Aktuality

Český bestseller 2012

1 1 1 1 1 (1 hlas)
ruka

Na Pražském orloji odbila osmá hodina večerní a umíráček sochy Kostlivce ukončil nejen část dne, ale také doprovázel konec literárního roku 2012 s bestsellery, které přinesl. Čtrnáctý ročník Českého bestselleru oceňoval 26. ledna 2013 autory a nakladatele nejprodávanějších knih v síti knihcentrum.cz za loňský rok. Slavnostní galavečer se konal v kongresovém sále pražského hotelu DUO a provázal nás jím Lukáš Hejlík – známý autor projektu Listování.vitezMy v tuto chvíli již známe vítěze v ed kategoriích. Z pěti nominovaných v dané kategorii zvítězil vždy jeden, který si odnesl křišťálovou sošku a plaketu, a hlavní vítěz (kategorie Česká beletrie pro dospělé) si již může doma na poličku vystavit sošku Olbrama Zoubka, která má podobu ženy vystupující z knihy.

V kategorii Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé zvítězili Anna Strunecká s Jiřím Patočkou (nakladatelství TRITON) se svojí knihou Doba jedová 2; v kategorii Zdraví a životní styl se na prvním místě umístila Alena Doležalová (nakladatelství DONA), která je i živým důkazem toho, že její vítězná kniha Domácí krabičková dieta funguje; z kategorie Kuchařky lidé nejvíce využili knihu Kouzlo kuchyně Čech a Moravy (nakladatelství PRAKUL) Romana Vaňka, který si pochvaloval, jak kniha pěkně vydělává; v kategorii Biografie čtenáře nejvíce zaujala kniha Pavel Horváth: Můj příběh nekončí (nakladatelství TERRA) od autora Jana Paličky, cenu si převzal kromě autora a nakladatele i samotný ústřední hrdina tohoto příběhu, což by samozřejmě v jiné kategorii nebylo možné; cenu za nejprodávanější komiks si odneslo nakladatelství ČTYŘLÍSTEK za knihu Hvězdné příběhy čtyřlístku; v kategorii Fantasy byly nominovány jen zahraniční tituly, z kterých zvítězil Inheritance Christophera Paoliniho (nakladatelství FRAGMENT) a předčil tak např. i Hunger Games Suzanne Collinsové nebo Šňupec Terryho Pratchetta; z Překladové beletrie pro děti a mládež vyhrál titul Deník malého poseroutky: Ponorková nemoc (nakladatelství COOBOO) Jeffa Kinneyho, kterého nepřekonala ani jinak jistě vychytralá Babička drsňačka nebo Doktor Proktor a prdicí prášek; pro nikoho jistě není překvapením, že v kategorii Překladová beletrie pro dospělé obdrželo cenu nakladatelství XYZ s knihou Fifty Shades of Grey autorky E. L. James, která vyvolala podle Václava Kadlece (ředitel ALBATROS MEDIA) populační boom porodnosti; vítěz kategorie Česká beletrie pro děti a mládež je důkazem toho, že nejprodávanější knihou se může stát i titul vydaný koncem roku, jako je tomu u Dědečku, vyprávěj (nakladatelství MLADÁ FRONTA) úspěšného autora Ladislava Špačka; poněkud výjimečnou kategorií je cena za nejprodávanější audioknihu na serveru audioteka.cz, která je důkazem toho, že poslech knih se u nás bezpochyby uchytil a kterou si odneslo nakladatelství PRÁH s knihou Steve Jobs autora Waltera Isaacsona, kterou převyprávěl oblíbený vypravěč audioknih Martin Stránský; a konečně vítězem v kategorii Česká beletrie pro dospělé, a tím i absolutním vítězem Českého bestselleru 2012 se stala kniha Žítkovské bohyně (nakladatelství HOST) Kateřiny Tučkové, která si bohužel cenu nemohla převzít osobně, neboť se právě nacházela v dalekých končinách Asie.

Zbytek večera po slavnostním vyhlášení doprovázel bohatý raut, na kterém nechyběla ani čokoládová fontána, a následně hudební program v podobě kapely Šajtar a DJe Radovana Trubáka a výuka latinskoamerických tanců, kterou vedli taneční mistři Brigita a Zdeněk Chlopčíkovi. Zúčastnění měli také možnost vyzkoušet své štěstí v tombole, která byla plna zajímavých cen. Při odchodu každý host dostal dárky od sponzorů (diáře, klíčenky, záložky do knih apod.).

V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného než vyhlížet další potenciální bestsellery, které bude čekat ocenění v příštím polokulatém patnáctém ročníku Českého bestselleru. 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení