Audioknihy

Audioknihy: Eduard Fiker – Paní z šedivého domu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Kořeny české detektivky sahají velmi hluboko, pokud bychom hledali autory, kteří tento žánr formovali, určitě bychom narazili na jméno Eduard Fiker. Jeho rozsáhlá bibliografie sice obsahuje i jiná díla – humoristická, dobrodružná, sci-fi, westerny i knihy pro mládež, ovšem detektivka byla jeho doménou. A Paní z šedivého domu právem patří ke knihám, které léty nezapadnou, nakladatelství Tebenas ji letos natočilo jako audioknihu.

  

nedostupny-otecEduard Fiker na literárním poli rád experimentoval. Pokud se budeme věnovat pouze detektivkám, najdeme v nich celou řadu stylů. Psal romány způsobem Edgara Wallace, jiné své detektivy nechal případy řešit pomocí dedukce a shromaždování důkazů, své příběhy umístil do Anglie, ale pak taky k nám do Československa. Některé knihy svou strohostí a logickým postupem inklinovaly k pozdějším socialistickým detektivkám z nakladatelství Magnet, jinde však dokázal vytvořit atmosféru románu noir.

 

Paní z šedivého domu patří k případům, které řeší detektiv T. B. Corn, jedna z Fikerových oblíbených postav, která účinkovala v mnoha dalších knihách. Autor se vrací k velmi často používanému modelu případů zamčeného pokoje, kdy vrah zdánlivě nemá kudy uniknout. I když je někdy tato kniha označována za inspirovanou právě Edgarem Wallacem, řešení případu i samotné vyšetřování se odvíjí velmi přímočarým způsobem, v knize už lze najít atributy toho, co dodnes tvoří takzvanou českou detektivku. Čili žádné neuvěřitelné zvraty, žádné přemrštěné násilí ani nechutné šokování čtenáře, k němuž dnes inklinují detektivky z jiných krajů.

 

Děj knihy se odehrává na anglickém venkově ve třicátých letech minulého století. V sídle filmového producenta byl zavražděn mladý muž, vrah podle výpovědí svědků nemohl nikde uniknout a nikdo ho nespatřil. Záhada se zdá být nad síly místní policie, proto byl angažován inspektor T. B. Corn ze Scotland Yardu, se kterým přijíždí i pomocník, podinspektor Jerome Hogath. 

 

Autor načrtl pouze hrubé rysy charakterů svých hrdinů. Hlavním, čeho si posluchač všimne, je stále zarostlá inspektorova brada, kterou si se šustěním mne, a podinspektorova neochota sdílet inspektorovu askezi. Nedozví se nic o názorech a myšlení těchto dvou detektivů, natož o jejich soukromém životě. Může tedy dojít k názoru, že žádný soukromý život ani nemají. Podobně jsou pojaty i další postavy, i když v důsledku vyšetřování se přece jen něco ze soukromí podezřelých musí všichni dozvědět. 

 

Detektivka je vedena se soustředěním na děj, na vyšetřování, a pokud je čtenář uveden v omyl, je to pouze v důsledku chyby v úsudku T. B. Corna. Kniha neposkytuje tolik informací, aby bylo možné dojít k samostatnému řešení záhady ještě předtím, než ji odhalí sám autor.

 

Audioknihu načetl Václav Knop, velmi zkušený herec a interpret. Podle jeho názoru je potřeba audioknihu načíst živě, s pečlivým rozlišením jednotlivých postav. Pokud je taková snaha přehnaná, působí zpravidla velmi rušivě, protože posluchač audioknihy si musí udě+lat vlastní názor na postavy a nenechat si ho diktovat interpretem. Ale Václav Knop dokáže jednotlivé charaktery rozlišit hlasem tak nevtíravě, že to v první řadě posluchači pomáhá poznat, kdo mluví. Platí to i pro ženské party, které jsou pro muže poněkud obtížné, herec si musí dát pozor, aby neupadl do parodie.

 

Při poslechu audioknihy Paní z šedivého domu si posluchač příliš vzrušení neužije, jde však o velmi dobrý text, zvládnutý s patřičnou profesionalitou. Eduard Fiker si určitě zaslouží, aby jeho dílo neupadlo do zapomnění a bezpochyby má co říct i současnému čtenáři detektivek.

 

Název: Paní z šedivého domu

Autor: Eduard Fiker

Čte: Václav Knop

Vydal: Tebenas

Rok vydání: 2018

Celkový čas: 6 hodin 50 minut

EAN: 8594177770238

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení