Audioknihy

Audioknihy: Jozef Karika – Smršť

1 1 1 1 1 (4 hlasů)

Jozef Karika v současné době určitě patří mezi čtené a oblíbené autory. Jeho záběr je poměrně velký, pokud však nebudeme věnovat pozornost jeho knihám, v jejichž titulech se vyskytují slova „mafie“ nebo „magie“, zůstanou ty, věnující se ještě temnějším stránkám lidské duše a jevům okolo nás. Mám na mysli zejména knihy Strach, Trhlina a Tma. I když nejde o žádnou cílenou sérii, přibyl k ní nedávno nový titul – Smršť.


knihaDříve, než se budeme věnovat vlastní knize, je potřeba si všimnout, k jakému posunu za poslední dobu došlo na audioknižním trhu. Zatímco před nedávnou dobou vycházely načtené verze knih až po delší době po vydání „papírové“ verze, a to nepříliš často, dnes vycházejí současně. Svědčí to nejen o důvěře vydavatele v prodejnost knihy, ale také o vzrůstající oblibě poslechu audioknih na Slovensku. I když doufám, že prodej audionahrávek slovenských audioknih podpoří i čeští posluchači, zejména ti, kteří nechtějí ztratit kontakt se slovenštinou či se nechtějí potýkat s větami, jejichž význam se ztrácí v překladu.

Nechci novou knihu Jozefa Kariky srovnávat s předchozími, přesto se tomu zřejmě nevyhnu. Pro téma sáhl autor k dalšímu záhadnému fenoménu, který se stal podnětem různých spekulací, a to častým nehodám a určitém silničním úseku a fenoménu takzvaného halného větru. Podobně jako v Trhlině staví na těchto spekulacích svůj příběh a dává mu beletristickou podobu. Autorovi rozhodně nelze upřít schopnost nalézat a interpretovat zajímavá témata. S tématem pak Jozef Karika pracuje osvědčeným způsobem – hlavní hrdina naráží na záhadu, která mu nedá spát. Ta nejprve nevypadá nebezpečně, pouze vtahuje své budoucí oběti do svého středu, aby je později mohla pohltit. Opět podobně jako v Trhlině. Sestava postav je znovu spolehlivá – hlavní hrdina, nenápadný mladý účetní a zároveň vypravěč, startovač celého děje, dívka, bývalá spolužačka prvního hrdiny, a její manžel policista.

Podobně osvědčeným způsobem probíhá i postupné krystalizování povah v mezní situaci. Mladý účetní zprvu funguje jako pozorovatel, glosátor, zatímco mezi manžely zahoří dlouho doutnající konflikt. Autor zkušeně a mistrovsky pracuje s atmosférou liduprázdných okresních silniček, klikatících se mezi svahy v místech, kde se prohání halný vítr. Okrajově nabízí čtenáři i vysvětlení bez mystiky, tento druh větru má na psychiku člověka prokazatelně negativní vliv. Ale čtenář touží po větší záhadě, a tak mu ji Jozef Karika ochotně servíruje dál.

V souladu s nepsanými pravidly hororu se střídají chvíle zvyšujícího se napětí s relativním uvolněním, následovaným dalším, brutálnějším náporem na psychiku čtenáře. Pak následuje, stejně jako v Trhlině, hluboký teoretický ponor do struktury fenoménu, který se už zdaleka nevyhýbá mystickým možnostem, alternativním realitám, starým hlubinám lidské psychiky, prostě všem fenoménům, které se v podobné literatuře vyskytují. Karika dokáže vybalancovat snahu osvětlit záhadu a zároveň jí ponechat co největší vrstvu neznámého, nad čím by mohl čtenář dál uvažovat a spekulovat. Kompletně odhalená záhada zákonitě pozbývá půvab. Podle mého názoru je však tato filosoficky-vysvětlující pasáž neúměrně, řekl bych dokonce, neúnosně dlouhá.

Mohlo by se zdát, že Smršť je pouhým odvarem či napodobeninou úspěšné knihy Trhlina, která se v širší známost dostala hlavně díky zdařilému filmovému zpracování, kterým slovenští tvůrci dokázali, že i kinematografie mimo zónu Hollywoodu dokáže vyprodukovat kvalitní film. Skutečnost je jiná. Je pravda, že Trhlina, Smršť i ostatní knihy striktně respektují pravidla daného žánru, proto se jdou stejnými cestami. Jde však o originální příběhy, vycházející z velmi zajímavých kořenů a upozorňující na to, že i v našem prostoru existují záhadné fenomény a nemá na ně patent pouze Amerika. Jozef Karika je napsal svým charakteristickým stylem, možná se od něj mohl odchýlit, avšak určitě by se našla skupina čtenářů, která by vzdychala: „To už není ten starý dobrý Karika.“

Audioknihu Smršť načetl Peter Kočiš, který se stal i hlasem i dalších audioknih podle Jozefa Kariky – Strach a Tma. Jeho podání je suverénní, i když policista v jeho podání působí až trochu moc chlapecky, to však asi má kontrastovat s rychlostí, jakou se zhroutí. Ale jinak celek působí vyrovnaně a hlavně – což je nejdůležitější – zábavně, pokud počítám s tím, že i strach může být pro čtenáře a posluchače zábavou.

Název: Smršť
Autor: Jozef Karika
Interpret: Peter Kočiš
Délka: 7:09 h
Jazyk: Slovensky
Vydavatelé: Publixing, IKAR
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení