Aktuality

Vyhlášení sedmého ročníku Ceny Česká kniha se blíží

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Od vyhlášení vítěze Ceny Česká kniha nás dělí už jen několik dní. Ve čtvrtek 10. května 2018 k tomu dojde v rámci pražského veletrhu Svět knihy. Kandidáti jsou již známí a jejich seznam naleznete na stránkách CČK zde.

 

Už podruhé hledá nejlepší českou knihu kromě odborné poroty i porota studentská, což vytváří zajímavé srovnání literárního vkusu mladé generace čtenářů s profesionálním pohledem. I když je potřeba zvážit, že účelem soutěže je především propagace české literatury v zahraničí a poroty určitě mají na paměti, že je potřeba respektovat přístupnost textu čtenářům v Polsku, Německu, ve Francii či v jiných zemích, přece jen je nápadný rozdíl v nominacích proti některým jiným soutěžím. Porotci Ceny Česká kniha dali přednost autorům jako je Alena Mornštajnová, Jáchym Topol, Václav Kahuda nebo Eugen Liška starší i mladší. Recenze mnohých z nominovaných knih naleznete na stránkách www.vaseliteratura.cz a většinou jde o texty, které jsme hodnotili rovněž kladně.

Kterou knihu byste zvolili vy, kdybyste měli možnost stát se jedním z porotců?

 

Soutěže

Aktuality

 • Paseka naživo. Nakladatelství poprvé zpřístupní veřejnosti slavný pražský dům od Jana Kotěry

  Cyklus autorských čtení v Nakladatelství Paseka spojí literaturu s architekturou. Zájemci budou moct poprvé navštívit slavný Laichterův dům, který na začátku 20. století navrhl Jan Kotěra, a halu s dekorativními vzory od Jana Preislera. První čtení v rámci cyklu Paseka naživo proběhne 23. srpna, debutující Anna Cima představí román Probudím se na Šibuji.

  Číst dál...  
 • Založena Česká akademie komiksu

  V pražském Café Neustadt byla v pondělí 25. června založena Česká akademie komiksu. Smyslem nového spolku je především s větší důstojností i propagací udělovat komiksové ceny Muriel, jejichž vyhlašovatelem od nynějška bude právě ČAK.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení