Aktuality

Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

 

 

 

 

 

ABC Mladých techniků přírodovědců bylo ve své době fenoménem (náklad neuvěřitelných 300 000 výtisků). Dodnes vzpomínám, že sehnat tento časopis v 80. letech minulého století běžně u nás v Horažďovicích nešlo. Naštěstí tatínek chodí do práce velmi brzo, a tak byl mezi prvními ve frontě. Ostatně v té době byly fronty na všechno…

Pro několik generací kluků a holek druhé poloviny XX. století byl Vlastislav Toman (a lidé z redakce ABC) stejně výrazná osobnost, jakou byl pro generace kluků a holek třicátých a čtyřicátých let minulého století Jaroslav Foglar (a lidé z redakcí Mladého hlasatele a Vpřed).

Práce Vlastislava Tomana a spolupracovníků z ábíčka ovlivnila mnoho kluků a holek v bývalé Československé socialistické republice. Redakce ábíčka přicházela na svou dobu s velmi unikátními nápady, jako například vlepovanými přílohami – déčkami nejrůznějších modelů, nášivek apod., komiksy (řady z nich byl i autorem, např. Strážci, Kruanova dobrodružství, Příběhy Malého boha…), knihovnička ABC, stanice mladých techniků a přírodovědců, besedy se čtenáři, výstavy… Jen si zkuste představit, s jakými nápady by asi přišli s dnešními možnostmi elektroniky a sociálních sítí.

Vlastislav Toman ve středu ráno sice odešel, ale Hadži zůstává!

 

 

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení