Aktuality

Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.


Příspěvky ve čtvrtletníku Partonyma jsou rozděleny do čtyř částí. Každé číslo otevírá Kontemplum, které si klade za cíl uvést čtenáře do tématu skrze recenze, eseje, odborné a populárně odborné články. Následuje Textáž, nejobsáhlejší oddíl, v němž mají své místo jak básnické tak prozaické příspěvky od známých i méně známých literátů. Tvůrčí část časopisu pak uzavírá Setkání, v němž čtenáři najdou rozhovor se zajímavou osobností literárního života. V posledním oddíle nazvaném výmluvně Kdo je kdo jsou umístěné medailonky publikujících autorů, výtvarníků a členů redakce, která časopis připravuje. Časopis vystřídal několik nakladatelů, v současnosti vychází pod hlavičkou Fakulty filozofické na Univerzitě Pardubice.

Umění zločinu / Zločinné umění

V tomto čísle naleznete zločin ve všech podobách, na tušené i netušené způsoby. Nejedná se pouze o klasické detektivky, ačkoli i ty zde mají své zastoupení. Kromě nich si v časopise přečtete nejen prózy, ale i poezii dotýkající se mnoha tváří, které v sobě zločinné chování skrývají. V Textáži najdete např. povídku Vlastimila Vondrušky (s ním je taktéž rozhovor v oddílu Setkání), nebo ukázku z připravovaného románu Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové Stříbrná iniciála.


Kompletní seznam autorů publikujících v tomto čísle: Martin Friedrich, David Mareš, Milan Rynt, Aneta Plšková, Kamil Princ, Irena Šťastná, Tomáš Koloc, Vlastimil Vondruška, Přemysl Krejčík, Alexander Scholz, Lubor Falteisek, Harry Hank, Jaroslav Jonáš, Milan Dušek, František Uher, Jaroslav Irovský, Radka Zíková, Jiří Walker Procházka, Klára Smolíková, Petr Poslední, Vladimír Novotný, Petra Němečková.


Seznam publikujících výtvarníků: David Černý – MaComix, Štěpánka Jislová, Slakinglizard, Tomáš Komínek.


Odkaz na elektronickou verzi čísla: http://partonyma.cz/ebooks/Partonyma_19-20_e-book.pdf

Meze textu / Meze prostoru

Dvojčíslo 21 – 22 je zaměřené na texty autorů, kteří překračují hranice žánrů, nebo má jejich tvorba výrazné intertextuální rysy, či se jedná o kosmopolitní autory. Své místo zde mají i překlady a recenze překladové literatury. V Textáži se tak např. vedle dosud nepublikované povídky Davida Zábranského (v rubrice Setkání s ním naleznete rozhovor) setkáte s básněmi v USA žijící literátky a výtvarnice Bronislavy Volkové, či se zápisky z Indonésie z pera Terezy Sylvy Klenorové.


Kompletní seznam autorů publikujících v tomto čísle: Tomáš Jireček, Michal Dunda, Tereza Sylva Klenorová, Aneta Plšková, Michal Téra, Ondřej Krystyník, Kamil Princ, Bronislava Volková, Ladislav Slezák, Tadeáš Dohňanský, Jiří Archalous, Vítězslav Kaprál, Primož Repar (v překladu Aleše Kozára), David Zábranský, Přemysl Krejčík, Ivo Harák, Aleš Misař, Veronika Kašparová, Milan Petrák, Tomáš Koloc, Lubomír Macháček, Jan Řehounek, Petr Poslední, Tereza Exnerová, Kateřina Korábková, Olga Roebuck, Attila Pató (v překladu Marty Pató), Carl E. Schorske (v překladu Pavla Panocha).


Seznam publikujících výtvarníků: Nikkarin, Martin Korec, Martin Šugár – MrFREAKE.


Odkaz na elektronickou verzi čísla: http://partonyma.cz/ebooks/Partonyma_21-22_e-book.pdf


Antologie Zřetelným místem nalomení

Za šest let časopisu se v Partonymě objevily stovky autorů, ať už prozaiků, či básníků. Výběr nejlepších veršotepců nyní, coby editor, uspořádal současný šéfredaktor Partonymy do připravovaného sborníku „Zřetelným místem nalomení“ s podtitulem Antologie básní časopisu Partonyma (2012-2017). Její vydání se chystá na červen tohoto roku u mladého nakladatelství Vedrusa.


Antologie představuje především texty, které v časopise dříve vyšly, ovšem někteří autoři (např. Radek Fridrich, Jiří Dědeček, Petra Strá, Jana Orlová nebo Básník Ticho) poskytli texty dříve nikde nepublikované, často z aktuálně připravovaných sbírek.
Kniha obsáhne na jedenatřicet básnických jmen, která se v průběhu let v časopise objevila. Jelikož již od počátku bylo tradicí, že Partonymu textově spoluvytvářeli i členové redakce, kteří se obvykle rekrutovali právě z přispívajících autorů, mají i zde zastoupení současní a bývalí literárně činní redaktoři časopisu.

Kompletní seznam publikujících autorů: Petr Borkovec, Aneta Čamová, Jarmila Hannah Čermáková, Jiří Dědeček, Radek Fridrich, Klára Goldstein, Tomáš Jireček, Michaela Horynová, Tereza Sylva Klenorová, Teodor Kravál, Přemysl Krejčík, Václav Krejčík, Dr. Krejzyberd, Radek Lehkoživ, Radek Malý, Michal „Márdi“ Mareda, David Mareš, Filip Mikuš, Aleš Misař, Eliška Kohlíčková, Jana Orlová, Aneta Plšková, Kamil Princ, Petra Strá, Michal Téra, Básník Ticho, Lukáš Trejbal, Lukáš Vavrečka, Bronislava Volková, Ladislav Vondrák, Jiří Žáček.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení