Aktuality

Česká vlna

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Česká vlna

Česká próza je na vzestupu. Sílí zájem čtenářů, zvyšuje se kvalita knih a stoupá zájem kritiků. V řebříčcích prodejnosti české knihy suverénně porážejí ty zahraniční. A objevují se stále noví autoři, nové knihy a nové příběhy, o které je zájem i za našimi hranicemi. Nakladatelství Host a Centrum současného umění DOX v Praze proto připravily na sobotu 23. listopadu program, který čtenářům umožní setkat se s oblíbenými autory při netradičně pojatých besedách.

  

O svých nejnovějších knihách (a nejen o nich) pohovoří Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Petra Soukupová, Petra Dvořáková, Viktorie Hanišová, Simona Bohatá, Jiří Padevět, Jan Němec, Miloš Doležal, Jakub Dotlačil a Martin Skořepa. „Unikátní bude už to, že se tolik výjimečných autorů sejde na jednom místě. Nebudeme se ale bavit jen o knihách samotných, ale i o tématech, kterým se autoři věnují. Besedy tak dostanou nový rozměr a doufáme, že autory ještě více přiblíží divákům,“ říká Miroslav Balaštík z nakladatelství Host. 

Česká vlna

 „Diskuzní formát i snaha překročit ‚územíʻ konkrétní knihy a dotknout se v debatách s autory širších témat a otázek je to, co nás v literárních programech pořádaných v DOXu dlouhodobě zajímá. V rámci České vlny v moderovaných diskuzích vystoupí nejen jednotlivci, ale o společných tématech spolu budou mluvit i autoři a autorky navzájem,“ dodává Michaela Šilpochová z DOXu.

Alena Mornštajnová představí svůj román Tiché roky, který vyšel letos v dubnu a jehož prodeje atakují hranici 50 tisíc výtisků. O svých tématech bude diskutovat s Viktorií Hanišovou, která letos vydala román Rekonstrukce – třetí knihu volné trilogie s tématem mateřství. Obě autorky spojují například precizní popisy ženských postav. 

Očekávané novinky Mona a Chirurg, které vyšly začátkem září, přivezou Bianca Bellová a Petra Dvořáková. Ty spolu vystoupí také v jednom pořadu. 

„Otevře se ale třeba i téma proměny naší společnosti mezi 80. a 90. léty minulého století, což jsou období, která ve svých knihách popisují Simona Bohatá a Jakub Dotlačil. Nebo ozvěny naší historie, jimiž se dlouhodobě zabývají Miloš Doležal a Jiří Padevět. Jan Němec nás zavede do světa psaní o lásce v době digitálního smutku, Petra Soukupová představí úplnou novinku Klub divných dětí, která vyjde v listopadu,“ říká Radek Štěpánek, který bude vybrané besedy také uvádět. 

Celým programem, který začne ve 14 hodin a skončí ve 21.30, provede zpěvačka, performerka a stand-up komička Adéla Elbel. Prostor pro další zpestření programu dostanou i slameři Anatol Svahilec a Ondřej Hrabal. 

Návštěvníci České vlny si budou moci knihy zakoupit nebo si je nechat podepsat od autorů přímo v prostorách pražského DOXu. Za zvýhodněnou cenu budou mít možnost navštívit kromě literárního programu i Vzducholoď Gulliver a také všechny expozice, kterým v současné době vévodí výstava Petra Síse O létání a jiných snech. 

Česká vlna

23. 11. 2019, 14.00–21.30

Centrum současného umění DOX

Poupětova 1, 170 00 Praha 7

 

Vstupné: 140 Kč 

Zdarma pro členy klubu přátel DOX

Speciální vstupné ve výši 220 Kč zahrnuje vstup na celý program a do všech expozic a prostor DOxu včetně výstavy Petr Sís: O létání a jiných snech a do Vzducholodi Gulliver. 

 

PROGRAM

Zahájení 

14.00 Moderuje Adéla Elbel

 

Blok I

„O chátrání a odcházení“ 

14.15–14.45 Martin Skořepa – Rituál turínského koně 

Moderuje Eva Klíčová 

 

„Všichni jsme nějak divní“ 

14.45–15.15 Petra Soukupová – Klub divných dětí 

Moderuje Miroslav Balaštík 

 

„Mezi hrdinstvím a zbabělostí“ 

15.15–15.45 Miloš Doležal – Čurda z Hlíny 

Moderuje Radek Štěpánek 

 

Blok II

„Na troskách minulých životů“ 

16.15–17.00 Bianca Bellová – Mona + Petra Dvořáková – Chirurg 

Moderuje Radek Štěpánek

 

„Mezi banálním a osudovým“ 

17.00–17.30 Jiří Padevět – Sny a sekyry 

Moderuje Radek Štěpánek 

 

Blok III 

Slam Poetry

18.00–18.15 Anatol Svahilec a Ondřej Hrabal 

„O lásce v době digitálního smutku“

18.15–18.45 Jan Němec – Možnosti milostného románu

Moderuje Miroslav Balaštík 

„Mezi dvěma světy (80. a 90. léta 20. století)“

18.45–19.30 Simona Bohatá – Všichni sou trapný + Jakub Dotlačil – Až zhasneme 

Moderuje Eva Klíčová 

 

Blok IV

„Co se ztrácí mezi slovy?“ 

20.00–20.45 Alena Mornštajnová – Tiché roky + Viktorie Hanišová – Rekonstrukce

Moderuje Radek Štěpánek 

Slam Poetry

21.00–21.30 Anatol Svahilec a Ondřej Hrabal 

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení