Aktuality

Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomola

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
5

Svět knihy – to je mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který si nenechá uniknout žádný milovník literatury. Festival se každoročně odehrává v prostorách a v přilehlém okolí pražského holešovického výstaviště. Letošní 24. ročník odstartoval ve čtvrtek 10. května a trval až do nedělního odpoledne. Za symbolických 120 korun jste se mohli ponořit do světa knih a komiksů.

 

Záměrně zmiňuji slovo komiksů, protože v letošním roce si pořadatelé jako hlavní témata, která měla velký potenciál zaujmout svou aktuálností a popularitou, zvolili Komiks a Převratná literatura 20. století. Roli čestného hosta přijal Izrael, který zastupoval držitel Man Bookerovy ceny David Grossman a další významní izraelští spisovatelé a tvůrci. Dále Svět knihy navštívili zástupci z 28 zemí. 

 

Já jsem se na veletrh vydala v sobotu. I když v tento den zde obvykle bývá více lidí, naleznete zde i nejlepší program, který je natolik propracovaný a nabitý, že současně probíhá několik zajímavých akcí. Velmi lákavě vypadalo třeba setkání s Thomasem Hardingem, autorem knihy Dům u jezera, mezi další významné sobotní hosty patřil maďarský spisovatel Árpad Kun, Talya Malyarchuk z Ukrajiny a samozřejmě nesmím zapomenout na Abrahama B. Yehoshuu, legendu izraelské literatury. Vysoká koncentrace významných osobností na jednom místě byla zaručena. 

 

Myslelo se i na malé návštěvníky, ti se mohli kreativně projevit v programu Aleksandry Cieślak a  Magdaleny Rutové o neposedných knihách nebo v česko-španělském workshopu plném her a zábavy. Mnoho bloků bylo samozřejmě věnováno komiksům, jmenovitě například Křížem krážem komiksem, Spolu v bublinách, kde byl odhalen vítěz česko-polské soutěže a po němž následovala vernisáž. Za pozornost stála přednáška Franka Kinslowa o štěstí nebo António Lobo Antunes, který se ponořil do tématu uprchlíků ve 20. století. Milovníky thrilleru potěšila přednáška Robina Cooka, Drora Mišani a Jozefa Kariky, věnovaná tomuto oblíbenému žánru. Za emocionálně nejsilnější považuji debatu s polskou spisovatelkou Annou Janko o knize Pamatuješ, mami?

 

Mě osobně nejvíce zaujal program pro náctileté čtenáře, který se odehrával především v Humbook stanu. Sobotní nabídka byla bohatá, na pódiu se například mihli skvělí knižní autoři – Alžběta Bílková, Pavel Bareš, Anna Musilová a Miroslava Varáčková, debatovali o LGBT literatuře, prostor dostali redaktoři českých nakladatelství i mladí blogeři a sobotní program zakončil populární youtuber Kovy se svojí knihou Ovšem. Z takové nabídky se vybírá dobře!

 

Já jsem ale spíš než za přednáškami a programem vyrazila mezi stánky, jichž se na výstavišti nacházelo celkem dvě stě osm. Na Světě knihy totiž máte kompletní knižní nabídku na jednom místě, tudíž je těžké odolat a naopak snadné provětrat peněženku. Většina vystavovatelů nabízela sympatické veletržní ceny i další bonusy pro nakupující. 

 

Literární festival je také místem setkání, mohli jste narazit na známé a populární osobnosti nebo ho lze vnímat jako příležitost potkat se se stejně naladěnými přáteli a strávit s nimi nějaký čas v prostředí přátelském pro knihomoly. 

 

Z mého pohledu byl letošní ročník velice vydařený. Bohatý a pestrý program, který myslel na všechny věkové kategorie i čtenářské typy, přehledné uspořádání stánků, široká nabídka i přátelské prostředí ve mně zanechaly nesmírně pozitivní dojem. 

 

Svět knihy 2018

Svět knihy 2018

Svět knihy 2018

Komentáře   

 
vasma_x
0 Odp.: Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomolavasma_x 2018-05-29 21:46
Letošní svět knihy byl super, jen nebýt toho vedra v uzavřených prostorech. Jestli budou tu zničenou budovu spravovat, měli by zavést klimatizaci. :-?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení