Aktuality

Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomola

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
5

Svět knihy – to je mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který si nenechá uniknout žádný milovník literatury. Festival se každoročně odehrává v prostorách a v přilehlém okolí pražského holešovického výstaviště. Letošní 24. ročník odstartoval ve čtvrtek 10. května a trval až do nedělního odpoledne. Za symbolických 120 korun jste se mohli ponořit do světa knih a komiksů.

 

Záměrně zmiňuji slovo komiksů, protože v letošním roce si pořadatelé jako hlavní témata, která měla velký potenciál zaujmout svou aktuálností a popularitou, zvolili Komiks a Převratná literatura 20. století. Roli čestného hosta přijal Izrael, který zastupoval držitel Man Bookerovy ceny David Grossman a další významní izraelští spisovatelé a tvůrci. Dále Svět knihy navštívili zástupci z 28 zemí. 

 

Já jsem se na veletrh vydala v sobotu. I když v tento den zde obvykle bývá více lidí, naleznete zde i nejlepší program, který je natolik propracovaný a nabitý, že současně probíhá několik zajímavých akcí. Velmi lákavě vypadalo třeba setkání s Thomasem Hardingem, autorem knihy Dům u jezera, mezi další významné sobotní hosty patřil maďarský spisovatel Árpad Kun, Talya Malyarchuk z Ukrajiny a samozřejmě nesmím zapomenout na Abrahama B. Yehoshuu, legendu izraelské literatury. Vysoká koncentrace významných osobností na jednom místě byla zaručena. 

 

Myslelo se i na malé návštěvníky, ti se mohli kreativně projevit v programu Aleksandry Cieślak a  Magdaleny Rutové o neposedných knihách nebo v česko-španělském workshopu plném her a zábavy. Mnoho bloků bylo samozřejmě věnováno komiksům, jmenovitě například Křížem krážem komiksem, Spolu v bublinách, kde byl odhalen vítěz česko-polské soutěže a po němž následovala vernisáž. Za pozornost stála přednáška Franka Kinslowa o štěstí nebo António Lobo Antunes, který se ponořil do tématu uprchlíků ve 20. století. Milovníky thrilleru potěšila přednáška Robina Cooka, Drora Mišani a Jozefa Kariky, věnovaná tomuto oblíbenému žánru. Za emocionálně nejsilnější považuji debatu s polskou spisovatelkou Annou Janko o knize Pamatuješ, mami?

 

Mě osobně nejvíce zaujal program pro náctileté čtenáře, který se odehrával především v Humbook stanu. Sobotní nabídka byla bohatá, na pódiu se například mihli skvělí knižní autoři – Alžběta Bílková, Pavel Bareš, Anna Musilová a Miroslava Varáčková, debatovali o LGBT literatuře, prostor dostali redaktoři českých nakladatelství i mladí blogeři a sobotní program zakončil populární youtuber Kovy se svojí knihou Ovšem. Z takové nabídky se vybírá dobře!

 

Já jsem ale spíš než za přednáškami a programem vyrazila mezi stánky, jichž se na výstavišti nacházelo celkem dvě stě osm. Na Světě knihy totiž máte kompletní knižní nabídku na jednom místě, tudíž je těžké odolat a naopak snadné provětrat peněženku. Většina vystavovatelů nabízela sympatické veletržní ceny i další bonusy pro nakupující. 

 

Literární festival je také místem setkání, mohli jste narazit na známé a populární osobnosti nebo ho lze vnímat jako příležitost potkat se se stejně naladěnými přáteli a strávit s nimi nějaký čas v prostředí přátelském pro knihomoly. 

 

Z mého pohledu byl letošní ročník velice vydařený. Bohatý a pestrý program, který myslel na všechny věkové kategorie i čtenářské typy, přehledné uspořádání stánků, široká nabídka i přátelské prostředí ve mně zanechaly nesmírně pozitivní dojem. 

 

Svět knihy 2018

Svět knihy 2018

Svět knihy 2018

Komentáře   

 
vasma_x
0 Odp.: Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomolavasma_x 2018-05-29 21:46
Letošní svět knihy byl super, jen nebýt toho vedra v uzavřených prostorech. Jestli budou tu zničenou budovu spravovat, měli by zavést klimatizaci. :-?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení