Aktuality

Vyhlášení cen za českou detektivní literaturu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Cena Jiřího Marka pro nejlepší detektivku vydanou v roce 2017 putuje k Vilému Křížkovi za historický příběh Smrt má vůni inkoustu (nakladatelství Mystery Press).

 

 

V pražském policejním muzeu proběhlo v úterý 19. června 2018 udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky. 

Ceny tradičně vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Nejstarší soutěží je Cena Havran, kde se vybírá nejlepší povídka roku, jež byla udělena již počtyřiadvacáté, Cena Jiřího Marka za nejlepší knihu roku ocenila 23. ročník. Později přibyly povídkové soutěže čtenářských organizací, vycházející z havranovského klání. Od roku 1999 se udílí Cena Společnosti Agathy Christie, od roku 2003 Cena České společnosti Sherlocka Holmese.

Do Ceny Havran letos dorazilo 42 povídek. „U některých děl jsme se shodovali, ale mnohokrát vzplanuly vášně kvůli té nebo oné povídce; tak to má ale být, bylo znát, že nám nebyly lhostejné a chtěli jsme si každý prosadit toho svého favorita nebo povídky, které nejvíc odpovídaly našim představám. Myslím si, že nakonec jsme se u nejlepší čtveřice povídek shodli. Každá je jiná, každá je něčím výjimečná a všechny dohromady představují zajímavý detektivní triptych,“ říká předseda poroty Antonín Mazáč. Porota ze zaslaných textů vybrala 13 nejzdařilejších do sborníku Nejlepší detektivní povídku roku Pražské vydavatelské společnosti, který se v těchto dnech objeví v prodejnách denního tisku.

První místo v soutěži o nejlepší detektivní povídku roku 2017 patří příběhu Perpetuum Davida Patrase. „Povídka není ryze detektivní, ale v tomto případě to je zasloužené první místo. Perpetuum je povídka příjemně jiná, jemně mrazivá, nepředvídatelná a má tah na branku, který u jiných děl postrádám,“ říká o prvním místě Mazáč.

Druhé místo získala Vítězslava Felcmanová za povídku ABeCeDe kocour přede a třetí místo bylo uděleno příběhu O kachničce z Costa Calida, kterou by chtěl každý Zuzany Rampichové. Čestné uznání patří povídce Věřím ti, kterou napsala Hana Doubková.

Složení poroty: Antonín Mazáč (autor detektivek) – předseda poroty, B. M. Horská (autorka detektivek), Viktor Šlajchrt a Radim Vaculík (novináři).

Do Ceny Jiřího Marka bylo zasláno 14 knih, které vyšly během roku 2017. Cenu spisovatele Jiřího Marka, určenou pro nejlepší detektivku vydanou v daném roce, získal Vilém Křížek za historický příběh Smrt má vůni inkoustu (nakladatelství Mystery Press). Autor žije v Kolíně, živí se odbornými překlady z němčiny a jeho koníčkem je historické období zanikajícího Rakouska-Uherska a první léta nově vzniklé Československé republiky. „Ve svém detektivním debutu zpracoval příběh jednoho z prvních ‚soukromých detektivů‘ na našem území Eliáše Sattlera. S využitím dochované korespondence, soukromých zápisků i zpráv z dobového tisku stvořil obraz podivínské osobnosti, která vyniká nad ostatní nejen bystrým úsudkem, ale kupodivu i svým jemným, neobvykle citlivým čichem, který využívá i při odhalování zločinů. Skutečný Sattler, který se zde stává románovým hrdinou, byl přítelem autorova dědečka Adama Křížka,“ říká předseda poroty Lubor Falteisek.

Druhé místo obsadila dvojice autorů Martina Frühaufová a Daniel Weber za čtivou detektivku Smrt ve zlaté kleci (vydalo XYZ), třetí místo patří Marii Rejfové a jejímu románu s humoristickými prvky Kdo jinému jámu kopá (Mystery Press).

Porota rovněž udělila dvě čestná uznání. Získala je Michaela Klevisová za rozsáhlý román s prvky severské krimi Zmizela v mlze (Motto) a Eva Tvrdá za „slezskou“ detektivku Mrtvou neměl nikdo rád (Littera Silesia).

Složení poroty: Lubor Falteisek (novinář a spisovatel, zástupce AIEP) – předseda poroty, Zdena Hamerová (autorka detektivek) a Richard Spitzer (redaktor webu Centrum detektivky)

Společnost Agathy Christie v rámci jubilejního, 20. ročníku své literární soutěže udělila první místo Ireně Blahníkové za povídku Zmizení Zelené záře. Na děleném druhém místě se objevují autoři ocenění i v Havranovi: Vítězslava Felcmanová za příběh ABeCeDe kocour přede a David Patras za povídku Perpetuum.

Česká společnost Sherlocka Holmese ocenila povídku Lukáše Hrdličky Rudý přízrak. 


Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení