Aktuality

Taťána Kuchařová křtila pamětnické kalendáře Aleše Cibulky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Je pravidlem, že v září se křtí kalendáře Aleše Cibulky na další rok. Nesmělo to být jinak ani letos. Opět U Mrtvého ptáka se sešli ti, kteří kalendáře připravili, ti, kteří s Alešem vzpomínali, i ti, o kterých se v nich píše. Jsem přesvědčena, že jakmile se ze křtu Aleš Cibulka vrátil domů, okamžitě usedl ke klávesnici a začal tvořit koncepci kalendářů pro rok 2014. On žije děsivě.kalendarPředstavovat podrobně Kalendář pro filmové pamětníky a Kalendář pro televizní pamětníky je asi zbytečné. Snad každý z nás se s jedním z těchto stolních kalendářů setkal. Hezky se jimi listuje, texty jsou přehledné a laskavý styl Aleše Cibulky stimuluje každodenně k pozitivnímu pohledu na svět.

Kalendáře na rok 2013 pokřtila (tradičně v restauraci U Mrtvýho ptáka) v úterý 18. září 2012 Miss World 2006 Taťána Kuchařová. Seznámili se, jak Aleš prozradil a Taťána potvrdila, u kadeřníka, dali se do řeči a zjistili, že mají společnou lásku – staré české filmy. Proto Taťána Kuchařová ráda slíbila, že se stane kmotrou nových kalendářů. V úterý polibkem (čili netradičně) kromě kalendářů pokřtila i knihu Černobílé idoly i jiní 2. V šatech Adiny Mandlové jí to moc slušelo a Aleš Cibulka vedle ní jen zářil. Blesky fotoaparátů cvakaly, přítomní hosté se dobře bavili, atmosféra byla (jako každoročně) plná pohody.

Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky 2013

V pořadí již pátý, jubilejní Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky na rok 2013 nabídne střípky ze života filmových idolů 30. a 40. let a unikátní fotografie z nedávno objevené soukromé sbírky.

Milovník černobílých snímků Aleš Cibulka opět podnikl řadu pátrání, aby ukázal nové fotografie oblíbených herců a hereček a aby se zamyslel nad jejich osudy i rolemi.

Nechybí perličky a zajímavosti o prvních dámách filmu, jako je Adina Mandlová, Lída Baarová nebo Nataša Gollová, ale ani vzpomínka na Zitu Kabátovou, která ve svých 99 letech letos navždy odešla. Samozřejmostí jsou zajímavosti o nositelích zvučných jmen jako Oldřich Nový, Vlasta Burian nebo Jaroslav Marvan.

Kalendárium obsahuje důležitá životní data, výročí, premiéry a další významné události filmového světa. V prvním týdnu je přichystána nová fotografická soutěž o 20 kalendářů na rok 2014.

Cibulkův kalendář pro televizní pamětníky 2013

V pořadí již třetí kalendář s televizními osobnostmi, které v roce 2013 oslaví životní jubileum, je tentokrát zaměřen také na důležité mezníky v šedesátileté historii televizního vysílání.

V nových postřezích ze světa před i za kamerou představí autor Aleš Cibulka herce, režiséry, moderátory, scenáristy, dramaturgy a jejich díla a také řadu dalších osobností spojených s televizním vysíláním. Letos si přečtete třeba o Pavlu Šporclovi, Zdeňku Troškovi, Libuši Šafránkové nebo Ewě Farně a připomenete si seriál Náhrdelník, Nemocnici na kraji města a také vás čeká pan Vajíčko.

Každému týdnu náleží nová fotografie vypátraná v archivech a depozitářích a v kalendáriu jsou vtělena důležitá data pro vysílání Československé, potažmo České televize, která slaví v roce 2013 šedesáté narozeniny. Pro všechny je připravena fotografická soutěž o dvacet kalendářů na následující rok.

Pro zajímavost:

+ Cibulkův kalendář pro televizní pamětníky se věnuje také významnému oslavenci – šedesátiny slaví v roce 2013 sama televize!
+ Knize Černobílé idoly i jiní 2 věnoval svou předmluvu Vladimír Páral, protože tu první považuje za jednu ze tří nejlepších knih, které četl v roce 2010.
+ Kniha Černobílé idoly i jiní 2 je druhým úspěšným pokračováním a obsahuje celé tři rozsáhlé kapitoly o významných mužích černobílého filmu – Wilému Prunerovi, Františku Čápovi a bratrech Blahníkových. V předchozím díle byla věnována pozornost dámám – herečkám.
+ Ohlasy na kalendář, mnohdy s příspěvky pro autorovo pamětnické pátrání, přicházejí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.
+ Podle Cibulkova kalendáře se řídí v New Yorku mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová, na svém pracovním stole ho mají Eva Pilarová či Petra Janů, mezi jeho příznivce patří i Jiřina Jirásková či Hana Maciuchová.
+ Na přípravě pamětnických kalendářů každoročně spolupracují i potomci slavných hvězd 30. a 40. let minulého století, např. Marie Hakenová, Anna Ferencová, Pavlína Filipovská nebo Jiří Štěpnička.

 

 

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení