Aktuality

Poohlédnutí za rokem 2019

1 1 1 1 1 (1 hlas)
siska

Vážení čtenáři, rok 2019 je za námi. Jeho odchod jsme oslavili bujarým veselím na Silvestra, někdo dal přednost poklidnějším oslavám a třeba si našel čas i na dobrou knihu. A jak to tak bývá, nyní, na prahu nového roku s magickým číslem 2020, je vhodná doba na připomenutí si toho, co se nám v tom předešlém roce podařilo, a nebo co by bylo naopak vhodné zlepšit.

 

 

Náš literární magazín loni oslavil desáté narozeniny. Deset let, to je poměrně dlouhá doba na e-zin, a tak se dá říci, že VašeLiteratura.cz patří ve svém oboru mezi stařešiny (byť redakce je tvořena mladými lidmi, alespoň duchem). Na našich stránkách jsme se vás snažili informovat o zajímavých knihách, audioknihách a komiksech, které u nás byly v daném období vydány, a to formou recenzí a rozhovorů se současnými literáty, překladateli či ilustrátory. Nescházely ani informace o důležitých literárních akcích, např. o literárních veletrzích a festivalech, které byly na našem území konány. Velké oblibě se stejně jako v předchozích letech těšil mj. náš přehled literárních soutěží, který je pravidelně aktualizován. 

siska

Magazín VašeLiteratura.cz v loňském roce nadělil knižní dárky dětem z pěstounských rodin prostřednictvím neziskové organizace Vesta Pardubice, z. s. Rovněž se zapojil do dobročinného bazaru konaného pod záštitou Pedagogické fakulty Palackého univerzity v Olomouci, jehož výtěžek byl věnován dětem v dětských domovech. 

Pokud se podíváme na čísla, v roce 2019 u nás vyšlo téměř 300 originálních článků! Dík za to patří všem členům naší redakce. Ta v loňském roce zaznamenala výraznou změnu, a tou je odchod mého kolegy Jiřího Lojína z funkce šéfredaktora. Za jeho vedení došlo k viditelnému zkvalitnění obsahu našeho webu a také k rozšíření prostoru, který je věnován výhradně současné české tvorbě. Snad se nám podaří v tomto směru pokračovat i nadále, neboť na české literární scéně vychází řada zajímavých děl.

Rok 2019 byl na tomto poli nesmírně plodný; vyšel román Tiché roky od Aleny Mornštajnové, který se brzy stal nejprodávanějším knižním titulem u nás a který vyhrává jedno ocenění za druhým (naposledy např. čtenářskou anketu Kniha roku). Jan Němec ohromil mnohovrstevnatou knihou Možnosti milostného románu, jež je spíše než autobiografickým příběhem o zrodu a následném ukončení jednoho vztahu knihou o románu jakožto literárním žánru a procesu jeho tvorby. Milovníci magického realismu dozajista zaregistrovali monumentální román Města od Michala Ajvaze, který je vystavěn na základních motivech objevujících se již v předešlých autorových dílech. Ve výčtu zajímavých knižních titulů roku 2019 bychom mohli pokračovat ještě dlouho…

Dovolte mi nyní pozvednout pomyslnou číši a připít na příchod nového roku, který slibuje mnohé. Někteří se již nyní nemohou dočkat některých ohlášených literárních novinek (já například netrpělivě vyhlížím nový román Kateřiny Tučkové), jiní se nechají překvapit tituly, které jsou zatím utajeny. Chystá se řada zajímavých událostí, k těm prvním patří např. knižní festival v Ostravě, jenž se bude konat 28. a 29. února. Kéž tedy máte dostatek volného času na čtení a kéž jste zásobeni kvalitními knihami, které stojí za to číst! 

Na závěr vám prozradím jednu připravovanou novinku, která se dotýká přímo našeho webu – neboť jde už o stránku s několikaletou historií, je nutno zbavit ji vrásek a omladit ji. Ano, někteří tuší správně, v nejbližších dnech získá VašeLiteratura.cz novou tvář. A s ní také několik nových funkcí, které by neměly na moderním webu scházet. Těšíte se? My ano!

Za redakci Marta Šimečková


Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení