Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Uzol

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Každý musí nějak začít a ani Richardu Krauzovi se nevyhnulo období, kdy se musel učit policejnímu řemeslu. Audiokniha Uzol zavádí posluchače do období před revolucí, kdy Richard musí prokázat, že se pro práci detektiva hodí.

 

uzolPo první knize Popol všetkých zarovná, v níž se věnoval negativním jevům současné společnosti, především propojení politiky a organizovaného zločinu, odhaluje praktiky minulého režimu, zejména Státní bezpečnosti. Paralela mezi první a druhou knihou je více než zjevná. Stále jde o existenci skupiny lidí, stojících mimo zákon, jejich beztrestnost, na které nezmění nic ani snaha policistů, bezmoc a narážení na vyšší zájmy.

 

Richard Krauz nastoupil jako detektiv a starší kolega Burger ho dostal na starost. Vražda v ropné rafinérii se stává prvním případem, na němž může spolupracovat. Dominik Dán paralelně rozjíždí další dějové linky – příběh pilota Viktora Žemly a Dany. Oba spojuje zájem Státní bezpečnosti. Pilot se „provinil“ tím, že se zamiloval do ženy, jejíž matka byla Francouzka, Danini rodiče zase po roce 1968 zůstali v zahraničí. 

 

Autor se snaží o objektivní pohled na tehdejší společnost. Richard, dokud nemá možnost nahlédnout pod pokličku operací proti různým „živlům“, se domnívá, že činnost STB chrání obyvatele Československa proti imperialistům a její práce je potřebná. Propaganda se ostatně snažila vytvořit kladný obraz státní mašinerie a i když se hodně zpráv mezi lidmi rozneslo, většina se nechala ukolébat rutinou každodenního života.

 

Viktorův a Danin případ velmi názorně demonstruje všemocnost StB. V dalších knihách se autor k tomuto tématu vrací, protože nikdo nebyl potrestán, bývalí agenti se pouze přeskupili a jejich zkušeností začali využívat současní politici. Dominik Dán líčí pronásledování bez zvláštních emocí, avšak posluchač se dokáže do jejich zoufalé situace vžít. Těžko si však představit, jak by se sám zachoval. Autor se nesnaží líčit detektivy jako morální ikony. Burger se kontroverzní akce zúčastní, musí. Nesnaží se však obhajovat, zaštiťovat se nějakou falešnou pseudoetikou. Podobný postoj musí zaujmout i Richard Krauz, který je do celé věci zatažen. Čtenář si sice může klást otázku, proč Burger svého chráněnce zavleče do akce se Státní bezpečností, ale taková otázka je velmi naivní. To, že Dán nepřikrašluje, dává jeho knihám punc reality, kontrastující s většinou detektivek, v nichž se hrdinové dokážou zachovat podle svých pevných morálních zásad, avšak je cítit, že nežijí ve skutečném světě. V tom jsou Dánovy detektivky opravdu výjimečné. Samozřejmě, určité pasáže kompenzují takové vedení příběhu, jež by mohlo čtenáře odradit. Krauzovi se vždy nějakým způsobem podaří prosadit alespoň někde svou vůli a využít k tomu zbraně svého protivníka. To umožní autorovi rozhýbat děj, dát mu punc akčnosti, často i humoru.

 

Druhá kniha Dánovy detektivní série, se odehrává v době, kdy Česko a Slovensko tvořilo jeden státní celek, proto se v ní ještě objevují odkazy na češtinu. Ty se však daly nalézt i v první autorově knize Popol všetkých zarovná, ovšem tam neplní tak důležitou úlohu, jde spíš o dozvuky vzájemného vlivu obou států, projevující se i po rozdělení Československa. Ty v pozdějších detektivkách slábnou a autor je vkládá pouze v případě, že jejich užití vyplývá z děje. 

 

Audioknihu, stejně jako drtivou většinu Dánových knih, načetl Marián Geišberg, jehož interpretace je s Deníky dobrého detektiva úzce spjatá. Je obdivuhodné, v jak krátkém časovém úseku vznikl tak velký počet nahrávek, z nichž každá trvá okolo deseti hodin. Avšak „dohnat“ tak plodného autora, jakým Dominik Dán je, není jednoduché.

Audiokniha vznikla podle předlohy vydané nakladatelstvím Slovart ve vydavatelství Publixing a distribuuje ji Audiolibrix


Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení