Audioknihy

Audioknihy: Kazuo Ishiguro – Soumrak dne

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Představovat si Angličany jako chladné a rezervované lidi, neustále skrývající své emoce, by se z dnešního pohledu dalo označit jako kulturní stereotyp, nepatřící do současného světa. Přesto mnoho literárních děl tento pohled podporuje a často je zdrojem humoru.Autorem knihy Soumrak dne je Kazuo Ishiguro, letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu, a nakladatelství OneHotBooks projevilo velkou dávku věšteckého umu, když knihu zpracovalo jako audioknihu ještě předtím, než vešly výsledky Nobelovy ceny ve známost. S dílem se tak mohou seznámit i čtenáři, kteří z různých důvodů nesáhnou po klasické tištěné knize.

Majordomus Stevens poprvé za svůj dlouhý pracovní život dostává dovolenou a rozhodne se navštívit svou známou, která s ním po nějakou dobu pracovala na panství Darlington jako hospodyně. Jako záminka mu slouží její dopis, naznačující, že by se na panství ráda vrátila. Autor knihu koncipoval jako majordomovy zápisky z cest, v nichž ovšem probleskují vzpomínky, evokované nezvyklou situací.

Koncepce knihy je velmi dobře propracovaná. Nejprve se Stevens zabývá úvahami o podstatě dokonalého majordoma tak úporně, že absurdita těchto analýz působí groteskně. Český čtenář si vzpomene na legendárního Saturnina, v němž vidíme odraz mravů anglických sluhů, ostatním se může vybavit Jeeves, stvořený britským autorem P. G. Wodehousem. A pokud se čtenář s textem Kazua Ishigura setká poprvé, neubrání se otázce, zač vlastně tento autor Nobelovu cenu obdržel.

Do Stevensových myšlenek se však postupně dostávají jiná témata. Do snu o dokonalém majordomovi se vkrádají osobní pocity, které tam určitě nepatří. Ideál je bezpohlavní, bezemoční, výkonný a funkční jako skvěle pracující stroj. Tím je však Stevens pouze navenek, i když se vší silou snaží, aby takovým byl i vevnitř. Zbývá jen pečlivě zbudovaná póza.

Další linií, proplétající se textem, je snaha určité skupiny lidí změnit vnímání Německa po první světové válce a ulehčit osud jeho obyvatel. Postupně vyplouvá na povrch i rozpor mezi tím, jak vnímá spravedlnost anglický lord, a pragmatickým postojem profesionálních diplomatů. Obratná a bezohledná politika Adolfa Hitlera pak slaví úspěchy i díky vstřícnosti lorda Darlingtona, Stevensova zaměstnavatele.

Starý majordomus, trávící celý život ve zkostnatělém vlastním světě, je na své cestě poprvé konfrontován s realitou a jeho pracně budovaná hradba se začíná bortit. Zde nastupuje další znepokojivé téma Ishigurova románu – úvahy o smyslu. Znamená to nejen vágní přemítání o smyslu života, ale o smyslu práce, vnímání a prožívání.

Soumrak dne je komorní a zároveň mnohovrstevnatý. I když se při svém vyprávění majordomus soustředí na svou profesní dráhu a stejně vnímá i své okolí, dokázal autor vykreslit barvitý obrázek meziválečné Anglie i změn, nastávajících ve druhé polovině dvacátého století. Svého hrdinu nenechává zázračně prozřít, přesto v jeho myšlení dochází k určitému posunu. V románu nejde o šťastný konec, ale o otázky, na které si musí čtenář odpovědět sám.

Audioknihu načetl Jan Vlasák. Dokázal se dokonale převtělit v rezervovaného anglického majordoma, aniž by byl jeho projev rušivý. Bravurně zvládá i ženské party, zejména slečny Kentonové, kdy bez změny výšky hlasu, pouze rytmem řeči a kadencí slov, stvořil zcela uvěřitelnou postavu. Trochu problematické jsou hudební předěly kapitol. Asijské motivy, které se v hudbě objevují, nemají žádné opodstatnění.

Vydání audioknihy Soumrak dne je dalším příspěvkem nakladatelství OneHotBooks k seznámení českých čtenářů se špičkovou světovou literaturou. Ishiguro se profiluje jako bystrý pozorovatel s výbornou znalostí moderních anglických dějin. Možná právě proto, že pochází z odlišné kultury, mu umožňuje určitý nadhled, který je pro takové vnímaní důležité.

Název: Soumrak dne
Autor: Kazuo Ishiguro
Čte: Jan Vlasák
Audiokniha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
EAN: 8594169481579

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení