Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Nehanebné neviniatko

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Detektivní práce není jen úspěšné objasňování případů. Někdy se na konci dostaví frustrace a zklamání. Hrdina detektivek Dominika Dána Richard Krauz se s takovými případy ve své praxi občas setkává a jeden z nich je popsán v knize Nehanebné neviniatko.

 

nehanebne-neviniatkoDominik Dán zpravidla ve svých knihách kombinuje více příběhů, tentokrát začíná smrtí jednoho z výrazných mužů podsvětí Našeho Města, který se objevuje v první knize Popol všetkých zarovná. Buran, Kamilův parťák, byl v podstatě popraven, exploze auta mu nedala mnoho šancí.  Krauz, který se kvůli stykům s těmito lidmi dostal do pozice jakéhosi vyjednavače, je pod velkým tlakem svých nadřízených. Proto uvítá, když je zavolán k vraždě, kterou zprvu považuje za „normální“. Ukáže se však, že mrtvá byla dcerou významného diplomata, a tak jeden tlak vystřídá jiný, tentokrát ze strany ministerstva.

 

Tato složitá situace dává autorovi opět příležitost demonstrovat Krauzovy zásady, které se sice ne vždy přesně kryjí s linií zákona, ale jsou do značné míry korigovány jeho vlastním morálním kodexem. Obě dějové linky mají mnoho společného, zejména v tom, do jakých politických výšin sahají a jak obtížně se v nich detektivové pohybují. Nadřízení sice chtějí, rychlé vyřešení případů, zejména pro uklidnění veřejnosti, ale snaží se, aby jejich spojení nebylo odhaleno, aby se udrželi ve funkci.

 

Zdánlivě jasné znásilnění a vražda mladé studentky architektury se postupně komplikuje s tím, jak se Krauz a jeho parťák seznamují s jejím životem. Čtenářsky je případ velmi atraktivní, protože zasahuje do mnoha oblastí. Především se setká s náboženským fanatizmem tak silným, že se překoná i mateřskou lásku. Dalším územím se staly sexuální praktiky, odchylující se od běžného průměru. Dominik Dán je podává s profesionálním nadhledem, a i když výpověď podnikatele – přítele oběti – je velmi emotivní, zůstává v mezích dobrého vkusu a je velmi dobře napsaná. 

 

Autor však zachází dál a vede čtenáře do světa luxusní prostituce. Ta se týká nejvyšších míst a částek, o nichž se normálnímu smrtelníkovi ani nezdá. Dominik Dán naznačuje, že organizátoři jsou lidé vysoce postavení a zdánlivě bezúhonní a zákazníci ještě výše postavení. Účelem divokých večírků – mimo jiné – jsou peníze, ale i snaha o ovládání lidí, kteří mají vliv na chod státu. V autorově podání to ovšem vypadá, že téměř všechny vysokoškolačky si přivydělávají prostitucí, což je poněkud chmurná představa.

 

Boj proti takové organizaci připomíná pokusy o ničení mafie. Chová se jako hydra, utnutí každého údu způsobí vyrašení dalšího. Na uvolněné místo se hned natlačí další a další lidé. Stejnému zákonu je podřízeno podsvětí a změna, kterou způsobí válka Kamila a Bosse, je změnou pouze kosmetickou. Takže výsledkem případů z audioknihy Nehanebné neviniatko je pouze zklamání, které Richard Krauz pocítí. Naštěstí pro čtenáře a posluchače se z něj určitě brzy vzpamatuje a v jiném případu se dočká své satisfakce – pohledu vrahovi do očí.

 

I tuto audioknihu vyrobil Publixing a distribuuje Audiolibrix. Načetl ji Marián Geišberg, který je už s postavou Richarda Krauze dokonale sžitý.

 

Název audioknihy: Nehanebné neviniatko

Autor: Dominik Dán

Interpret: Marián Geišberg

Série: Denník dobrého detektíva, #2

Délka: 13 hodín a 34 minút

Rok vydání: 2017

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení