudí a uklidní ji, zjistí, že jsou sledovány. Že by je našli Strigojové? Dívky začnou utíkat, ale jejich útěk skončí nezdarem. Ve skutečnosti měly štěstí: nezadrželi je krvelační upíři, ale několik strážců, kteří měli za úkol přivést je zpět na akademii. Jejich návrat provází obdivné pohledy spolužáků i neustálé dotazy, proč utekly a jaké to bylo tam venku. Dívky však o důvodu svého útěku stále mlčí...

Lissu na akademii čekají nudné hodiny s ostatními Moroji a Rose další sebezdokonalování v bojovém umění. Přísná ředitelka jí navíc zakáže stýkat se s Rose, protože má podle ní na morojskou princeznu špatný vliv. Navíc mladé strážkyni přiděli osobního učitele Dimitrije, který ji nutí tvrdě trénovat. Přestože Rose stejně jako ostatní dívky v jejím věku ráda flirtuje s kluky a moc jí nezáleží na pověsti, zamiluje se do tohoto ruského strážce, který je o sedm let starší než ona.

Po návratu na akademii se zde začnou dít zvláštní věci. Lissa nachází ve svém pokoji, v tašce i na cestě mrtvá zvířata a nedovede si vysvětlit, kdo by ji natolik nenáviděl, že by ji chtěl tímto způsobem zastrašit. Je natolik zoufalá, že si podřeže žíly, avšak díky psychickému poutu s Rose ji její strážkyně zachrání. Dívky začínají tušit, co může být příčinou tohoto nepřátelství. Lissa totiž kdysi obživila mrtvého havrana – ovládá tedy starou magii, která může být velice nebezpečná a která princeznu vysiluje. Že by někdo věděl, co je zač?

V té době navíc začnou školou kolovat pomluvy o tom, že je Rose krvavá děvka (tj. při milování nechá ze sebe pít krev) a že spí s každým. Tuto pomluvu začne šířit jeden mladík, kterého k tomu navedla Mia, na kterou mají obě podezření, že stojí za těmi mrtvými zvířaty. Brzy se však ukáže, že se jedná o malou chudinku, která z pocitu vlastní méněcennosti stále roznáší lži kolem sebe a používá k tomu i nekalé prostředky. Aby Lissa zabránila dalším pomluvám, začne používat psychický nátlak na své okolí a všechny proti Mie poštve. Tato magie ji však začne měnit, dokonce ji odcizí od Christiana – záhadného Moroje, jehož rodiče se stali zrádci, když se kvůli touze po nesmrtelnosti dopustili vraždy.

Rose si začíná uvědomovat, že musí být odpovědnější, pokud má být dobrou strážkyní. Začne brát své tréninky s Dimitrijem vážně, dokonce začne studovat staré spisy, z nichž vyčte, že svatý Vladimír, podle kterého je akademie pojmenována, měl se svou strážkyní stejné pouto jako ona s Lissou.

Zdálo by se, že je nyní vše v pořádku. Jenomže v den, kdy se má konat významný ples, je Lissa unesena a jediná Rose jí může pomoci. Do záchranné akce se nakonec zapojí i další strážci, mezi nimi Dimitrij a Lissin přítel Christian. Ukáže se, že za oněmi mrtvými zvířaty stojí morojský princ Viktor Daškov, kterému napomáhala jeho dcera Natalie. Ta byla Lissinou přítelkyní a pomocí mrtvých zvířat se chtěla ujistit o tom, že má Lissa dar vrátit život mrtvým tvorům. Její otec totiž trpěl syndromem Sandovského, tedy smrtelnou nemocí. A on nyní chce, aby ho Lissa léčila, přestože ji to bude vyčerpávat fyzicky i psychicky. Když dívka odmítne, čeká ji mučení. V té chvíli naštěstí přichází Rose s ostatními a Lissu zachrání. Při útěku je ale Christian napaden psy a umírá. Lissa se rozhodne oživit jej, přestože téměř nemá žádné síly.

Všichni se šťastně vrátí na Akademii, kde je princ Viktor uvězněn. Rose se podaří navštívit ho v cele, ale v té chvíli je napadena Natalií. Ta se stala dobrovolně Strigojem, aby mohla být nápomocná svému otci, přestože ví, že on chce rozpoutat boj Morojů proti Strigojům, v němž by byla zabita. Rose v boji prohrává, v té chvíli ji zachrání Dimitrij, který jí dokonce vyzná lásku. Kniha ale nekončí úplným happy endem. Stále jsou ve vzduchu obavy, jak se Lissa vyrovná se svým nadáním a zda nebude následovat některé starší Moroje, kteří tento dar neunesli a zešíleli. Jak tomu bude dál, se dozvíme v dalším dílu této románové série.


Zdroj ukázek:
Richelle Mead – Vampýrská akademie. Ostrava: Domino, 2009.


Čtěte také:


Upíři útočí na knižní trh!Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení