Aktuality

Říjnové akce v knihovnách

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
tyle=

Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

 

 

 

 

 

PROGRAM MĚSTSKÉ KNIHOVNY BEROUN

 

Knihofest
Celodenní festival zaměřený především na regionální autory a určený všem věkovým skupinám. Den plný zajímavých přednášek, setkání s autory, dobrého jídla a hudby. Akce se koná v rámci Týdne knihoven a Roku berounského medvěda v sobotu 10. října 2015 od 9:00 hod. Podrobné informace na webu www.knihovnaberoun.cz. Vstup volný.

Blanka Milfaitová – Příběh opravdové vášně
Svou knihu a životní příběh k nám v rámci své podzimní roadshow přiveze marmeládová královna Blanka Milfaitová. Beseda a autogramiáda ke knize Příběh opravdové vášně se uskuteční ve středu 21. října 2015 v 17:00 hodin v sále Klubu důchodců v 1. patře budovy knihovny. Vstupné dobrovolné.

Knihy v době panování Rudolfa II.
Výstava poskytuje náhled do života českých zemí v době, která zaujímá v dějinách českého knihtisku pozoruhodné místo. Vyznačuje se pokračujícím rozmachem vydávaných knih, jejich tematickou a literární rozmanitostí, vývojem typografické úpravy, rozvojem knižního trhu a budováním knihoven na různých společenských úrovních. Výstava Knihovědného oddělení Knihovny Akademie věd ČR bude k vidění do 29. října ve vestibulu knihovny.

Na Vršek a z Vršku
Retrospektivní výstava černobílých fotografií Lucie Suché z každodenního života lidí Černého vršku bude k vidění po celý měsíc říjen v prostorách oddělení pro dospělé a studovny.

Soboty na dětském
Zavítat na oddělení pro děti můžete v sobotu 31. října 2015 od 8:30 – 11:00 hodin.

 

 

 

TÝDEN KNIHOVEN V LIPNÍKU NAD BEČVOUV prvním říjnovém týdnu proběhne ve stovkách českých a moravských knihoven významná celostátní akce Týden knihoven, jejímž cílem je propagace a podpora četby, knih a knihoven. Motto letošního roku: „ Zažijte knihovnu jinak“. V Městské knihovně v Lipníku nad Bečvou zahájí Týden knihoven v pondělí 5. října akcí „Osobnosti čtou dětem.“ Veřejné čtení zahájí starosta města Ing. Miloslav Přikryl, číst přijde i zastupitel města Mgr. Ondřej Vlček či předsedkyně Rady starších náboženské obce Církve československé husitské v Lipníku nad Bečvou Jindřiška Boucníková. Návštěvníci uslyší ukázky z děl Karla Čapka, Boženy Němcové a o Mistru Janu Husovi.

Spisovatel Radek Malý bude besedovat s dětmi v úterý 6. října 2015 v rámci celostátní akce „Maraton čtení – autoři čtou svá díla v knihovnách“ a představí  knihu  Listonoš vítr. Čtvrteční beseda se bude věnovat připomínce 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. O jeho životě bude přednášet farářka Československé církve husitské Alena Milová.

Po celý týden bude ve studovně městské knihovny probíhat četba ukázek z děl Karla Čapka. Zapomnětlivých čtenářům nabídneme čtenářskou amnestii, tedy možnost vrátit půjčené knihy bez placení sankčních poplatků. Noví zájemci o čtenářský průkaz mohou v tomto týdnu získat bezplatnou registraci do konce kalendářního roku.

 

 

 

AKCE  V ČÍTÁRNĚ A KAVÁRNĚ AVION

 

Středa 7. 10. v 19:00
Klezmak a Marta Cienciala
Koncert židovské hudby. Akce se koná v rámci Dnů židovské kultury. Pořádá DDM Český Těšín

Čtvrtek 8. 10. od 17:00
Setkání s hebrejštinou ve workshopech
Příběh nebes a Dům chleba
Akce se koná v rámci Dnů židovské kultury. Pořádá DDM Český Těšín

Úterý a středa 13. - 14. 10.
Nové možnosti komunitní knihovny
Komunitní knihovna jako místo podpory lokálního kulturního dědictví, historie, literatury a tradic. Pořádá Městská knihovna Český Těšín, SLU Opava, SKIP ČR

Pátek 16. 10. v 18:00
Bez stereotypu
Polsko-slovenský literární salon
Zbigniew Machej a jeho hosté, Petr Šulej a Michal Habaj, budou diskutovat o tom, jaké jsou slovenské stereotypy o Češích a Polácích a jak se odrážejí v slovenské kultuře. Pořádá Městská knihovna Český Těšín. Vstupné 70 Kč

Úterý 20. 10 v 17:00
Rodopis, koníček na celý život
Přednáší Helena Voldánová, členka České genealogické a heraldické společnosti v Praze. Pořádá Muzeum Těšínska a Městská knihovna Český Těšín. Vstupné 50 Kč, pro členy klubu AKROPOL 30 Kč

Pátek 23. 10. v 16:30
Literární salon - křest knihy Jany Richterové: Zahrada/Lovec a návrat
Opavská autorka představí druhý a třetí díl své pětidílné série Zahrada, příběhu na pomezí fantazy
a magického realizmu. Pořádá Městská knihovna Český Těšín. Vstupné 50 Kč, pro členy klubu AKROPOL 30 Kč

Úterý 27. 10. v 9:00
Coolturní hodina aneb čteme německou literaturu
J.W. Goethe a jeho „Urfaust“ formou scénického čtení
Akce je určena pro středoškolskou mládež. Pořádá Městská knihovna Český Těšín, Obchodní akademie a Goethe institut. Vstup zdarma

Do 26. 11. 2015
Robert Mussacchio – Come fly w/me
Výstava koláží a kreseb
Pořádají Občanské sdružení „Půda“ a Městská knihovna Český Těšín

 

 

 

AKCE V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ OSTROV

 

Říjnové víkendy budou patřit józe a meditacím:
10. 10. – Kundalini jóga – lektorka: Lisa Marie Cunniff (Velká Británie)
18. 10. – Gongová meditace– lektorka: Šárka Handlová (Brandýs nad Labem)
24. 10. – Sat Nam Rasayan – terapeutka: Ingrid Šimková
31. 10. – Živé mantry – lektor a zpěvák: Shu Lip Ki (Rakousko)
31. 10. – Večerní koncert –  lektor a zpěvák: Shu Lip Ki (Rakousko)

 

 

 

PROGRAM MĚSTSKÉ KNIHOVNY V PRAZE

 


Autorské čtení pražských autorů - prozaik Václav Kahuda
Dům čtení, Ruská 192, Praha 10
7. 10. 18:00
Autorské čtení a diskuze s Václavem Kahudou, jedním z nejvýznamnějších autorů současnosti, jehož zatím poslední román Vítr, tma, přítomnost byl v letošním roce nominován na cenu Magnesia Litera za prózu.

Setkání s Pavlem Mandysem
Ostrovského (Na Skalce 29/972, Praha 5)
7. 10. 17:00
Zveme vás na setkání s publicistou, kritikem a redaktorem Pavlem Mandysem. Přijďte si popovídat o literatuře, anketě Magnesia Litera i o knihách, které byste si měli přečíst.
  
Překladatelské zákulisí
Dům čtení, Ruská 192, Praha 10
14. 10. 18:00
S překladateli krásné literatury a poesie Zbyňkem Rohlíkem (němčina) a Janem Komárkem (vietnamština) nahlédneme do zákulisí překladatelského řemesla. Večer připravila Obec překladatelů.

Scrabble na Opatově
Opatov (Opatovská 14/1754, Praha 11)
26. 10. 17:00
Hrajete rádi Scrabble a nemáte s kým? Chtěli byste se tuto hru se slovy naučit? Přijďte vybrané do pobočky Opatov.

Pulzující podoby současné české literatury
Dům čtení, Ruská 192, Praha 10
29. 10. 18:00
V rámci krátkých přednášek s následnou diskuzí chceme představit nový cyklus pořadů následujícího roku, který bude, v různých kontextech, mapovat současný český literární život a podoby současné české literatury.

 

 

 

KONCERTY V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ MOST

12. 10. 2015 African Project (Senegal)
26. 10. 2015 Wild & The Spirit (Kanada)
26. 11. 2015 Vlková & Zomer (Praha)
7. 12. 2015 Di Grine Kuzine (Berlín)
18. 1. 2016 Lord Bishop (Bronx, New York)
7. 3. 2016 Eddie Martin (Bristol, Velká Británie)
9. 5. 2016 Todd Wolfe Band (New York)
31. 5. 2016 Her & Kings County (New York)
13. 6. 2016 Chris Bergson (New York)
 

 

 

 

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení