Čtenářský deník

Roderick Gordon, Brian Williams – Ztracený svět v podzemí

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
ryce 100x100
Čtrnáctiletý Will Burrows je zcela obyčejný chlapec, který žije se svou rodinou v londýnské čtvrti Highfield. Nemá to nijak lehké. Spolužáci se mu smějí kvůli příliš bledé pleti a téměř bílým vlasům, matka celý den sedí před televizní obrazovkou a nestará se o domácnost, sestra Rebecca svým bratrem opovrhuje a dává mu stále najevo svou nadřízenost...

Chlapci vše vynahrazuje jeho otec – doktor Burrows, který je ředitelem místního muzea. Oba spojuje zvláštní koníček – celé dny kopají v zemi a sní o velikém archeologickém objevu, kterým by se zapsali do světových dějin. Will do kopání tunelů zasvětí i svého jediného přítele Chestera, který je stejně jako on středem posměchů kvůli ošklivému ekzému.

Když se Will jednoho dne dozví, že jeho otec záhadně zmizel, rozhodne se jej s pomocí Chestera najít. Chlapci naleznou ve sklepě jejich rodinného domku tajnou místnost a v ní hlubokou díru, která je zasypaná. Další objev představuje deník doktora Burrowse, v němž se jeho syn dovídá o tajemné kouli, která prý vydává více světla, čím méně ho je v okolí, a o zajímavých lidech v černých brýlích a staromódních oblecích, kteří dokonce pana Burrowse pronásledují. Ten začal totiž poodhalovat tajemství místních tunelů, které nechal vybudovat jakýsi sir Martineau. O tomto muži kolovaly podivné zvěsti – byl vynálezcem, který vlastnil několik továren a který zřejmě zemřel při požáru domu roku 1733. Willovi je jasné, že se jeho otec rozhodl prozkoumat právě onu síť podzemních tunelů, kterou tento vynálezce nechal vybudovat. A právě ona zasypaná díra ve sklepení měla k jednomu z oněch tunelů vést. Proč ale byla zasypaná? A kdo ji zasypal?

ztraceny svet v podzemi 100x100Zanedlouho jsou chlapci sami pronásledováni muži v černých brýlích. Uvědomí si, že jsou zřejmě v nebezpečí, které souvisí s jejich snahou obnovit tunel doktora Burrowse. Jejich námaha je odměněna nevšedním objevem – tunel je zavedl do světa hluboko pod zemí, kde žijí podivní lidé a ještě podivnější živočichové a rostliny. Jejich radost ale netrvá dlouho – jsou zatčeni Styxy, kteří vládnou tomuto podzemnímu světu a ze kterých jde hrůza. Chlapce čeká kruté věznění, výslechy a nakonec i vyhoštění do tajemných Hlubin, ze kterých se prý ještě nikdo nevrátil a kde prý každý vyhoštěnec zešílí či přijde o život. Dozvídají se také, že právě do těchto nehostinných míst se vypravil doktor Burrows. Willa však čeká překvapení – místo do Hlubin je uveden do Kolonie, kde na něj čeká jeho skutečná rodina. Dozvídá se, že ho kdysi jeho matka Sára Jeromová zavedla na Povrch – tedy do našeho světa nad zemí – a že ho rodina Burrowsova poté adoptovala. Sára se tak dopustila nejhoršího zločinu, nikdo z Kolonistů totiž nesměl opustit podzemí. Za to se platilo životem. Sára musela prchat před Styxy, kteří se ji snažili zabít, proto se musela vzdát malého Willa, tedy vlastně Setha, jak zní Willovo původní jméno.

Styxové Willa zavedou k jeho pravému otci a k bratru Calovi. Ten je svým sourozencem nadšen a dychtivě se ho vyptává na život na Povrchu. Sám mu vypráví vše o podzemním světě a provází ho po Kolonii, dokonce jej uvede i do Havranova, což je místní nebezpečná čtvrť žebráků. Život v podzemí je skutečně hodně odlišný – lidé nosí podivné oděvy jako z 19. století, musí chodit každý den na kázání Styxů, kteří si zastrašováním lidí zajišťují moc nad nimi, všichni musí těžce pracovat, aby mohli z čeho žít...

Will je proto rozhodnut následovat příklad své matky a uprchnout na Povrch, chce také zachránit Chestera. Tomu mu má napomoci Tam Macaulay, jeho strýc a bratr Sáry Jeromové, který spolu s dalšími přáteli vede tajnou válku proti Styxům. Skutečně se jim podaří zachránit vězněného Chestera, k prchajícím se však nečekaně připojí i Cal, který touží spatřit slunce. Při útěku je Chester zadržen Styxy, na povrch se dostává pouze Will se svým malým bratrem. Ten je otřesen tím, co spatří na povrchu: automobily, hluk, ostré slunce... Na nic takového nebyl zvyklý. Navíc Will onemocní, proto hledají útočiště u Willovy tety.

Ta chlapce nechává u sebe v bytě a stará se o ně v rámci svých možností. Je totiž nepořádná, nevaří, ráda se napije něčeho ostřejšího. Chlapcům vypráví, že Willova matka byla převezena do jakési léčebny a že Rebecca uprchla neznámo kam. Will již ví, že jeho sestra byla ve skutečnosti Styxem. Ano, celý život byl tajně sledován touto dívkou, jejíž nenávist k němu byla nyní vysvětlena. Nesnesla pohled na Površáka, jehož matka se vzepřela Styxům, když jako jediná uprchla z podzemí.

Mezitím je Chester oficiálně odsouzen k vyhoštění do Hlubin. Will s Calem se opět vydávají do podzemí, aby ho osvobodili. Před Styxy je zde zachraňuje strýček Tam a jeho společník Imago. Tam však při potyčce s nepřáteli umírá. Chlapcům se podaří utéct a dostat se tajně do vlaku, který veze Chestera do vyhnanství. Všichni tři se tak připravují na další dobrodružství, tentokrát ještě hlouběji pod zemí, odkud prý nevede cesta ven...


Román Ztracený svět v Podzemí vydalo nakladatelství Fragment.


Čtěte také:

Roderick Gordon, Brian Williams – Hlouběji do Podzemí (čtenářský deník)

Roderick Gordon, Brian Williams – Volný pád do podzemí (čtenářský deník)

Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje... (recenze)

Dobrodružství v podzemí pokračuje! (recenze)

Vítejte v podzemním světě!
Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení