Aktuality

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se blíží

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
img src=

Jeden z nejnavštěvovanějších knižních veletrhů se rychle blíží. Organizátoři opět pro návštěvníky připravili bohatý doprovodný program, v němž je možné se s autory seznámit, získat jejich autogram či s nimi prohodit pár slov. Dnes nakladatelství Hejkal vydalo první tiskovou zprávu k 25.ročníku veletrhu a také předběžné informace o tom, s kým se v rámci veletrhu můžeme setkat. Aktualizace 7.10.2015 7:10.

 

 

25. Podzimní knižní veletrh
První tisková zpráva ke dni uzávěrky přihlášek - 31. srpna 2015

Jubilejní 25. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 9. a 10. října 2015 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.
Veletrh - tehdy ještě trh - jsem poprvé pořádala v roce 1991, a když jsem ho začala připravovat, nikdo nevěřil, že se vůbec uskuteční, natož že se bude ještě někdy opakovat. Díky zájmu nakladatelů, spisovatelů, odborných návštěvníků i čtenářů  se v letošním roce veletrh bude opakovat už po dvacáté páté.
Na letošní ročník je přihlášeno 163 nakladatelů. Většina vystavovatelů jezdí na veletrh už mnoho let (k těm nejstálejším patří mj. Atlantis, Portál, Volvox Globator, Host, Argo, Meander, Dauphin, Olympia, Šulc-Švarc, Toužimský a Moravec, Moba, Academia, Epocha, Lingea, Dobrovský, Vyšehrad, Prometheus, Mladá fronta, Svatošovo nakladatelství, Druhé město, Paseka, Baset, Pavel Mervart a také několik univerzitních nakladatelství: Karolinum, Vutium, CERM, nakladatelství Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého). Každý rok přibývají i noví vystavovatelé - letos poprvé přijíždí koncern Albatros Media a dále zajímavá nakladatelství Broken Books, Dar Ibn Rushd, Fotoaso, Omega a další.
Veletrh má za sebou téměř čtvrtstoletí a není proto překvapivé, že jeho mottem je Nekonečný proud času. Plynutí času a ponory do moderní i starší historie jsou v této době tématem celé společnosti. Nejenom Podzimní knižní veletrh je jubilejní. Výročí slaví i řada nakladatelů - nakladatelství Jota oslaví své čtvrtstoletí unikátním průvodcem Petra Nosálka po místech Paměti národa, Volvox Globator veletržním přípitkem jubilejním pivem. Velký kus cesty ušla i svoboda (je o dva roky starší než veletrh) a také Česká republika (ta je  o rok mladší). Není proto divu, že historickým tématům je věnována velká část doprovodného programu. Jiří Padevět představí svou knihu o konci 2. světové války Krvavé finále, František Niedl nás provede Krajinou nočních jezdců z 15. století, Petr Čornej bude hovořit o Stížném listu české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa, s Petrem Horou Hořejšem se budeme toulat nejen českou minulostí, knihkupec Vráťa Ebr se tentokrát představí jako hrdina knihy Narozen na popravišti, Jaroslav Čejka uvede kontroverzní román o nedávné minulosti Most přes řeku zapomnění, Věra Sosnarová bude vyprávět o dvaceti letech, které přežila v sovětském gulagu, legendární slovenský autor Anton Hykisch představí český překlad svého románu Rozkoše dávných časů...
Historie bude možná hlavním, ale zdaleka ne jediným tématem a hostem veletrhu. V doprovodném programu se představí mnoho skvělých českých autorů - prozaiků i básníků (Michal Viewegh, Sylva Fischerová, Martin Vopěnka, Lenka Procházková, Tomáš Míka, Martin Reiner, Ivan Kraus, Olga Walló, Eda Kriseová, Jan Pavel, Olga Stehlíková, Michal Šanda, Dora Čechova, Martin Jun, Eva Hauserová, David Zábranský a řada dalších). Řada programů je určena dětem: nakladatelství Fraus představí zábavnou matematiku metodou profesora Hejného, Obec překladatelů přiveze zábavnou překladatelskou dílnu Kateřiny Klabanové pro žáky druhého stupně základních škol, Grada nabídne setkání s autorem fenomenálních Oprásků sčeskí historje, Petra Dvořáková uvede svou novou dětskou knihu z nakladatelství Host nazvanou Flouk a Líla...
Jako každý rok se na veletrhu i v doprovodném programu představí široké spektrum literatury faktu. politik Petr Fiala představí knihu esejů Na konci bezstarostnosti, politolog Josef Mlejnek jr. knihu Kuře v hrnci a křeček v kole, botanik Václav Větvička bude podepisovat svou novou knihu, Zdeněk Lyčka bude číst z knihy Na kajaku z Prahy do Severního moře.
Překladatele bude na veletrhu zastupovat velmi oblíbený Martin Hilský, jehož shakespearovské přednášky patří vždy k vrcholům veletrhu, a Josef Mlejnek - ten představí své překlady dvou knih na ruské téma - Prokletí impéria Pawla Rojeka a Svatou Rus Alaina Besancona. Skandinávský dům upozorní na podzimní novinky ze severu Evropy, mj. veselý román finského humoristy Arta Paasilinny Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude.
Novinkou je i několik zajímavých "kolektivních pořadů" , v nichž se představí sdružení amatérských literátů a literátek Druhá múza, Šest nevinných autorů dechberoucího detektivního románu z nakladatelství Pavel Mervart a několik autorů a redaktorů Pravého domácího časopisu.
Letošní novinkou  je také účast několik zahraničních překladatelů české literatury, kteří přijíždějí na pozvání veletrhu a Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Jsou to Christa Rothmeier a Johanna Posset z Rakouska, László G. Kovács z Maďarska, Julia Rozewicz z Polska, Eero Balk z Finska, Margarita Kyurkchijeva z Bulharska, Guiseppe Dierna z Itálie a několik studentů bohemistiky z Ukrajiny. V programu, nazvaném Trh spisovatelů, jim své knihy k překladu nabídnou přímo autoři.
Dalšími zahraničními účastníky veletrhu budou česko-rakouský prozaik Stanislav Struhar (představí nový román Důvěrně známé hvězdy domova), několik slovenských autorů z Nitry (Noro Ölvecký, Eva Šranková, František Kozmon a Janka Chmelová) a tři ruští básníci Saša Makarov, Viktor Koval a Andrej Rodionov.
K již tradičním cenám Kraje Vysočina, Města Havlíčkův Brod a Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější knihy veletrhu a ceně Littera Astronomica letos přibudou tři zvláštní ceny. Havlíčkův Brod jimi chce poděkovat třem osobnostem, které výrazně přispěly k úspěchu Podzimního knižního veletrhu - jejich jména budou zveřejněna na slavnostním večeru 9. října ve 20 hodin. Ocenění si už bohužel nepřevezme první navrhovaný, spisovatel Ludvík Vaculík.
Velké poděkování si ovšem zaslouží i mnoho dalších skvělých lidí, firem a institucí, bez nichž by veletrh neexistoval. Děkuji proto hlavnímu sponzorovi Tiskárnám Havlíčkův Brod, a.s., Literárním novinám, Mezinárodnímu PEN klubu a jeho českému centru, Krajské knihovně Vysočiny, Českému rozhlasu Region, České astronomické společnosti, Galerii výtvarného umění a Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Městu Havlíčkův Brod a Kraji Vysočina, cestovní kanceláři M Tour, firmě Pozdní sběr, havlíčkobrodské pobočce UniCredit Bank, internetové televizi Cesty k sobě a nekonečnému proudu dalších příznivců. Největší poděkování patří nakladatelům, spisovatelům a čtenářům - návštěvníkům veletrhu.

25. Podzimní knižní veletrh se koná v Kulturním domě Ostrov, Na Ostrově 28 v Havlíčkově Brodě. V pátek 9. října je otevřeno od 10 do 19 hodin, v sobotu 10. října od 9 do 17 hodin.
Dvoudenní slosovatelná vstupenková knížečka stojí 50 Kč, při předložení kuponu loňské vstupenky 10 Kč. Snížené vstupné pro handicapované návštěvníky je 30 Kč. Lidé, kteří mají v době veletrhu, tedy 9. nebo 10. října narozeniny, členové České astronomické společnosti, českého a mezinárodního PEN klubu a děti, které ještě nechodí do školy, mohou veletrh navštívit zdarma.
Dvoudenní slosovatelná vstupenka opravňuje nejenom k opakované návštěvě knižního veletrhu (třeba i více členů jedné rodiny), ale v době veletrhu platí i do Galerie výtvarného umění a Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Vstupenka obsahuje slosovatelný kupon. Slosování bude probíhat během veletrhu dvakrát: v pátek v 18 hodin v literární kavárně Petrkov na balkoně a v sobotu v 16 hodin ve velkém sále Kulturního domu Ostrov. Ti, kdo odevzdají vyplněný kupon, mohou vyhrát velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger, nakladatelství Metafora, Jota, Šulc-Švarc, Hejkal a dalších, zájezd do maďarských termálních lázní a kolekce alsaských vín  od cestovní kanceláře M Tour a společnosti Pozdní sběr, vstupenky na koncert Rock for Book 2015 a další zajímavé ceny. Podmínkou získání ceny je být přítomen při losování a přijít si cenu osobně převzít.
Vstupenka na 25. Podzimní knižní veletrh má podobu knížečky a obsahuje kupony na slevy u stánků několika vystavovatelů (nakladatelství Mladá fronta,  Metafora, Šulc-Švarc, Grada, Masarykova univerzita, Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s., Hejkal) a další zajímavé nabídky (vstupenky do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, slevu na vstupenku na koncert Rock for Book 2015, slevový kupon při nákupu zájezdu v cestovní kanceláři M TOUR a kupon na zlevněnou vstupenku na příští 26. Podzimní knižní veletrh. Bude se konat 14. a 15. října 2016 a jeho mottem budou úvodní slova české hymny: Kde domov můj?

Podrobnější informace lze získat na stránkách www.hejkal.cz.

Doprovodný program veletrhu najdete zde.

22.9.2015 21:30

Byla vydaná druhá tisková zpráva zde

1.10.2015 20:20

Byla vydaná třetí tisková zpráva zde

7.10.2015 7:10

Byla vydaná čtvrtá tisková zpráva zde

Aktualizovaný program zde

 

 

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení