Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Knieža smrť

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Vydavatelství Publixing sáhlo znovu do hluboké historie tvorby Dominika Dána a tak je nová audiokniha Knieža smrť natočená podle románu, který v knižní podobě vyšel již v roce 2008.


knihaJako obvykle najdeme v kriminálním románu Dominika Dána několik dějových linií, některé pracovní, jiné osobní. V detektivkách je označení „pracovní“ samozřejmě synonymem pro „kriminální“. Hlavním hrdinou zůstává detektiv Krauz, ale případ, tvořící osu knihy, řeší převážně jeho kolegyně Petra Pergnerová.

Richard Krauz má svých vlastních starostí až nad hlavu a jeho parťák Chosé také. Jejich dospívající dcery se společně dostanou do problémů, ale Chosému se tak na nějakou dobu podaří ujasnit si životní priority.

Oddělení vražd je přivoláno k mrtvole podnikatele ve stavebnictví, nalezené v jeho chatě. Už zpočátku se autor poměrně ostře vymezuje vůči výstavbě okázalých staveb na lukrativních parcelách zahrádkářské kolonie. Do popředí staví zbohatlíka, který nehledí na nic a všechny problémy řeší pomocí peněz. Bohužel jeho životní krédo, že kde nepomohou peníze, pomůže ještě víc peněz, potvrzují lidé, kteří se snadno nechají uplatit.

I když se autor často vyjadřuje o vyšetřovacích postupech Petry Pergnerové pochvalně, občas ji nechává selhat v situacích, v nichž Krauz nebo Chosé vítězí. Pravděpodobně nejde o pohrdavou shovívavost k ženskému pohlaví v mužské práci, protože Petřin parťák Filip je v této dvojici nepoměrně submisivnější. Dán si chce pravděpodobně nechat prostor pro Petřin profesní vývoj, i když v dalších dílech příliš markantní nebyl. Ale s odstupem času si můžeme všimnout, že témata, která autor „nakousne“ s tím, že by je mohl rozvinout, vyšumí a on se k nim již nevrací.

Autorovi se podařilo velmi sugestivně vykreslit postavu zbohatlíka se všemi jeho podivínskými zvyky, s jeho bezohledností a nedostatkem empatie. Jde o člověka, jemuž nedělá problémy jít za penězi přes mrtvoly. Dán má větší pochopení pro podsvětí, v němž platí určitá pravidla, je možné si všimnout, že tyto lidi líčí s určitými sympatiemi, zejména v dílech, kde jde o jeho bývalé kamarády ze sídliště.

Audioknihu načetl Martin Mňahončák, jeho výkon je sebejistý a vyrovnaný napříč všemi knihami, které doposud interpretoval. Vytvořil si řadu hlasových rejstříků, odlišujících jednotlivé postavy, ale ty jsou velmi nenápadné a nevtíravé. Nenápadnost a nepřehrávání je podle mého názoru páteří dobře vyrobené audioknihy.

Romány Dominika Dána jsou stále oblíbené a úsilí vložené do jejich převedení do formy audia se určitě vyplatí. Dvojnásobně to platí o nahrávkách starších dílů, protože je opět oživí a v nové formě uloží do povědomí posluchačů. Audioknihy jsou stále populárnější, mnoho čtenářů si zvyklo na komfort poslouchání při jiné činnosti, proto je dobře, že se vydavatelství Publixing zabývá doplněním série Deníku dobrého detektiva a aktivně využívá času mezi publikací nových dílů.

Název: Knieža smrť
Autor: Dominik Dán
Interpret: Martin Mňahončák
Jazyk: Slovensky
Vydavatel: Publixing
Rok vydání: 2021
Séria: Denník dobrého detektíva #8

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení