Audioknihy

Audioknihy: Pavel Eisner – Chrám i tvrz

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Audioknihu Pavla Eisnera Chrám i tvrz, kterou v roce 1981 pro Československý rozhlas neopakovatelně načetl Miroslav Horníček a příhodným výběrem hudby opatřil Jaromír Nečas, vydává v letošním roce Radioservis. Posluchače jistě potěší Horníčkův mistrovský a procítěný přednes a bude mít dojem, jakoby jeho ústy k vám promlouval samotný autor.


knihaO knize Chrám i tvrz, kterou napsal před 70 lety Pavel Eisner, jsem na stránkách VL psal již před časem při příležitosti jejího dalšího vydání, tentokrát v nakladatelství XYZ. Dnes bych vás rád upozornil na další počin, který se týká tohoto monumentálního Eisnerova díla. V roce 1981 pro tehdejší Československý rozhlas z ní bravurně načetl Miroslav Horníček několik vybraných a upravených částí. Nahrávka je doplněna hudebním doprovodem, který vybral hudební dramaturg Jaromír Nečas. Nejde tedy o klasickou audioknihu, jak ji známe, ale ani o rozhlasovou hru. 

Jednotlivé části z knihy poskládal a mírně pro rozhlas upravil Pavel Vašíček. Vybrat z tak rozsáhlé knihy nejzajímavější části bylo jistě obtížné a asi ne každému, kdo zná knižní předlohu, se zavděčí. Osobně se domnívám, že výběr je takříkajíc reprezentativní a ukazuje na – pro širokou veřejnost –nezajímavější stránky naší mateřštiny, o kterých Pavel Eisner tak zasvěceně a s lehkostí, nadhledem, humorem, ale i ironií píše. Ve výběru tak nechybí kapitola první, která čtenáře zaskočí zjištěním, že není v naší vlasti ani na světě dvou lidí, kteří by používali stejnou češtinu. Neméně zajímavá je pasáž o slovech a rčeních vymřelých, o příjmeních, názvech místních, o nadávkách či nářečích. Celkem se jedná o třináct stop, každá s délkou přes dvacet minut.

Na Horníčkově přednesu jistě – stejně jako já – oceníte jeho srozumitelnost, ale i práci s intonací a barvou hlasu, která dokonale vystihuje atmosféru textu. Vyznívá-li obsah ironicky, vkládá do svého hlasu potřebný díl ironie nebo nadsázky, či dle potřeby přechází do vážného tónu.  Poslech vás jistě strhne a se zaujetím se zaposloucháte do poutavého vyprávění o češtině. Určitě si toto cédéčko nepouštějte v době, kdy musíte řídit nebo se soustředit na něco jiného, třeba na práci. :-) 

Audiokniha má délku přes pět hodin, proto posluchač uvítá přerušování mluveného slova hudební vsuvkou, která je volena tak, aby se vztahovala k obsahu textu, doplňovala a dokreslovala jej. V nahrávkách zazní například řada lidových písní z různých krajů. Abych tento fakt podložil, uvádím několik hudebních těles, která se na hudebním doprovodu podílela: Symfonický orchestr Československého rozhlasu, Plzeňský lidový soubor, Brněnští Gajdoši, cimbálová muzika Slávka Volavého a další. Je tedy zřejmé, že i hudební doprovod je velmi pestrý.

Nejvíc jsem byl zvědavý na poslední třináctou stopu, neboť hned její úvod – domnívám se – příliš nelahodil očím a sluchu tehdejších ideologů. Nu což, posuďte sami. Eisner [2]: „Bože velký, Bože mocný, jenž jsi stvořil češtinu…“ A verze namluvená Miroslavem Horníčkem: „Ty velký, jenž jsi stvořil češtinu…“ Tedy ani traktát o češtině se neobešel bez zásahů tehdejšího cenzora. Škoda.

Máte rádi češtinu, ptá se Pavel Eisner v úvodu první kapitoly ústy Miroslava Horníčka. A já se na závěr domnívám, že většina z nás bez zaváhání odpoví: ano! Tedy zanechme řečí a zaposlouchejme se do dvakrát krásné češtiny jednak Eisnerovi ale také Horníčkovi, neb jak z knihy o češtině víme, jiná čeština je psaná a jiná a stejně jedinečná je mluvená.

Název knihy: Chrám i tvrz: kniha o češtině
Autor: Pavel Eisner
Nakladatelství: Radioservis
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: – 
ISBN: – 
Ediční řada: – 
Autor recenze: – 

[1] EISNER, Pavel. Chrám i tvrz: kniha o češtině. Praha: Radioservis, 2016, čte Miroslav HORNÍČEK, 5 hod. 10 min. záznamu MP3, CR0881-2.
[2] EISNER, Pavel. Chrám i tvrz: kniha o češtině. Praha: XYZ, 2015, s. 761-761. ISBN 978-80-7505-272-8.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení