Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Na podpätkoch

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Nová audiokniha podle románu Dominika Dána z vydavatelství Publixing byla natočena na základě předlohy jedenáct let staré. Dánovy knihy však léty neztrácejí na poutavosti, takže si je posluchač určitě užije. Její název je na Na podpätkoch. Klapot podpatků prochází celou knihou a většinou jsou na lodičkách, které mají obuté krásné ženy.Audiokniha zaplňuje mezeru, která z nějakého důvodu vznikla při zpracování Dánových detektivek. Vydavatelství určitě muselo reagovat na nově napsané knihy a dát jim přednost před těmi staršími. V každém případě se v ní posluchač může poprvé setkat s bohatou módní návrhářkou Zorou a dozvědět se i důvod, proč se s ní zapletl Chosé.

Starší Dánovy knihy se vyznačují větší lehkostí a zpravidla zahrnují více případů, jimiž se oddělení vražd Našeho Města zabývá. V tomto románu se jedná o rozdělování vlivu mezi následovníky Bose, který byl zabit, s čímž souvisí i nešťastná smrt jednoho člena z komanda podsvětní ochranky a případ ředitelky gymnázia.

Richard Krauz měl k Bosovi hodně blízko, i když stál vždy na opačné straně zákona. Má tedy přehled i o tom, kdo stojí v čele jednotlivých part, snažících se ovládnout noční město. Dokáže s těmito lidmi jednat a svým způsobem se mu daří dohodnout přijatelné kompromisy. Bohužel, i když tito lidé by na něj či na jeho rodinu nikdy nezaútočili, dostane se do smrtelného nebezpečí kvůli duševně vyšinutému bratrovi jednoho z pistolníků. Celý případ, i když posluchač ví, že se Richardovi nemůže nic stát, vystupuje v dalších a dalších dílech, má dramatickou a smutnou dohru.

Snad ještě smutnější je případ ředitelky gymnázia, velmi pracovité a inteligentní ženy, která zažívá intenzivní domácí násilí. Čím úspěšnější je, tím víc ji její neschopný a věčně opilý manžel týrá. Žena marně hledá východisko zvláště proto, že tím trpí i jejich syn. Případ se táhne celou knihou a právě v něm hraje svou roli i Zora.

Třetí dějovou linkou se stala láska Richardova a Chosého kolegyně Petry Pergnerové. Ta dojde až tak daleko, že se chce vdávat a jediný, který se na tento plán dívá skepticky, je starý a zkušený Burger.

Přes velmi vážná, dokonce by bylo možno říct tragická témata, se Dánovi podařilo detektivku napsat s lehkostí, vyvažující utrpení a smrt mnoha lidí. Autor tak naznačuje, že bez humoru, i když šibeničního, by kriminalisté nemohli svou práci dělat, aniž by nenechala stopy na jejich psychickém zdraví.

Po nových dílech, které už působí mnohem tíživěji a na policistech je už také znát, že stárnou, je audiokniha Na  podpätkoch vítané osvěžení a v čtenáři či posluchači nezanechá tak negativní dojem. Jako všechny Dánovy knihy i tato je založena na reálných případech, kterých má autor v zásobě mnoho. Vydavatelství Publixing postupně kompletuje celou řadu a zdá se, že zájem čtenářů je stále velký, i když jde o nahrávku na základě staršího textu.

Název: Na podpätkoch
Autor: Dominik Dán
Interpret: Martin Mňahončák
Délka: 10:44 h
Jazyk: Slovensky
Vydavatel: Publixing
Rok vydání: 2022
Série: Deník dobrého detektiva #14

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení