Audioknihy

Audioknihy: Terry Pratchett – Stráže! Stráže!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Terry Pratchett a OneHotBook je kombinace, která nezklame. Namluvení první knihy z řady Městská hlídka se ujal herec Jan Zadražil, režii si vzal na starost Hynek Pekárek. Pratchett v knize Stráže! Stráže! představuje členy Noční hlídky, kterým velí kapitán Elánius, životem poněkud opotřebovaný policista s dvojicí, resp. trojicí strážníků. Seržant Tračník s nezbytnou cigaretou a blahobytným břichem, desátník Nóblhóch, který má doklad na to, že je člověk, a nováček dvoumetrový trpaslík Karotka se pouští do boje proti drakovi. Že to bude velká legrace, je nabíledni.Elánius má sice velkou slabost pro alkohol, ale zároveň je to čestný a drsný polda. Takový ten typ, který si dělá problémy, kam jen přijde, protože slovo „diplomacie“ je pro něj sprosté slovo, ale přesně těmto lidem u obrazovek nebo na stránkách knih drží fanoušci palce. Když se potká s lady Sibylou, potomkem starobylé šlechty, přeskočí památná jiskra. Bohužel je to jiskra z jednoho ze Sibyliných mazlíčků – draků. Na scénu se v této knize dostává i cechovní společnost města Ankh-Morporku a interakce mezi nováčkem Karotkou a cechem zlodějů je takřka památná.

Pokud jsem si u poslechu Čarodějek na cestách říkala, že Zuzana Slavíková měla těžkou práci s četbou deníku staré čarodějky, tak u trpasličtiny z úst Jana Zadražila jsem smekla pomyslný klobouk. Jazyk, který nemá téměř žádné souhlásky, vystřihl Zadražil jako rodilý zeměplošský trpaslík. Hlasový fond Jana Zadražila je opravdu úžasný. Nejen každý člen Noční hlídky, ale úplně každá postava má svůj vlastní hlas. Zvlášť vydařená jsou různá ankh-morporská individua, jako je knihovník orangutan, troll Navážka nebo obézní seržant Tračník. Navíc má pan Zadražil zatraceně příjemný hlas a ženské postavy se nesnaží mluvit fistulí, což bývá velký nešvar pánských dabérů audioknih. Bohužel pak dost často ženské postavy zní jako transvestité. Toho se Zadražil zdržel a dobře to dopadlo.

Hudební předěly, jak už se stává pravidlem, jsou velmi vhodně vybrané. Tlumené a vážné tóny se hodí k vážnému tématu draka ve městě. Ale protože jde o dílo Terryho Pratchetta, jde o podvratný nápad. Což nic nemění na tom, že hudba se ke knize hodí. V audioknize se decentně používají i zvukové efekty, závan větru, skřípění dveří a podobné drobné zvukové kudrlinky.

Pratchettovy knihy patří k tomu nejlepšímu, co v rámci postmoderny vzniklo. Odkazy na populární knihy, filmy i mýty se mísí v koktejlu plném popkulturních narážek a autorových mrknutí na čtenáře. Knihu si užijete, bez ohledu na to, zda poznáte odkaz na artušovskou legendu nebo na slavný film Casablanca.


Stráže! Stráže!
Autor Terry Pratchett
Interpret Jan Zadražil
Nakladatelství OneHotBook
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Délka 13 hodin 49 minut
ISBN/EAN 8594169481869
Ediční řada Úžasná Zeměplocha

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení