Aktuality

Zpráva o příjezdu Joy Fieldingové

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
autor

 

V rámci evropského turné přijíždí Joy Fieldingová, královna kanadského psychothrilleru. Autogramiády proběhnou v Brně, v Plzni a v Praze. U nás bylo prodáno 900 tisíc výtisků románů Joy Fieldingové !Tisková konference s Joy Fieldingovou se koná ve středu 17. října 2012 v 11 hodin v Restaurantu Parnas, Smetanovo nábřeží 1012/ 2, Praha 1.knihaAutogramiády Joy Fieldingové v ČR

Úterý 16. října 2012, 17.00 Brno, KNIHY DOBROVSKÝ, Joštova 6
Středa 17. října 2012, 17.00 Praha, Palác knih Luxor, Václavské nám. 41
Čtvrtek 18. října 2012, 17.00 Plzeň, NC Plzeň Plaza, Radčická 2861/2

Kanadská spisovatelka Joy Fieldingová (dále JF) se narodila jako Joy Teppermanová 18. března 1945 v Torontu. Příjmení Fieldingová přijala na počátku své literární kariéry jako poctu anglickému spisovateli z 18. století Henrymu Fieldingovi.

JF odjakživa milovala psaní a také v něm vynikala. Už v osmi letech poslala svou první povídku do dětského časopisu. Také rok co rok o letních prázdninách psala divadelní hry, které společně s kamarády inscenovala před rodiči. Ve dvanácti letech napsala svůj první televizní scénář – příběh dvanáctileté dívky, která zavraždí rodiče.

JF pokračovala v psaní celé dospívání a patřila k žákům, kteří byli v hodinách angličtiny vyzýváni, aby své slohy přečetli nahlas. V posledním ročníku střední školy  angličtinář celé třídě oznámil, že z Joy bude spisovatelka. JF však během studia anglické literatury na torontské univerzitě zlákalo herectví. Odhodlána stát se herečkou si zahrála ve dvou desítkách univerzitních produkcí a zaujala ve studentském filmu. V roce 1966 završila studium bakalářským titulem a vrhla se do hraní naplno. Přestěhovala se do Los Angeles, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Mezi nejsilnější zážitky z Hollywoodu počítá svou roli v jedné epizodě kultovního seriálového westernu Gunsmoke a políbení Elvise Presleyho. Přivydělávala si prací v bance a ve zbývajícím čase znovu koketovala s psaním, tentokrát románu. Po třech letech se vrátila do Toronta a nějakou dobu ještě příležitostně účinkovala v reklamách, dokud ji psaní nepohltilo úplně.

O psaní JF říká, že jsou to jediné okamžiky v jejím životě, kdy má pocit naprosté kontroly. Jako dítě si mnohem déle než její vrstevnice hrála s vystřihovacími panenkami, protože při vymýšlení jejich osudů mohla naplno projevit svoji fantazii. A to dělá i dnes – jen panenky nevystřihuje z papíru, ale vytváří je na stránkách knížek. Její knihy, jejichž hrdinkami jsou převážně ženy v okamžiku životní krize, se záhy vyšplhaly na žebříčky bestsellerů po celém světě a překládají se do více než 25 jazyků. Řada z nich se dočkala filmové a televizní adaptace (Jane utíká, Ta druhá, Teď neplač, Nic mi neprozrazuj atd.).

Literárním terénem Fieldingové jsou problémy, se kterými se potýkají moderní ženy. Její hrdinky si často připadají jako ve zlém snu, když náhlá odhalení naruší jejich zdánlivě bezstarostné životy. Skrze čtivé příběhy se Fieldingová snaží upozorňovat na vážná témata, jako jsou domácí násilí, sexuální zneužívání či vážná nemoc. V rámci komerční beletrie vytváří uvěřitelné ženské postavy: „Myslím, že se mi daří vytvářet skutečné ženy, protože se v ženách vyznám, protože se sama v sobě poměrně dobře vyznám. Můžete vyprávět neuvěřitelné historky, ale když je zaplníte lidmi, kteří cítí skutečné emoce, vaši čtenáři vám budou věrní.“

Svoji popularitu JF přičítá především uvěřitelným postavám, se kterými se čtenáři mohou identifikovat. Každý si v jejích hrdinkách najde něco, co je mu blízké. JF se snaží do svých hrdinek stále vciťovat a přemýšlí, co by na jejich místě dělala. Její postavy jsou pro ni nesmírně důležité – přemýšlí o jejich minulosti, prostředí, ze kterého pocházejí, a motivech skrývajících se za jejich činy. Často dokonce musí svým hrdinům kreslit rodokmeny. Věří, že rodinná minulost podmiňuje lidské vlastnosti a jednání, i když si to často neuvědomujeme. Nedotažené postavy jsou i důvodem, proč zřídka čte žánr, v kterém sama píše – mnoho autorů thrillerů se příliš soustředí na zápletku a své hrdiny zanedbají.

Největší problém dělá JF vymyslet pro své postavy povolání. Jako spisovatelka má jen nejasné představy, co obyčejná zaměstnání obnášejí. I proto se její romány odehrávají častěji v domácím prostředí než ve světe obchodu a svým postavám raději přisuzuje role, které zná – učitel, bankovní úředník, žena v domácnosti. Někdy však touží zabrousit do neznámých vod a pak musí věnovat hodně času a energie pečlivým rešerším. Celosvětový úspěch jejích knih JF přesvědčil o tom, že pokud spisovatel píše o základních lidských emocích, nezáleží na tom, odkud pochází. „Jedním z cílů umění je zobecnit lidskou zkušenost. Kupodivu toho často dosáhneme tím, že dílo umístíme na jedno velmi specifické místo, do jedné velmi specifické doby.“

JF zasazuje děj nejčastěji do amerických velkoměst, která nejlépe dokreslují témata odcizení a ztráty identity, jež ve svých románech zpracovává. Nejraději pracuje dopoledne; psaní jednoho románu – od prvního nápadu až po hotovou knížku – zabere obyčejně rok. Samotné psaní trvá čtyři až osm měsíců. Ve volném čase relaxuje při golfu. Zatím poslední román Fieldingové Až ji uvidíš vydala Euromedia Group – Ikar letos v dubnu. Padesátnice Marcy v něm na cestě deštivým Irskem oplakává dvojitou ztrátu – před dvěma lety tu v moři beze stopy zmizela její jednadvacetiletá dcery a nyní ji opustil manžel. Dovolená v Irsku měla být oslavou pětadvacetiletého výročí svatby, krátce předtím však Marcyin manžel odešel s mladou golfistkou. Marcy je zničená, vyčítá si blížící se rozvod a především si stále není schopna připustit smrt dcery. Devon byla psychicky nemocná. Spáchala sebevraždu? Naplánovala své zmizení, aby někde začala nový život? Nebo to byla opravdu jen nehoda? Marcy svou dceru hledá v každém kolemjdoucím, často se jí zdá, že ji vidí, jen aby při bližším pohledu zjistila, že to byl jen přelud. Když však sedí v hospodě v malebném historickém Corku a za oknem se mihne tvář mladé ženy, Marcy je přesvědčená, že tentokrát to skutečně byla Devon, a dovolená se zvrhne ve zběsilé pátrání, při kterém čtenář nahlédne do nejtemnějších zákoutí Marcyiny duše.

Jako i v řadě dalších svých románů, i zde se Fieldingová zaměřuje na vztahy mezi matkami a dcerami. „Jsem dcerou výjimečné matky a jsem matkou dvou dcer. Svoje zkušenosti zpracovávám při psaní a stále se k tomuto tématu vracím.“

Román Až ji uvidíš je příznačně věnován oběma dcerám Fieldingové, dnes již třicátnicím: herečce Shannon a zpěvačce Annie, která pracuje v reklamě. Díky Annie je Fieldingová babičkou tříletého Haydena a krátce po říjnové návštěvě Prahy k němu přibude i vnučka.                                   

Z Prahy pokračuje Joy Fieldingová do Mnichova.

Vyšlo v Ikaru:

1994 Jane utíká/ See Jane Run
1996 Až na dno/ The Deep End
1997 Dej mamce pusu/ Kiss Mommy Goodbye
Neúplná mozaika/ Missing Pieces
1998 Dobré úmysly/ Good Intentions
Ta druhá/ The Other Woman
1999 Teď neplač/ Don´t Cry Now
2000 Nic mi neprozrazuj/ Tell Me No Secrets
2001 Poprvé/ The First Time
2002 Dámy z Grand Avenue/ Grand Avenue
2003 Šepoty a lži/ Whispers and Lies
2005 Panenka/ Puppet
Ztracená/ Lost
2006 Řekni, kde ji najdu/ Mad River Road
2007 Nebezpečná zóna/ The Wild Zone
2008 Zachráníš mě ráno/ Heartstopper
2009 V pavučině vztahů/ Charley´s Web
2010 Ještě mě nezabíjej/ Still Life
2011 Trest života/ Life Penalty
2012 Až ji uvidíš/ Now You See Her

Další informace viz:
joyfielding.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Joy_Fielding
http://www.magazine.utoronto.ca/all-about-alumni/joy-fielding-now-you-see-her-review/
http://www.zoomers.ca/group/melodysbookclub/forum/topics/march-2011-zoomer-pick-joy

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomola

  Svět knihy – to je mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který si nenechá uniknout žádný milovník literatury.  Festival se každoročně odehrává v prostorách a v přilehlém okolí pražského holešovského výstaviště. Letošní 24. ročník odstartoval ve čtvrtek 10. května a trval až do nedělního odpoledne. Za symbolických 120 korun jste se mohli ponořit do světa knih a komiksů.

  Číst dál...  
 • Bohatý komiksový program přilákal na Svět knihy rekordní počet návštěvníků

  Veletrh Svět knihy se letos nesl ve znamení komiksu, a i díky bohatému programu, který připravili komiksoví nakladatelé, přilákal rekordních 46 000 návštěvníků. „Tohle spojení prostě zafungovalo. Připravili jsme akce, přednášky a spousty novinek, sotva jsme stíhali stánek zásobovat,“ říká Jiří Pavlovský z největšího komiksového nakladatelství CREW. „Vznikaly i spontánní srazy komiksových fanoušků a na naprosté většině našich akcí bylo plno.“

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení