Aktuality

Polabský knižní veletrh 2009

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
soba 100x100
Polabský knižní veletrh na výstavišti v Lysé nad Labem má sice komorní rozměry, o to lepší však poskytuje  prostředí vystavovatelům i návštěvníkům. Jeho již šestý ročník se uskuteční od 3. do 6. září 2009.

Kromě nakladatelů a prodejců  se budou prezentovat například i Spolek českých bibliofilů,  Středočeská vědecká knihovna Kladno, Památník Karla Čapka na Strži, Památník národního písemnictví, Česká společnost Sherlocka Holmese či Polabské muzeum v Poděbradech.

Vedle komerčního prodeje, představení nakladatelských edičních programů a prezentace činnosti literárních institucí je pro návštěvníky připraven i zajímavý doprovodný program: udílení nakladatelských cen – za dětskou literaturu, literaturu pro hobby, knihy o cestovním ruchu, za historickou literaturu a cena Klubu čtenářů Bohumila Hrabala – křty knižních novinek, literární besedy a autorská čtení, „permanentní“ autogramiáda, živé vysílání Českého rozhlasu 2 – Praha...

Ve čtvrtek 3. září, po zahájení šestého ročníku Polabského knižního veletrhu v 10 hodin, převezme Cenu Polabského knižního veletrhu za mimořádný přínos pro českou literaturu spisovatel Jiří Stránský.
Jiří Stránský se v posledních letech zapsal do širokého povědomí především jako autor literární předlohy k televiznímu seriálu Zdivočelá země. Patří k okruhu perzekvovaných spisovatelů v době komunistického režimu, devět let strávil v kriminálech, nesměl publikovat. Teprve po roce 1889 mohl znovu začít psát a vydávat knihy, v roce 1990 se stal spisovatelem z povolání, ale ještě téhož roku přijal nabídku pozice vedoucího v zahraničním oddělení Českého literárního fondu. Roku 1992  byl zvolen prezidentem Českého centra PEN klubu a roku 1995 se stal předsedou Rady Národní knihovny, které předsedal do roku 1998.  Po předání ceny a besedě s Jiřím Stránským proběhne autogramiáda.
V předchozích dvou letech obdrželi Cenu veletrhu básník Jiří Žáček a spisovatelka Marie Kubátová.

Ze zajímavých osobností, které se zúčastní, lze namátkou jmenovat historika umění prof. Františka Dvořáka, fotografa Františka Dostála,  cestovatelku Zuzanu Samkovou, spisovatele Radovana Dršatu a recitátora Jiřího Brože, herce Zdeňka Srstku…

Jedním z hostů veletrhu se stane také spisovatelka a scénáristka Eva Kantůrková. Eva Kantůrková vystudovala filosofii a historii na FF Univerzity Karlovy. Pracovala jako novinářka a v Čs. ústředí knižní kultury. Stala se signatářkou Charty 77, rok strávila bez soudu ve vyšetřovací vazbě, navzdory tomu se v roce 1985 stala mluvčí Charty 77. Patřila mezi zakladatele Občanského fóra, byla poslankyní České národní rady, v letech 1994–1996 předsedkyní Obce spisovatelů. Napsala řadu próz, z nichž nejznámější, díky zpracování do televizního seriálu, je román Přítelkyně z domu smutku.
Beseda s Evou Kantůrkovou pod záštitou nakladatelství Ideál se uskuteční v sobotu 5. září ve  13 hodin, po ní bude následovat autogramiáda.
Ve stejný den proběhne křest Receptáře, jehož kmotrem bude populární herec Zdeněk Srstka,  na Aljašku za medvědy zavede zájemce spisovatelka a fotografka Zuzana Samková, o knihách a esoterice bude vyprávět Tanya Kejvalová, spontánní a intuitivní kresbu dětí i dospělých osvětlí Jarmila Beranová a svoje verše ze sbírek Znamení torza a Návraty bude číst Olga Szymanská.

Zájemci si mohou stáhnout z www.vll.cz volnou vstupenku.

Soutěže

Aktuality

 • Pozvánka na KNIHEX 2019

  V neděli 19. 6. se od 10 do 20 hodin bude konat už šestý knižní jarmark Knihex, který představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci pod širým nebem, tentokrát na novém místě, a to na ostrově Štvanice v okolí Vily Štvanice.

  Číst dál...  
 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení