Aktuality

Výzva na obranu knih

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal s ohledem na plánovanou daňovou reformu, podle níž by se měla sazba DPH na knihy zvednout z 10 procent na 20 procent, Výzvu na obranu knih. Zvýšení sazby DPH by totiž mohlo podle slov většiny knihkupců a nakladatelů vážně ohrozit budoucnost českých knih.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů hodlá Výzvu na obranu knih předložit vládě a parlamentu. Z jakého důvodu? Podle Svazu by totiž plánované zvýšení sazby DPH na knihy mohlo výrazně zredukovat knižní produkci a tisíce dalších knih by nemusely vůbec vyjít.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů proto za podpory široké veřejnosti prostřednictvím Výzvy na obranu knih českou vládu a české poslance žádá, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Zvýšení sazby na knihy by navíc mohlo mít mimořádně nepříznivý vliv i na čtenářské návyky a následně na celkovou vzdělanost české společnosti.

Podle odborníků má jakékoliv zvýšení DPH pro knižní produkci mnohem fatálnější následky než pro jiné oblasti hospodářství. Na rozdíl od oblečení, potravin či léků je totiž kniha zbytným zbožím – lidé si ji tak při vyšší ceně nekoupí, resp. koupí si méně výtisků. V případě zvýšení sazby DPH proto hrozí, že se zmenší objem tržeb, které se z prodeje vrátí nakladateli, což povede k tomu, že řada knižních projektů dříve reálných přestane být ekonomicky únosná. Bude proto vycházet méně titulů.

Průměr sazby DPH na knihy se ve vyspělých evropských zemích pohybuje mezi 5 až 6 procenty. Ve 24 zemích ze 27 zemí Evropské unie není DPH na knihy vyšší než 10 procent. Sazba DPH vyšší než 12 procent se na knihy uplatňuje pouze v Dánsku a Bulharsku.  Naopak nulové DPH na knihy mají ve Velké Británii, Irsku, Norsku i Chorvatsku (které není v EU).

Jestliže by se v České republice zvýšila sazba DPH na knihy, dostali bychom se na úroveň Bulharska (20 procent), Albánie (20 procent), Ukrajiny (20 procent) nebo Běloruska (18 procent).

Jak se Svaz českých knihkupců konkrétně vyjádřil k plánovanému zvýšení sazby DPH na knihy? Tady jsou jeho slova:
Chystané zvýšení DPH na knihy je cestou na evropskou periferii. Povede k výraznému poklesu množství vydávaných titulů, sníží přístup k novým myšlenkám a informacím, a sníží tak konkurenceschopnost České republiky, zvýší čtenářskou negramotnost a z ní plynoucí problémy nových generací při uplatňování se v dalším životě. Je to cesta, která doposud patřila v rámci evropských zemí pouze Bulharsku, Albánii, Ukrajině a Bělorusku.

Jste-li proti uplatnění likvidační sazby DPH na knihy, svoji podporu Výzvě na obranu knih můžete vyjádřit vlastnoručním podpisem na podpisovém archu nebo elektronicky na podpisovém formuláři, uveřejněném na webu Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Výzvu na obranu knih navíc můžete svými názory podpořit také na Facebooku.

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení