Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Sára

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Nová audiokniha podle staršího románu Dominika Dána Sára, kterou vydalo nakladatelství Publixing (distribuuje Audiolibrix), se věnuje osudu mladé lékařky Sáry, dcery bohatého bankéře, který po sametové revoluci získal – za vydatné pomocí svých příbuzných – zpět svůj majetek. Příběh sleduje jeho snahy o privatizaci nemocnice v Našem Městě, ve které mu má pomoci jeho dcera, primář kardiochirurgie a ředitel nemocnice. Současně druhá dějová linie sleduje nájemného vraha, který se pokouší zabít svou první oběť.

 

Pro příznivce detektiva Richarda Krauze bude možná v první chvíli zklamáním, že se tolik prostoru věnuje někomu jinému. Pro dokreslení atmosféry je však potřeba, aby Sáru a její rodinu dokonale poznali. Jako každá Dánova detektivka je i tato kniha uvedená latinským citátem, láska k tomuto mrtvému jazyku je společná autorovi i jeho hrdinovi Richardu Krauzovi. Zejména starému bankéři věnuje autor velký prostor a lze říct, že jde o dokonale prokreslenou postavu, jeho zážitky za války z koncentračního tábora i pozdější perzekuce po roce 1968 mohou vysvětlit jeho nepřístupné a tvrdé chování.

První část knihy se vyvíjí jako banální a velmi průhledný příběh, mnohokrát zpracovaný v různých detektivkách. Příznivce Dominika Dána tak překvapí, že autor, známý realistickým pojetím slovenské zločinecké scény, najednou použije takové klišé. Poté, co je vlivný bankéř nalezen mrtev, začne se vše komplikovat a ubírat nečekaným směrem. Do hry vstoupí detektivové, na něž se čtenář / posluchač už dlouho těší, a věci už jsou takové, jaké mají být.

V románu Sára klade autor velký důraz na psychologii postav, zejména bankéře a jeho dcery. Relativizuje tím vinu. Pro člověka, zajímajícího o příčiny zločinu, to samozřejmě hraje důležitou roli. Pro vyšetřovatele a soudce však představuje pouze jednou z indicií, k níž se při vyšetřování či rozhodování o výši trestu přihlíží.

V celé sérii Deník dobrého detektiva nejsou autobiografické rysy postavy hlavního hrdiny Richarda Krauze zdůrazňovány prvoplánově. Pouze občasnými zmínkami přiživuje Dominik Dán domněnku, že se právě s tímto hrdinou ztotožňuje. Nejde jen o oblibu latiny, občas si dovolí i malý vtípek na téma, zda náhodou Richard Krauz o případech, které řeší, nepíše knihy.

I v knize Sára hrají důležitou roli tajné služby, a tak se detektivové setkávají se záhadnými, vysoce postavenými funkcionáři. A přestože jsou nepoddajní a neradi se podřizují cizím vlivům, občas jim nezbývá nic jiného, než se vzdát a smířit se s tím, že nemůže být každé zlo potrestáno. Role podsvětí však v románu ustupuje do pozadí, místo toho nastupují mezinárodní obchodníci s komoditami za hranicí zákona, na něž nikdo nestačí. Autor nerozebírá tuto problematiku podrobně, ale velmi výstižně naznačuje, v čem spočívá podstata těchto obchodů a částečně i to, prostřednictvím jakého mechanizmu se tak děje. Pro čtenáře sice nejde o nic nového, přesto může zanechat hořký pocit, že od určité úrovně majetku a vlivu jsou takoví lidé naprosto nepostižitelní. Ale k tomu není potřeba číst Dánovu knihu, stačí se podívat do aktuálních zpráv o současném politickém dění.

Svižné dialogy a černý humor, doplňující vážná témata, text značně odlehčují a poskytují možnost interpretovi číst text dynamicky bez obav, že posluchač bude na některých místech znuděný. To je jeden z důvodů, proč mají posluchači audioknihy Dominika Dána v podání Mariána Geišberga v oblibě.

Název: Sára
Autor: Dominik Dán
Interpret: Marián Geišberg
Délka: 11:17 h
Vydavatel: Publixing, 2018
Série: Deník dobrého detektiva #4

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení