Aktuality

Píšete rádi? Jsou tady soutěže i výzva autorům

1 1 1 1 1 (1 hlas)
tyle=

Pokud rádi píšete a nepatříte zrovna mezi renomované autory, o něž se nakladatelství perou a předhánějí se v lákavých finančních nabídkách, máte možná na počítači v pomyslném šuplíku, jak se kdysi říkalo, řadu textů, o nichž si myslíte, že by je měli číst i jiní lidé, než jen nejbližší přátelé. Kam tedy s nimi?

 

Na internetu existuje mnoho stránek, kam je možno texty umístit a vystavit očím široké veřejnosti, zpravidla však narazíte na několik problémů. Tím prvním je přeplněnost takových stránek a tím i malá šance, že si čtenáři všimnou dobrého článku mezi nepřehlednou záplavou odpadu. S tím souvisí i otázka, zda je mezi čtenáři někdo, kdo může začínajícímu autorovi pomoct v kariéře. Za další zádrhel můžeme považovat nedostatek kvalitní zpětné vazby.

Existují však ještě jiné cesty, jak práce prezentovat. Pokud pomineme obesílání nakladatelství, což má smysl jen v případě, že má autor k dispozici ucelené dílo (román, básnickou či povídkovou sbírku) můžeme zkusit literární časopis nebo soutěž. Vyhlašovaných soutěží je velké množství, jejich seznam řazený podle data uzávěrky najdete na našich stránkách http://www.vaseliteratura.cz/souteze/literarni-souteze/255-prehled-literarnich-soutezi.html.  Jednu z nich, která má zajímavé téma a zajímavé lidi v porotě, jsem pro vás vybral.Právnická povídka 2016

Právnická fakulta Masarykovy univerzity vyhlašuje soutěž Právnická povídka 2016 o nejlepší povídku, fejeton nebo báseň s právní tematikou.
Idea této nové literární soutěže se zrodila na místní Katedře právní teorie a jejím cílem je nejen přispět k rozvoji právní stylistiky, ale utužit i vzájemné vztahy mezi světem práva a umění. Obě oblasti se totiž odedávna vzájemně inspirovaly. Soudní procesy se nejednou staly námětem děl velkých spisovatelů (ať už vzpomeneme Tolstého Vzkříšení, Camusova Cizince nebo Kafkův proslulý Proces) a ty následně i oblíbenou četbou mnoha soudců, advokátů a právních teoretiků. Někteří z nich je přitom dokonce neváhali citovat ve svých pracích. Snad se to může zdát překvapivé, ale na Kafkovo nebo Orwellovo jméno dnes můžeme narazit i v judikatuře Ústavního soudu České republiky!


Dobrá zpráva je, že se této soutěže může zúčastnit kdokoliv – ačkoliv je o právu, není určena výlučně pro právníky. Soutěžní texty, jejichž délka a forma nejsou nijak omezeny, je třeba odeslat spolu s oficiální přihláškou nejpozději do 31. 12. 2015 na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. O vítězích, kteří budou oceněni hmotnými cenami, rozhodne porota ve složení Blanka Čechová, Petr Hajn, Ivo Jahelka, Martin Škop a Miloš Večeřa. Vyhlášení výsledků proběhne v Brně 3. února 2016 formou literárního večera v prostorách domu Skleněná louka. Nejlepší texty budou zveřejněny v souborné publikaci.
Podrobnější informace o soutěži lze čerpat na oficiálních internetových stránkách povidka.law.muni.cz.Další možností je zkusit poslat povídku či báseň do dobrého literárního časopisu. Jeden z nich jsme vám už představili v článku http://www.vaseliteratura.cz/predstavujeme/predstavujeme/3979-lukas-vavrecka-partonyma.html. Čtvrtletník Partonyma v tuto dobu vyzval autory, aby poslali své příspěvky. Pochlubit se zveřejněním v tomto časopise má svou váhu, protože jde o publikování vedle renomovaných autorů, jako je Vlastimil Vondruška, Jiří Padavět nebo Ivana Myšková.


 

Partonyma – výzva autorům

 

Literární čtvrtletník Partonyma (www.partonyma.cz) připravuje nové číslo. V souvislosti s tím otevírá možnost publikace autorům prózy a poezie, ale také autorům odborných textů, esejí a recenzí.
Tématem tohoto čísla je „Padesát odstínů zeleně". Autoři mohou zasílat texty s přírodní tematikou, ale autorské invenci se meze nekladou, do zeleného tématu se schová mnohé.
Texty redakci zasílejte prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (prosíme autory, aby si prostudovali podrobnější informace k rozsahu a formátu zasílaných prací, umístěné na webu www.partonyma.cz). Redakce časopisu texty zhodnotí a po autorské uzávěrce (stanovena na 7. 1. 2016) autory informuje, zda budou jejich texty v časopise otištěny.

 

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení