Aktuality

Čeští tvůrci kreslí králíka pro dobrou věc!

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kralik

Usagi Yojimbo. Králík samuraj. Hrdina příběhů zasazených do středověkého Japonska, příběhů vycházejících jak z legend, tak ze slavných asijských filmů a komiksů. Tato komiksová série se stala hitem i u nás (u nakladatelství Crew se na říjen chystá už dvaadvacátá kniha – Příběh Tomoe) a její autor, Stan Sakai, dokonce navštívil Prahu a do umdlení podepisoval davům čtenářů výtisky a na požádání kreslil každému nádherné obrázky.

 

knihaBohužel, i talentované a oblíbené lidi postihují tragédie. Manželka Stana Sakaie vážně onemocněla, potřebuje nepřetržitou péči a nemocenské pojištění ani zdaleka nepokryje náklady na léčbu. A jelikož je Stan oblíbený nejen mezi čtenáři, ale i mezi svými kolegy, rozhodli se ostatní kreslíři, že ho podpoří. Ti nejslavnější tvůrci světa nakreslili či namalovali svou verzi Usagiho, dali ji do dražby a celý zisk věnovali na léčbu Sharon Sakaiové. Mezi kreslíři se objevili tvůrci dobře známí i u nás – Matt Groening (Simpsonovi), Craig Thompson (Pod dekou), Juanjo Guarnido (Blacksad), James O´Barr (Vrána), John McCrea (Hitman) či Frank Cho (Liberty Meadows).

A vzhledem k tomu, že i v Čechách je Stan Sakai obrovsky oblíbený a populární, rozhodla se Crew spolu s Komiksáriem k celé akci přidat. Zaštítili celý projekt a oslovili české autory. A výsledek byl ohromující. Celý výkvět českých tvůrců nakreslil svou verzi Usagiho Yojimba!

Akce vyvrcholila na letošním Crweconu, kde proběhla velkolepá dražba obrazů českých výtvarníků. Akce se zúčastnila taková jména jako Nikkarin (130 – Odysea), Dan Černý (Fanouš – Továrna zkázy), Petr Kopl (Štěky Broka Špindíry), Mikuláš Podprocký (Divočina), Branko Jelínek (Oskar Ed), Karel Jerie (Candide: Král Bulharů), Tomáš Chlud (Kája a Filip), Petr Včelka (Ještě jsme ve válce), Lucie Lomová (Divoši) a mnoho dalších. Ti, kteří to nestihli nebo na které se už nedostala řada, byli pak ještě draženi na stránkách Crwe či Komiksária.

A i po téhle stránce byla tato charitativní akce obrovský úspěch. Celkem se vydražily obrazy za téměř 40 000 korun. Výherci získali opravdu nádherné originály a na podporu Stana Sakae poputovalo kromě celé této částky (nikdo z účastníků si za práci na akci nic nevzal) ještě dalších 25 000 přímo od Crwe, čímž se zaslaná částka dostala na 3 000 dolarů.

USAGI A STAN

Stan Sakai se narodil 25. 3. 1953 v japonském Kjótu, ve věku dvou let se ale odstěhoval s rodinou na Havaj a žil tam až do skončení vysoké školy. Odtud pak přesídlil do Kalifornie, kde žije a tvoří dodnes. Japonské kořeny mu tak dávají náhled na kulturu a historii ostrovů vycházejícího slunce, jakého by gaidžin zřejmě nikdy nebyl schopen. Stejně dobře však rozumí i kultuře americké a podřizuje jejím potřebám svůj tvůrčí projev. Dalo by se proto říct, že jeho dílo stojí jakoby mezi dvěma světy, čímž nabývá exotický nádech pro obě strany.

Stan začal u komiksu docela skromně, kreslil jen písmena do bublin pro slavného Sergia Aragonése, než si zkusil nějaké vlastní příběhy... a po pár pokusech roku 1984 objevil to pravé. Králičího samuraje Usagiho Yojimba.

Příběhy o králíkovi-samuraji začínaly původně jako prosté samurajské historky, většinou vycházející z příběhů, které se tradovaly o skutečném Mijamotovi Musašim. Sakai se ovšem inspiroval jak japonskými legendami, tak i historií, filmy a komiksy, takže v příbězích můžeme potkat kromě bojovníků, duchů a démonů například i slepého šermíře jménem Zato Ino (předlohou je filmová postava Zato Ichi, naposled k vidění v podání Takešiho Kitana) či nájemného vraha Osamělého kozla a kůzle (pocta manga sérii Lone Wolf and Cub). Postupem času tak vzniklo rozsáhlé dílo plné originálních postav s propracovanými vztahy, důmyslnou historií a vlastním vývojem. A hlavně, s neskutečnou oblibou mezi čtenáři. Jak díky silným příběhům, tak kresbě.

Do této chvíle vyšlo 28 knih Usagiho Yojimba plus dva speciály. My můžeme hrdě prohlásit, že v Čechách už jich vyšlo 21 – a oba speciály!

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení