Aktuality

Píšete rádi? Jsou tady soutěže i výzva autorům

1 1 1 1 1 (1 hlas)
tyle=

Pokud rádi píšete a nepatříte zrovna mezi renomované autory, o něž se nakladatelství perou a předhánějí se v lákavých finančních nabídkách, máte možná na počítači v pomyslném šuplíku, jak se kdysi říkalo, řadu textů, o nichž si myslíte, že by je měli číst i jiní lidé, než jen nejbližší přátelé. Kam tedy s nimi?

 

Na internetu existuje mnoho stránek, kam je možno texty umístit a vystavit očím široké veřejnosti, zpravidla však narazíte na několik problémů. Tím prvním je přeplněnost takových stránek a tím i malá šance, že si čtenáři všimnou dobrého článku mezi nepřehlednou záplavou odpadu. S tím souvisí i otázka, zda je mezi čtenáři někdo, kdo může začínajícímu autorovi pomoct v kariéře. Za další zádrhel můžeme považovat nedostatek kvalitní zpětné vazby.

Existují však ještě jiné cesty, jak práce prezentovat. Pokud pomineme obesílání nakladatelství, což má smysl jen v případě, že má autor k dispozici ucelené dílo (román, básnickou či povídkovou sbírku) můžeme zkusit literární časopis nebo soutěž. Vyhlašovaných soutěží je velké množství, jejich seznam řazený podle data uzávěrky najdete na našich stránkách http://www.vaseliteratura.cz/souteze/literarni-souteze/255-prehled-literarnich-soutezi.html.  Jednu z nich, která má zajímavé téma a zajímavé lidi v porotě, jsem pro vás vybral.Právnická povídka 2016

Právnická fakulta Masarykovy univerzity vyhlašuje soutěž Právnická povídka 2016 o nejlepší povídku, fejeton nebo báseň s právní tematikou.
Idea této nové literární soutěže se zrodila na místní Katedře právní teorie a jejím cílem je nejen přispět k rozvoji právní stylistiky, ale utužit i vzájemné vztahy mezi světem práva a umění. Obě oblasti se totiž odedávna vzájemně inspirovaly. Soudní procesy se nejednou staly námětem děl velkých spisovatelů (ať už vzpomeneme Tolstého Vzkříšení, Camusova Cizince nebo Kafkův proslulý Proces) a ty následně i oblíbenou četbou mnoha soudců, advokátů a právních teoretiků. Někteří z nich je přitom dokonce neváhali citovat ve svých pracích. Snad se to může zdát překvapivé, ale na Kafkovo nebo Orwellovo jméno dnes můžeme narazit i v judikatuře Ústavního soudu České republiky!


Dobrá zpráva je, že se této soutěže může zúčastnit kdokoliv – ačkoliv je o právu, není určena výlučně pro právníky. Soutěžní texty, jejichž délka a forma nejsou nijak omezeny, je třeba odeslat spolu s oficiální přihláškou nejpozději do 31. 12. 2015 na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. O vítězích, kteří budou oceněni hmotnými cenami, rozhodne porota ve složení Blanka Čechová, Petr Hajn, Ivo Jahelka, Martin Škop a Miloš Večeřa. Vyhlášení výsledků proběhne v Brně 3. února 2016 formou literárního večera v prostorách domu Skleněná louka. Nejlepší texty budou zveřejněny v souborné publikaci.
Podrobnější informace o soutěži lze čerpat na oficiálních internetových stránkách povidka.law.muni.cz.Další možností je zkusit poslat povídku či báseň do dobrého literárního časopisu. Jeden z nich jsme vám už představili v článku http://www.vaseliteratura.cz/predstavujeme/predstavujeme/3979-lukas-vavrecka-partonyma.html. Čtvrtletník Partonyma v tuto dobu vyzval autory, aby poslali své příspěvky. Pochlubit se zveřejněním v tomto časopise má svou váhu, protože jde o publikování vedle renomovaných autorů, jako je Vlastimil Vondruška, Jiří Padavět nebo Ivana Myšková.


 

Partonyma – výzva autorům

 

Literární čtvrtletník Partonyma (www.partonyma.cz) připravuje nové číslo. V souvislosti s tím otevírá možnost publikace autorům prózy a poezie, ale také autorům odborných textů, esejí a recenzí.
Tématem tohoto čísla je „Padesát odstínů zeleně". Autoři mohou zasílat texty s přírodní tematikou, ale autorské invenci se meze nekladou, do zeleného tématu se schová mnohé.
Texty redakci zasílejte prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (prosíme autory, aby si prostudovali podrobnější informace k rozsahu a formátu zasílaných prací, umístěné na webu www.partonyma.cz). Redakce časopisu texty zhodnotí a po autorské uzávěrce (stanovena na 7. 1. 2016) autory informuje, zda budou jejich texty v časopise otištěny.

 

 

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení