Čtenářský deník

Ota Pavel – Smrt krásných srnců

1 1 1 1 1 (10 hlasů)
srnec 100x100
Smrt krásných srnců Oty Pavla (původně Poppera) patří mezi klenoty české prózy dvacátého století. Kniha sedmi povídek navazující na vzpomínky z autorova dětství zobrazuje příběhy české rodiny v jedné z nejsmutnějších period světové historie. Veselí a bezstarostnost okolo řeky Berounky střídá tragické období Protektorátu a války.

 

Popperovi v dobách německé okupace neměli vzhledem k otcově židovskému původu lehké živobytí, přesto dokáže Pavel (v 50. a 60. letech mimochodem oblíbený komentátor sportovních utkání) v líčení rodinných útrap mistrovsky skloubit odlehčený tón s vážnými pasážemi. Díky vtipu a jednoduchému jazyku jsou Pavlova díla blízká řadovému čtenáři, který se možná v nejedné charakteristice najde.
smrt krasnych snrcu obalHlavní postavou série povídek, které na sebe logicky navazují, je Pavlův otec Leo Popper. Zdatný židovský obchodník, muž se srdcem na pravém místě a slabostí pro krásné ženy, přírodu a ryby zaujímá v Pavlových vzpomínkách dominantní místo. Jako pracovník firmy Elektrolux se s lišáckým úsměvem úspěšně postará o to, aby rodina neměla ani v předválečných letech o peníze nouzi. Se šarmem svým vlastním se nevzdává ani v době, kdy jde do tuhého, a ne nadarmo v něm Pavel vidí velký vzor. Maminka je v knize vyobrazena jako milá a tolerantní žena, jež se zavřenýma očima snáší otcovy avantýry a miluje své děti. Pavel sám je nejmladším z trojice synů a tudíž jakýmsi benjamínkem rodiny. Při čtení jsme také svědky osudů strejdy Proška, bodrého muže a dobrého přítele tatínka. Jeho pes Holan hraje hlavní roli v povídce Smrt krásných srnců, která dala jméno celé knize.

Nejdražší ve střední Evropě

Hned úvodní povídka zajisté vzbudí úsměv na tváři nejednoho čtenáře. Líčí tatínkovy útrapy při koupi rybníka. Jako milovník přírody totiž touží po chovu ryb, ovšem cena nabízená doktorem Václavíkem se mu zdá poněkud přemrštěná. Vychytralý doktor však zná způsob, jak váhajícího obchodníka přesvědčit. Při procházce hodí ledabyle do rybníka kousek housky. Z vody pro pamlsek vyskočí obrovský šestikilový kapr. Tatínek rybník ihned kupuje a mne si ruce nad výhodným obchodem. Radost však trvá jen do výlovu rybníku, kdy se sejde celá vesnice a s velkou pompou dojde k výlovu jedné jediné ryby. Tatínek v ní hned pozná onoho šestikilového kapra. Kapr byl sic dobře živený, ovšem v celém rybníce jediný!
Příležitost k pomstě se tatínkovi naskytne až dlouhá léta poté, když si u něj Václavík objedná ledničku. Tatínek mu ji nejen prodá za stejnou cenu, za kterou koupil „vypálený rybník“, ale ještě k tomu bez vnitřku. Na svou obhajobu prohlašuje, že onen rybník taky neměl vnitřek. Daná lednička je tak dle tatínkových slov nejdražší ve střední Evropě. Spolu se Smrtí krásných srnců je tato povídka jednou z nejznámějších z celé knihy.

Smrt krásných srnců

Ústřední povídka, která dala jméno celé knize, se dočkala také filmové adaptace. Děj nás přivádí do temných let válečných. Odvážného tatínka zastihneme s plánem přinést svým synům, kteří jsou povoláni na nucené práce do koncentračního tábora, něco pořádného k snědku. V práci si nechá napsat omluvenku a vydává se na rozvrzaném kole a s Davidovou hvězdou na rameni do lesů s cílem zastřelit srnce. Riskuje tak v době, kdy i starého Proška přemůže strach z následků represivního režimu. Za přechovávání Žida byla již v té době jasná smrt. Zapůjčí mu však věrného psa Holana, se kterým se tatínek vydává na louku. Dlouho to nevypadá na úspěch a doba, kdy vyprší tatínkova omluvenka, se krátí. Poslední den se však na louce objeví osamělý srnec. Tatínek se podívá na Holana, který porozumí prosbě, rozběhne se za zvířetem a zlomí mu vaz. Maso si pak tatínek nacpe do batohu. Cestou domů jsme svědky dalších peripetií, kdy si srnce přivlastní nedaleko pobývající rybáři. Prošek na ně však vymyslí lest, a tak pochoutka úspěšně doputuje k Popperovým na stůl.
Možná i díky srnci přežijí Otovi bratři Jirka a Hugo útrapy koncentračního tábora a vrací se – ač zesláblí a podvyživení – domů. Tatínek tak zažívá obrovské symbolické vítězství nad okupační mocí. Riskoval vlastní život, aby zachránil syny, a riskantní plán se mu povedl. Tato heroická historka by mohla být interpretována jako „kterak Žid vyzrál nad nacistickým režimem“.


Čtěte také:

Ota Pavel a jeho život plný zvratů


Komentáře   

 
ondra
+1 chybyondra 2015-01-25 14:23
Pekne napsany obsah, ovsem tatinek na rozvrzanem kole jel s davidovou hvezdou v kapse aby neupoutal pozornost hlidek policistu. Dale po te co Holan zabije srnce nenasleduje nic s batohem. Tatinek bezi za Proskem aby si postezoval na rybare ktery mu ukradli korist a az potom odnasi jelena v batohu ktereho predtim rybari uz vykuchali.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jan
0 Ondro suprJan 2017-01-02 11:28
jj spravne :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Hurá! Zásilka z Knihozemě dorazila i k nám

  Každý, kdo chce koupit své ratolesti, vnoučeti, synovci či neteři knihu, ví, že je velice těžké si vybrat ze současné knižní nabídky. Knih vychází mnoho a je obtížné zorientovat se v nich. Nakladatelství Albatros se vloni rozhodlo usnadnit čtenářům výběr a vyslalo do knihkupectví 12 knih pro děti ve věku od 2 do 12 let. V letošním roce byla zásilka spuštěna do oběhu 23. května a jsou v ní opravdu krásné kousky.

  Číst dál...  
 • Ceny za českou detektivní literaturu

  V pražském policejním muzeu proběhlo ve čtvrtek 20. června 2019 udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky. Akce proběhla v roce, kdy si čeští detektivkáři připomínají 30 let od založené své profesní organizace. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení