Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Cela číslo 17

1 1 1 1 1 (1 hlas)

V knize Cela číslo 17 se detektiv Richard Krauz vrací ke starému případu, což pro něj není příliš typické. Pro Dominika Dána je to však skvělá příležitost ukázat jeho mravní kvalitu, a ochotu věnovat se pátrání i mimo běžné pracovní povinnosti.


knihaPodobně jako kniha Sára, začíná i Cela číslo 17 velmi obsáhlým seznámením se s životem profesora Puskailera, odsouzeného za vraždu své ženy. Tentokrát však autor využil jiného prostředku, jde o přepis profesorových zápisků, které po určité době pořídil ve vězení. To, že se nakonec dostanou až k detektivovi oddělení vražd, je velká náhoda. 

Nosným tématem knihy se tentokrát stalo násilí, jemuž jsou vystavováni zvlášť zranitelní jedinci, ženy a děti. Richard Krauz v knize řeší dva případy, jeden se odehrává na Vánoce, avšak profesionál Krauzova typu s ním nemá hodně práce. Pod povrchem jednoduchého zločinu se však skrývá lidské neštěstí a bezmoc. Dominik Dán však nepředstírá, že vrah nemusí být zavrženíhodný jedinec. Osud ženy, která vraždila, však dál nesleduje, protože ho má v ruce soud. Na Krauzovi a jeho spolupracovnících je pouze objasnění případu.

Nosnou linkou tak dál zůstává případ profesora Puskailera. Téma násilí se rozšiřuje, tentokrát jde o to, které je skryté za zdmi vězení. Kamil Puskailer je intelektuál, který se životu v místě, kde vládne zákon silnějšího, těžko přizpůsobuje. Dokáže si sice riskantním manévrem zajistit bezpečí, ale brzy o tuto výhodu přichází. Autor zdůrazňuje proces, kterým člověk ve vězení pomalu degraduje, avšak nic jiného mu nezbývá. Izolace od okolního světa, který nečeká a vyvíjí se dál, či životem v násilím pokřivených pravidlech vězení kousek po kousku člověk ustupuje ze svých pozic a mravních zásad.

Při poslechu Puskailerových zápisků si člověk občas říká, že profesor musel být slepý a hluchý, když přehlížel excesy své manželky, avšak po bitvě je každý generál. Je potřeba si uvědomit, že i Puskailer psal s velkým odstupem a věci, které jsou už způsobem podání zcela jasné, nemusely vypadat uprostřed běžného života vůbec podezřele. Tuto skutečnost autor respektoval.

V knize se objevují i další závažné motivy, jako jenapříklad obchod s bílým masem, ústavy pro odkládání nepohodlných příbuzných nebo propojení zločinu s politikou. Dominik Dán se vzhledem ke své profesi inspiruje skutečnými případy, což je ovšem velmi nepříjemné pomyšlení. Je to úplně jiné, než když předpokládáme, že celý děj detektivky je smyšlený.

Ani v Cele číslo 17 neztratil autor určité spojení s českým jazykem, v textu se objevují české výrazy nebo česká přísloví. Stále se vnucuje otázka, proč se u nás slovenští autoři překládají do češtiny, zatímco čeští se na Slovensku čtou v originále. V tomto ohledu máme ještě co dohánět a audioknihy jsou velmi dobrou cestou ke slovenské literatuře v originále. Je škoda, že výroba slovenských audioknih poněkud zaostává, pokud ji srovnáme s masovým rozvojem audioknih v Čechách.

Cela číslo 17 byla stejně jako ostatní Dánova díla knižně vydaná v nakladatelství Slovart, nahraná ve firmě Publixing a distribuovaná Audiolibrixem


Názov audioknihy: Cela číslo 17
Autor: Dominik Dán
Interprét: Marián Geišberg
Séria: Denník dobrého detektíva, #5
Dĺžka: 11 hodín a 10 minút
Rok vydania: 2017

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení