Čtenářský deník

K. M. Grantová - Jak kat ztratil srdce

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
srdce

Násilí, láska, krása. To všechno se dá najít v historickém románu pro dívky Jak kat ztratil srdce. Název sám o sobě nezní nijak úžasně, a tak jsem ke knížce přistupovala s předsudky, že to bude nějaký renesanční slaďák o nešťastné lásce k poddanému, které brání rodiče mladé šlechtičny, povede ke smrti, nebo podobné „profláknuté“ téma.knihaMožná jsem děj svým způsobem odhadla, ale přesto mě autorka mile překvapila. Příběh začíná na popravišti, kam si šlechtična Alice přichází vyzvednout tělo svého popraveného strýčka Franka, potrestaného za zradu. Jediné, co se jí nedostalo do rukou, byla hlava, která má skončit na jedné z londýnských bran.

Tehdy se seznámí s katem Danem Páralem a v hlavě se jí začne vytvářet smělý plán, jak zajistit, aby strýčkovy ostatky spočinuly pohromadě. Alice se vydává hlavu ukrást, přestože ví, že jí za takový čin hrozí stejný trest jako Frankovi. To ji však neodradí. Než se naděje, příběh se zamotá, a nejenže zachraňuje plukovníka, ale dokonce utíká s ženatým katem Danem.

Teď už není možné, aby s krádežemi přestala. Má být zatčena a uvězněna. Ať královští vojáci dělají, co mohou, po šlechtičně a jejím katovském průvodci jako by se slehla zem. A není  divu. Po krádeži vojenské uniformy se vydává hledat a zatknout sama sebe.
Ať je Alice jakkoli mladá a ztřeštěná, svojí krásou dokáže okouzlit každého muže, kterého si usmyslí. Stačí, aby se půvabně usmála, a každý z nich jí splní jakékoli přání. Tak přesvědčí také Dana Párala, aby jí pomohl. Až do konce románu není jisté, jestli ji miluje, nebo jsou jen výborní kamarádi. Zato mladý plukovník jí dává všemožně najevo, že k sobě patří, a kvůli jejím plánům neváhá ohrozit ani vlastní rodinu.

Když Alice zapomene strýčkovu hlavu v koši na prádlo, nezbývá než těžké rozhodnutí: pokračovat v cestě do bezpečí, nebo raději ohrozit svůj život a riskovat kruté věznění následované popravou? Zatímco Dan je pro další cestu, plukovník neváhá pro Alici trpět. Ani jeden z nich na ni však nenaléhá.

A mladá šlechtična? Je odhodlaná udělat cokoli, aby hlava jejího milovaného strýčka byla důstojně pohřbena spolu s tělem. Rozhodla se ale špatně. Celá trojice psanců končí ve smrduté kobce, kde čekají na soud, který nemůže skončit jinak než rozsudkem smrti. Nebo snad mají ještě nějakou naději?

V katových rukou prý má skončit jenom plukovník. Vždyť přece zradil krále! A kdo jiný by ho měl popravit, než londýnský kat Dan Páral? Vyjde i poslední lest? Alice je vykázána z Londýna, takže do následujících událostí už nemůže zasáhnout. Nebo něco vymyslí?

Teď už uprchlíkům nikdo nebrání v cestě na panství Aliciných rodičů. Dokonce ani nemají problém, že s sebou vezou Frankovu hlavu a rakev s plukovníkem.

Děj se zakládá na skutečné události, kterou byla Frankova poprava za zradu krále. Na rozdíl od románu se však z věže hlava dostala až za několik let a ztratila se.

Příběh není pro čtenářky se slabým žaludkem. Autorka K. M. Grantová se nevyhýbá barvitým popisům poprav a bojů, ať už o krásnou šlechtičnu, nebo o uťatou hlavu jejího strýčka.
Jedinou vadou je, že Alice a její průvodci jsou stále na útěku, čímž se děj dostává do fáze, kdy čtenáře nemá co překvapit.

Ukázka z knihy:

Nikdy předtím na koni nejel a úplně nad ním ztratil kontrolu, ale beztak se nemohli vrátit, to snad ví i Alice. Budou muset strýčka Franka nechat tam, kde je. Alice měla vztek sama na sebe. Jak jen mohla být tak tupá! Bez hlavy strýčka Franka to celé ztratilo smysl. (…)
Dav reptal, ale uposlechl, a než se majorovi podařilo vymotat z Grosvenor Square, mířili už na sever prázdnějšími ulicemi a uličkami, až se nakonec ocitli v polích za Marylebone. Koně byli zpěnění, a když se před nimi rozprostřela volná krajina, začal Leův vraník hryzat udidlo. Alice nakonec musela pustit Danova koně, i když pořád slyšela Danovo sténání, jak jeho zadek narážel do armádního sedla.

(K. M. Grantová: Jak kat ztratil srdce. Knižní klub, 2008, s. 67.)

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení