Aktuality

Celé Česko bude číst dětem, tentokrát ve školách a školkách

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
dite
Iniciativa Celé Česko čte dětem rozhazuje sítě. Od poloviny ledna letošního roku vybízí školy a školky k tomu, aby do svých metodik zapojily předčítání a společné čtení. Tímto počinem tak iniciativa apeluje na skutečnost, že se pravidelné čtení podílí na emočním rozvoji dítěte, učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově, rozvíjí jazyk, paměť a představivost, rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění anebo usnadňuje učení.

 

V rámci projektu Celé Česko čte dětem vznikly v polovině letošního ledna speciální programy „Klub škol, které čtou“ a „Klub školek, které čtou“. Organizátoři projektu tvrdí, že základní i mateřská škola by měla doplňovat domácí čtení. Dětem, kterým doma nikdo nečte, mohou navíc poskytnout příležitost ke každodennímu kontaktu se čteným slovem. Podle organizátorů navíc pravidelná konzumace knih chrání mladé čtenáře před závislostí na televizi a počítačích. Čtení tak může být dobrou alternativou vůči některým neduhům dnešní masové kultury.

V současné době je do projektu Celé Česko čte dětem zapojeno více než tři stovky společenských institucí. A to nejen knihovny, ale i dětská oddělení nemocnic, základní a mateřské školy, gymnázia, družiny, mateřská a rodinná centra, samotné obce a také náš internetový magazín Vašeliteratura.cz.

Projekt Celé Česko čte dětem mimo jiné nabízí vychovatelům a pedagogům, ale i rodičům seznam doporučených titulů pro různé věkové kategorie dětí a mládeže. Pro ilustraci uvádím několik příkladů ze seznamu:

Kategorie 0 – 4 roky
František Hrubín: Špalík veršů a pohádek
Karel Čapek: Dášenka
Zdeněk Miler, Eduard Petiška: Jak krtek ke kalhotkám přišel

Kategorie 4 – 6 let
Jiří Kolář: Z deníku kocoura Modroočka
Astrid Lingrenová: Pipi Dlouhoá punčocha
Václav Čtvrtek: Maková panenka a motýl Emanuel

Kategorie 6 – 8 let
Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu
Pohádky bratří Grimmů
Zdeněk Svěrák: Jaké je to asi v Čudu

Kategorie 8 – 10 let
Rudyard Kipling: Kniha džunglí
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Daisy Mrázková: Slon a mravenec

Kategorie 12 – 14 let
J. R. R. Tolkien: Pán prstenů
Alan Marshall: Už zase skáču přes kaluže
Jules Verne: Tajuplný ostrov

logo


Na závěr bych vám chtěla položit jednu prostou otázku, na kterou můžete odpovídat v diskusi pod tímto článkem: Kterou knihu máte spojenou s dětstvím? Dovolím si odpovědět jako první. Osobně ráda vzpomínám nejen na pohádky Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena, na Sekorovy Příhody Ferdy Mravence, na Karafiátovy Broučky, na Goscinnyho Mikulášovy patálie, ale i na Neználkovy příhody od Nikolaje Nosova, které mě jako předškolní dítko koncem 80. let fascinovaly bohatými a krásnými ilustracemi.

Komentáře   

 
Pavla
0 Pavla 2010-02-28 14:05
Jako malá jsem nejvíc zbožňovala knížku Pohádkový dědeček od Eduarda Petišky :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 Marta Šimečková 2010-02-28 14:20
Já jsem kromě Ferdy mravence měla ráda knížku Honzíkova cesta a Děti z Bullerbynu. A samozřejmě mezi klasiku patřily i pohádky B. Němcové a K. J. Erbena :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hana Moualla
0 Hana Moualla 2010-03-01 15:25
Já měla ráda mnoho knížek, nejprve pohádky s obrázky Heleny Zmatlíkové, později bajky a Ronja dcera loupežníka a antické báje, od 14 jsem "žrala" detektivky, výpravné romány a Jane Eyre, tu jsem četla každý rok. :silly:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  
 • Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival

  Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení