Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Knieža smrť

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Vydavatelství Publixing sáhlo znovu do hluboké historie tvorby Dominika Dána a tak je nová audiokniha Knieža smrť natočená podle románu, který v knižní podobě vyšel již v roce 2008.


knihaJako obvykle najdeme v kriminálním románu Dominika Dána několik dějových linií, některé pracovní, jiné osobní. V detektivkách je označení „pracovní“ samozřejmě synonymem pro „kriminální“. Hlavním hrdinou zůstává detektiv Krauz, ale případ, tvořící osu knihy, řeší převážně jeho kolegyně Petra Pergnerová.

Richard Krauz má svých vlastních starostí až nad hlavu a jeho parťák Chosé také. Jejich dospívající dcery se společně dostanou do problémů, ale Chosému se tak na nějakou dobu podaří ujasnit si životní priority.

Oddělení vražd je přivoláno k mrtvole podnikatele ve stavebnictví, nalezené v jeho chatě. Už zpočátku se autor poměrně ostře vymezuje vůči výstavbě okázalých staveb na lukrativních parcelách zahrádkářské kolonie. Do popředí staví zbohatlíka, který nehledí na nic a všechny problémy řeší pomocí peněz. Bohužel jeho životní krédo, že kde nepomohou peníze, pomůže ještě víc peněz, potvrzují lidé, kteří se snadno nechají uplatit.

I když se autor často vyjadřuje o vyšetřovacích postupech Petry Pergnerové pochvalně, občas ji nechává selhat v situacích, v nichž Krauz nebo Chosé vítězí. Pravděpodobně nejde o pohrdavou shovívavost k ženskému pohlaví v mužské práci, protože Petřin parťák Filip je v této dvojici nepoměrně submisivnější. Dán si chce pravděpodobně nechat prostor pro Petřin profesní vývoj, i když v dalších dílech příliš markantní nebyl. Ale s odstupem času si můžeme všimnout, že témata, která autor „nakousne“ s tím, že by je mohl rozvinout, vyšumí a on se k nim již nevrací.

Autorovi se podařilo velmi sugestivně vykreslit postavu zbohatlíka se všemi jeho podivínskými zvyky, s jeho bezohledností a nedostatkem empatie. Jde o člověka, jemuž nedělá problémy jít za penězi přes mrtvoly. Dán má větší pochopení pro podsvětí, v němž platí určitá pravidla, je možné si všimnout, že tyto lidi líčí s určitými sympatiemi, zejména v dílech, kde jde o jeho bývalé kamarády ze sídliště.

Audioknihu načetl Martin Mňahončák, jeho výkon je sebejistý a vyrovnaný napříč všemi knihami, které doposud interpretoval. Vytvořil si řadu hlasových rejstříků, odlišujících jednotlivé postavy, ale ty jsou velmi nenápadné a nevtíravé. Nenápadnost a nepřehrávání je podle mého názoru páteří dobře vyrobené audioknihy.

Romány Dominika Dána jsou stále oblíbené a úsilí vložené do jejich převedení do formy audia se určitě vyplatí. Dvojnásobně to platí o nahrávkách starších dílů, protože je opět oživí a v nové formě uloží do povědomí posluchačů. Audioknihy jsou stále populárnější, mnoho čtenářů si zvyklo na komfort poslouchání při jiné činnosti, proto je dobře, že se vydavatelství Publixing zabývá doplněním série Deníku dobrého detektiva a aktivně využívá času mezi publikací nových dílů.

Název: Knieža smrť
Autor: Dominik Dán
Interpret: Martin Mňahončák
Jazyk: Slovensky
Vydavatel: Publixing
Rok vydání: 2021
Séria: Denník dobrého detektíva #8

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení